Marcatori de pe 3 continente: UTA Bătrâna Doamnă – CS Mioveni 2-2 (1-1)

Nou-promovata UTA Bătrâna Doamnă a fost sâmbătă la nici 10 minute de primul succes la Arad în B2 și totodată de a treia victorie la rând în doar 8 zile, după ce a reușit în premieră în campionatul seriei vestice să înscrie de două ori într-un meci, pe începuturi de repriză, însă a doua clasată în faza play-off din ediția trecută, CS Mioveni, a izbutit printr-un jucător trecut cândva pe malurile Mureșului și în inferioritate numerică să egaleze la doi.

shutterstock_10665661

Învinși acasă la debutul în eșalonul secund, 1-2 în urmă cu două săptămâni cu Gaz Metan, dar și învingători tot cu un gol înscris în runda secundă, într-un alt duel cu o fostă prim-divizionară, la Cluj, alb-roșii arădeni s-au mulțumit acum și cu un punct în fața unor argeșeni sosiți pe Mureș cu gândul să ia totul, la o zi după ce oponentele aflaseră că în 16-imile Cupei României vor avea parte de meciuri acasă cu formații din Liga 1, UTA Bătrâna Doamnă contra Pandurilor iar CS Mioveni cu FC Botoșani, în urma calificărilor reușite cu scorul rundei, 9-0 în cazul gazdelor, contra Reșiței, respectiv în deplasare la Moreni.

Început bun de partidă pentru arădeni, care au marcat chiar în al doilea minut, atunci când tânărul Vlad a reușit un gol spectaculos. Treptat, jocul s-a echilibrat, aparând chiar o dominare a oaspeților, care s-a concretizat prin golul brazilianului Ayza.

Repriza a doua a început destul de confuz dar Strătilă a avut un moment de inspirație, centrând cu exteriorul piciorului drept, iar Curtuiuș le-a readus pe gazde în avantaj la o ezitare a portarului Croitoru.

Se părea că victoria nu le va scăpa arădenilor, mai ales că au avut 25 de minute superioritate numerică, dar Ali Calvin Tolmbaye, jucător cu origini africane, care a evoluat și la UTA, a risipit speranțele amfitrionilor, egalând la o eroare de nepermis a portarului Anca Trip.

Partida s-a încheiat cu un rezultat de egalitate, care, în cele din urmă, poate fi considerat unul echitabil, ambele grupări urcând astfel la 4 puncte în clasament, cu mențiunea că galben-verzii din Mioveni, care învingeau la zero în prima etapă la Oradea dar și pierdeau apoi acasă în fața nou-promovatei Chindia au înscris astfel de câte două ori în fiecare din cele 3 etape.

De remarcat că arădenii au evoluat minute bune cu cinci juniori în teren, ceea ce spune mult. Poate că rezultatele nu sunt pe măsura așteptărilor, dar curajul de a promova tinerii este demn de semnalat și apreciat.

Arbitrul Micloșină nu a apreciat cu aceeași măsură fazele din teren. S-a grăbit să-l elimine pe Eduard Stoica de la Mioveni pentru un fault discutabil, în timp ce nu i-a acordat cartonaș arădeanului Polgar la un fault la Ayza.

Pentru arădeni urmează o deplasare la Satu Mare iar apoi jocurile pe teren propriu cu Pandurii, în Cupa României, și CSM Râmnicu Vâlcea, în runda a V-a din serie.

+

UTA Bătrâna Doamnă – CS Mioveni 2-2 (1-1)

Arad, 12 Septembrie 2015; stadion: Motorul; teren: bun; spectatori: 400.

Au marcat: 1-0 VLAD (min. 2) – cu un șut din unghi de la marginea careului mare; 2-1 CURTUIUȘ (min. 52) – cu capul la o centrare a lui Strătilă / 1-1 AYZA (min. 26) – cu capul la o centrare a lui Toriste; 2-2 ALI CALVIN TOLMBAYE (min. 82) – cu un șut din 10 m la o ezitare în lanț a defensivei gazdelor.

UTA Bătrâna Doamnă: Anca Trip – Polgar, Botiș (cpt.), Manea, Burlă – Strătilă (75 Costin), Chindriș, Jorza, Vlad – Szekely (63 Dennis Man), Curtuiuș (81 Adrian Petre).

Antrenor: Nagy Roland.

Pe bancă: Miron – Filaret, Tănase, Costin, C. Rus.

CS Mioveni: Croitoru – Toriste, Deaconescu, Ali Calvin Tolmbaye, E. Stoica – Florescu (min. 54 Neacșu), Galan (cpt.), Honciu (min. 63 Bicianu), Mîrzeanu – Buhăesu (min. 73 Năstăsie), Ayza.

Antrenor: Claudiu Niculescu.

Pe bancă: Popescu, Tirică, Nilă, B. Stoica.

Cartonașe galbene: Botiș, Stoica, Gălan.

Cartonaș roșu: Stoica.

Arbitri: Dorian Micloșină (Reșița) – Răzvan Nistoran (Reșița) – Petrică Câmpean (Cluj). Rezervă: Rareș Vidican (Oradea). Observatori: Szekely Zoltan (Baia Mare) FRF; Ion Zare (Oradea) LPF.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.