Maşloc, Peciu Nou, Şag şi Sânnicolau Mare trec de sferturi strict în deplasare, de la două goluri în sus, după ce conduc deja la pauză. Timişul – Peciu şi Voinţa – Unirea în semifinalele Cupei României

Patru divizionare „D” din prima jumătate a ierarhiei ligii a IV-a timişene, şi anume a doua clasată, CSC Peciu Nou, a cincea, CS Timişul Şag, ocupanta locului 7, Voinţa Maşloc, şi a opta clasată, Unirea Sânnicolau Mare, s-au calificat în deplasare prin a conduce deja la pauză în întâlnirile eliminatorii din această seară cu gazde mai slab clasate, chiar şi din eşaloane inferioare, pătrunzând astfel din sferturile fazei judeţene Timiş a Cupei României în penultimul act al ediţiei 2022-3 în competiţia eliminatorie.

După etapa a 29-a a Diviziei D Timiş, în care 3 dintre câştigătoarele de astăzi au învins, inclusiv cea din Şag, cu 4-3 contra Voinţei Maşloc, şi înaintea rundei din weekend a ligii a IV-a judeţene, astăzi s-au jucat sferturile Cupei României iar oaspeţii s-au calificat pe linie prin a marca laolaltă un total de 13 goluri, faţă de cele numai două primite.

Ultimele rezultate din Divizia D Timiş şi programul etapei a XXX-a, la începutul jumătăţii secunde a returului, pe coloana clasamentelor la zi a secţiunii Fotbal. Între aceleaşi date, şi rezultatele, programul viitor şi ierarhiile actualizate în fazele pe grupe valorice din primele 3 eşaloane.

Iar în urma calificărilor de astăzi se cunosc şi întâlnirile directe din semifinalele „Cupei”, cu un derby al vecinelor mai bine clasate în „D” respectiv un duel al vecinelor ierarhice.

CS Timişul Şag – CSC Peciu Nou şi Voinţa Maşloc – Unirea Sânnicolau Mare, cu primele echipe, gazdă, sunt semifinalele de peste 6 săptămâni, pentru locurile în ultimul act.

Iată rezultatele şi marcatorii din sferturile fazei judeţene Timiş a Cupei României, sferturi care s-au jucat astăzi de la ora 18.

AS Avântul Topolovăţu Mare – CS Timişul Şag 0-2 (0-1): Adrian Ungureanu (min. 10, din lovitură de la 11 metri) şi Octavian Drăghici (min. 65).

Drăghici a ajuns la „cota” 12 goluri – dintre care unul în „Cupă”, de când s-a transferat la Timişul Şag.

CSC Belinţ – CSC Peciu Nou 1-3 (1-2): Deian Ştefănescu (min. 33), respectiv Marco Giuricici (min. 30) şi Adrian Vlădic (min. 36 şi 69).

Gruparea gazdă. de eşalon inferior, a egalat pentru foarte scurt timp, secund clasata în „D” detaşându-se şi aceasta tot la două goluri diferenţă.

AS Viitorul Igriş – ACS Voința Mașloc 0-4 (0-1): Remus Barburescu 3 goluri şi Cosmin Şerban.

Scorul serii în sferturi, semnat tot într-un duel cu gazdele provenind dintr-un eşalon inferior.

CS Cocoşul Orţişoara – CS Unirea Sânnicolau Mare 1-4 (0-1): Rudolf Lutsch (min. 77), respectiv Tomas Cozma (min. 12), Daniel Galea (min. 81) şi Alexandru Pîrlăgeanu la prima „dublă” pentru echipa de seniori, în minutele 87 şi 90.

Aşadar şi o calificare la 3 goluri diferenţă, conturată doar după ce gazdele mai slab clasate în campionat au egalat în ultimul sfert de oră.

Semifinalele se vor juca pe 13-14 iunie. La nivel naţional, finala Cupei României va fi disputată la Sibiu de OSK Sepsi şi „U” Cluj.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.