Millenium Giarmata, după două remize acasă, şi un eşec

Millenium Giarmata s-a împotmolit astăzi în propriul teren desfundat, ajungînd la al treilea joc la rînd acasă fără victorie, după o a doua înfrîngere cu 0-1 în faţa unor oaspeţi gorjeni, Jiul Rovinari. Iar eşecul din runda a 16-a i-a lăsat pe timişeni la 9 puncte în urma liderului Minerul Motru, din nou învingător.

Timişenii au pierdut astfel poziţia a doua în Seria 4, fiind depăşiţi tocmai de învingătorii lor de astăzi, AS Jiul, care soseau la Giarmata pe locul al treilea, la un punct în urmă. Iar regresul timişean este şi mai mare, ţinînd cont de eşecul clar al Flacărei pe terenul sintetic al „satelitului” Pandurilor, 4-1, tot în runda a 16-a, în care partida Autocatania Caransebeş – Vulturii Lugoj se dispută mâine, de la ora 15.

După remiza acasă din debutul returului, 1-1 cu Flacăra Făget, disputată pe o suprafaţă bună de joc, urmată de o săptămînă de pauză, Millenium n-a fost astăzi în largul ei, dominînd fără concreteţe şi primind gol cu nici 5 minute înainte de final. Iar cum elevii lui Călin Cojocaru nu se impuneau acasă nici la finele turului, 0-0 cu CS Vulturii Lugoj, agoniseala din toamnă a fost risipită în ultimele partide din propriul fief.

Millenium, care pierdea cu 0-1 şi în octombrie, cu Pandurii II, a dominat în general disputa de astăzi, suferind însă la construcţie în faţa unei vizitatoare bine organizate în apărare, iar bălţile de pe gazon n-au servit nici ele obiectivului timişean.

Unicul gol a survenit în urma unei faze fixe, Calotă marcînd în minutul 86 pentru al treilea succes consecutiv la zero în deplasare al celor din Rovinari, care în tur pierdeau în Calea Şagului, 1-0 pentru Flacăra.

Fără Hecsko, accidentat în preziua jocului, Călin Cojocaru şi Ilie Stoican au apelat vineri la Ţurcaş – Rosenblum, Oneţ, Francescu, Dancia – Leucă – cpt. (70, Bungău), Zaluschi – Moroşan (75, Corlăţean), Mihuţa, Marcu (70, Gideon), Furdean (75, Ungurean).

Pe bancă: Marius Călin, Szalkai.

*

Pandurii II Tg. Jiu – Flacăra Făget 4-1, Găman (36), Lupu (49), Popete (63), Cocină (89) – R. Briciu (76), echivalează cu a cincea victorie la rînd a „satelitului” prim-divizionarei pe teren propriu, dintre care ultimele 4 la două-trei goluri diferenţă, unicul eşec al gorjenilor pe terenul sintetic fiind cu Vulturii Lugoj. Flacăra, care a marcat măcar golul de onoare, la 3-0, prin Raul Briciu, menţinînd media de un gol pe meci în deplasări, este la al doilea eşec pe alte terenuri, după cel suferit la Craiova.