Millenium Giarmata pierde în deplasare după 7 săptămâni, și tot în Gorj

Revirimentul celor de la Millenium Giarmata a fost stopat vineri spre seară în județul Gorj, unde timișenii înregistrau și precedenta înfrângere în deplasare, pe 6 martie, la debutul returului, când încheiau serios descompletați ca efectiv ieșirea la Pandurii II, pierdută cu 4-1.

emblema_giarmata5_150x150

Astăzi, în cadrul rundei a XXI-a a Seriei 4 în eșalonul trei, un singur gol al celor de la Știința Turceni, înscris în minutul 60 de Fotescu, a fost suficient pentru a face ineficientă dominarea elevilor lui Rică Neaga, aflat astfel la primul său eșec pe banca alb-albaștrilor din Giarmata.

Unicul gol a survenit în urma unei nesincronizări între portarul Păduraru și fundașul Avram. Timișenii remizau în precedentele două deplasări, 1-1 la ACSO Filiași, cât Călin Cojocaru era încă la cârmă, și 1-1 la Arad, pe terenul liderului UTA Bătrâna Doamnă, deja cu Rică Neaga pe banca tehnică a grupării din Giarmata, însă o nouă descindere în județul Gorj a fost neprielnică, gazdele, situate în ultima pătrime a ierarhiei, adjudecându-și toate punctele.

Vizitatorii au apelat astăzi la Păduraru – Soare, Avram (Oneț), Gîrba, Diarra – Ștefan, Leucă – cpt., Fuchs (Stoica), Ilinca (Domșa), Bîrză și Leonte (55, Firan), înlocuirea din avanposturi fiind prima efectuată de către CS Millenium, în primul sfert de oră după pauză. Stoica, juniorul de 16 ani care debuta săptămâna trecută în eșalonul trei, în victoria acasă cu 2-0 cu Minerul Motru, a semnat astfel prima apariție și în condiții de deplasare.

Oaspeții au abordat jocul fără Mihuța, suspendat, pe bancă rămânând portarul Butoi și Gideon.

CS Millenium mai are 3 meciuri acasă, începând cu cel cu CS Ineu, urmat de primirea vizitatorilor de la CS FC Hunedoara și din Craiova, însă o singură deplasare, la Becicherecu Mic, peste două etape.

Celelalte grupări din Timiș de liga a III-a au jucat astăzi pe teren propriu: Mamma Mia – Național Sebiș 0-0 și Vulturii Lugoj – UTA Bătrâna Doamnă 2-1 (2-1).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.