Moraru şi Puşcaşu, duble pentru Dumbrăviţa şi Şag. Dragşina bate şi ea afară

Dan Puşcaşu a punctat la debutul fiecărei reprize în ceea ce a fost succesul Timişului Şag în deplasare la FC Deta, 2-1 prin reuşitele din minutele 2 şi 48, gazdele pregătite de Imi Vascko reducând din handicap spre mijlocul mitanului secund, iar Dani Moraru a reuşit la rândul său o „dublă”, tot în sudul judeţului Timiş, în jocul Progresul Gătaia – CS Dumbrăviţa 1-3.

Cu alte cuvinte, atât fosta cât şi actuala formaţie a lui Imi Vascko s-a văzut răpusă în intermediara de miercuri pe teren propriu, Progresul Gătaia regresând după pauză, când a primit toate golurile.

„Cei de la Progresul au fost destul de arţăgoşi, cu ambiţia nou-promovatei jucând acasă, şi ne-au condus cu 1-0 la pauză. Noi am fost însă mai buni în ansamblul jocului şi am egalat în minutul 70, prin Dani Moraru, apoi tot el transformând pentru 1-2 o lovitură de la 11 metri obţinută de Moisuc. Iszak a marcat golul trei în minutul 82, nu la mult timp după ce a intrat în teren”, a explicat Florin Macavei, antrenor principal al învingătoarei, oaspetea CS Dumbrăviţa.

Macavei a apelat la Miklos – Şofronea, Moga, Vlaic, Duma – Şurpanu, Moraru, Todor, un tânăr jucător sârb, transferat din Vrsac, Moisuc – Giurgiu (73, Iszak), Zoli Kovacs.

Cu acelaşi scor s-a impus tot în deplasare, la Bobda, în faţa nou-promovatei Avântul, şi Real Dragşina, pe locul 16 în sezonul trecut, dar acum cu 7 puncte în cont. A fost 1-2 (0-2), în chiar prima deplasare stagională a băieţilor pregătiţi de Gheorghe Ilici, Volosciuc marcând în minutul 84 pentru gazde în urma unei faze fixe, după ce Severin, în minutul 7, şi Bobu, în minutul 18, o desprinseseră pe Real. „A fost un joc pe care l-am dominat, cu multe ocazii. N-au fost probleme de rezultat”, a spus antrenorul Gheorghe Ilici

Radu Ungureanu, director sportiv al Avântului, a deplâns aportul modest al contingentului sosit de la FC Auto Timişoara, a căror evoluţie l-a lăsat rece, după cum a afirmat: „Am primit goluriile pe două greşeli de fundaş central, în nesincronizare cu portarul, pe care l-am transferat înaintea jocului (n.n.: Eusebiu Holca)”. , Avântul a rămas în 10 oameni în urma cartonaşului roşu acordat pentru proteste şi injurii lui Manolache, care în aceeaşi fază fusese sancţionat cu cartonaş galben, într-o incursiune în care atacantul gazdelor a solicitat penalty.

Avântul Bobda: Holca – Văcărescu, Gruber, Ilea, Coată – Volosciuc – Al Helou, Ilea, Faimoc – Rotaru, Manolache.

Real Dragşina: Petrescu – Vucovan, Tănase, Severin, Crişan – Petrişor, Bandi, Mărilă, Cerna – Bobu, Costescu. Au mai intrat pe parcurs, în ordine, Gherasim, Pop, Roland Ritter, Tăbleţ. Pop a fost la rândul său sancţionat cu cartonaş roşu, pentru două cartonaşe galbene.

Una dintre cele doar două formaţii gazdă care s-a impus miercuri la zero acasă a fost Unirea Cerneteaz, ce a dispus cu 2-0 de FC Peciu Nou, graţie reuşitelor lui Nicolae Negru, în fiecare dintre reprize. Romeo Malac a apelat la Mărtinaş – Ion, Sârbu, Mita, Iorga – Mariş, Petrescu, Rus, Kovacs – Negru, Nicoară, utilizându-i ulterior pe rând pe Hulea, Chebani, Jivan şi Mladin, un tânăr jucător sârb.

Unirea va juca şi la mijlocul săptămânii viitoare, mai exact miercuri 7 septembrie, de la ora 18, în jocul restant din prima rundă, acasă cu Banatul Nerău, nou-promovată cu punctaj maxim şi fără gol primit, meciul fiind amânat datorită unor probleme organizatorice implicând şi sustrageri de bunuri materiale din baza sportivă a Unirii, în chiar preziua debutului sezonului.

În alte meciuri, CFR Timişoara – CSM Lugoj 0-3, FC Auto – FC Chişoda 0-1, Progresul Gătaia – CS Dumbrăviţa 1-3, Avântul Bobda – Real Dragşina 1-2, FC Deta – Timişul Şag 1-2, Arsenal Bucovăţ – FC Marcel Baban Jimbolia 0-2, Unirea Cerneteaz – FC Peciu Nou 2-0, Banatul Nerău – Juventus Pişchia 6-0 şi Pobeda – Spartak 4-2.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.