”Municipal” Lugoj: Gafița, ex-marcator în fața Stelei, deschide scorul pentru Unirea Lucareț, una dintre învingătoarele afară, cu Dobra la 49 de ani

Campionatul Municipal Lugoj a continuat cu o nouă rundă de meciuri.

Seria I

Trei victorii au fost obţinute de oaspeţi, o surpriză realizând cei de la Timişul Uliuc, care au învins în deplasare la Timişul Jabăr cu 0-2, ca prim succes obţinut după 270 de minute. Liderul din Vucova a reuşit un scor mare la Progresul Racoviţa, 3-6, iar Hitiaş a făcut scor pe teren propriu în dauna celor de la Darova.

Bega Belinţ – Unirea Lucareţ 0-2 (0-0). Au marcat: Cristinel Gafiţa (min. 62) şi Beniamin Poenariu – autogol (min. 91). Gazdele au nimerit stâlpul porţii în minutul 79, prin Raul Buză, cu un şut de la 18 metri.

Cristinel Gafiţa, autor al primului gol, este un fost component al Ceahlăului Piatra Neamţ și chiar marcator împotriva Stelei Bucureşti, mai evoluând și la Rapid Suceava sau CS FC Caransebeş, iar veteran al echipei învingătoare din Lucareţ fiind Eugen Dobra, născut în anul 1967, în vârstă de 49 ani.

Au jucat următoarele formaţii:

Belinţ: Pascotescu – Fekete, Buză jr, Ştefănescu, Boboţan, Zerni, Petru Vlaiconi, Şonda, Petrişor Vlaiconi, Boagiu şi Trufaşi.

Antrenori: Dafin Danciu şi Adin Buză.

Au mai jucat: Mortogan, Beniamin Poenariu şi Păulescu.

Lucareţ: Vasile – Zăbăltan, Milutin, Mizgan, Eugen Dobra, Chevereşan, Abel Buciută, Ioan Buciută, Popovici, Gafiţa şi Cercega.

Antrenor: Valentin Hedre.

A mai jucat: Cardaş.

Au arbitrat: Gabriel Goloşie – Adrian Maga şi Ariel Copaci.

Lideri sunt Vucova şi Hitiaş, cu câte 9 puncte, despărţite de golaveraj.

În Seria a II-a, lider este Mănăştiur, câştigând la scor acasă împotriva celor de la Micro 1 Lugoj II, cu 7-1, pe când Pietroasa Mare a terminat nedecis tot pe teren propriu, cu Dumbrava. Rezultatul meciului Tomeşti – Mănăştiur, pe teren 1-1 în etapa a II-a a sezonului, a fost omologat cu 0-3 în baza contestației depuse, întrucât gazdele au folosit un jucător substituit, Mănăștiur având astfel 9 puncte, față de cele 7 ale celor din Pietroasa Mare.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Municipiu și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.