Nici dacă s-ar fi înţeles: juniorii A şi B de la ACS Poli Timişoara se impun acasă cu acelaşi 5-2

Doar alternanţa marcării golurilor a diferit între cele două jocuri, dar ACS Poli Timişoara s-a impus astăzi cu 5-2 atât în meciul juniorilor mari cât şi în cel al juniorilor B, contra celor de la CSŞ Drobeta, în cadrul rundei a 20-a a Campionatului Naţional, Seria 6, antepenultima etapă a returului.

Juniorii A au fost egalaţi dar s-au desprins apoi categoric, 5-2 (3-1), trecând de penultima clasată. Livan a deschis scorul dintr-o centrare, în minutul 12, însă mehedinţenii au egalat la mijlocul primei reprize de pe „Colterm”, după care căpitanul Cristian Bocşan a înscris cu o lovitură de cap, în urma unui corner, iar Rogoveanu a finalizat o bună acţiune, totul petrecându-se în următoarele 10 minute: 3-1 la pauză.

Octavian Benga, la a patra victorie la rând cu juniorii A de la ACS Poli Timişoara

Stoichescu a marcat din aşezarea lui Livan iar Yazji, intrat pe parcurs la închidere, a semnat un gol cu capul, dintr-o centrare, după care oltenii au stabilit rezultatul final, 5-2.

ACS Poli a păcătuit însă prin foarte multe ratări, unele, dintre cele mai clare, deţinând acum bilanţul 18 12 5 1 49-16 41 puncte.

*

ACS Poli Timişoara, juniori A (antrenor, Octavian Benga): Miloievici – Biriş, Bocşan – cpt., Kovacs (Mărginean), Gligorovici (Fridrich) – Rotea (57, Stolojescu), Scheau (Yazji), Rogoveanu, Stoiecescu (64, Soare) – Livan, Răzvan Rus.

Pe bancă: Filip-Andrei.

Timişorenii vor evolua miercuri la ora 12 la Arad, cu UTA, iar duminică, la încheierea returului, acasă cu CSŞ Caransebeş.

***

Rezultat identic la juniori B, dar doar după ce severinenii au condus la pauză: 5-2 (0-2).

CSŞ Drobeta, a patra în Seria 6 a juniorilor B, a luat avânt deja din primul minut, cu o lovitură liberă trimisă în vinclu, de la 25 de metri, 0-1, dublându-şi avantajul în cea de-a doua jumătate a primei reprize.

Pauza a fost un sfetnic bun pentru alb-negri, care au răsturnat scorul prin Cherecheş, din penalty, obţinut de Sorescu în minutul 45, acelaşi Sorescu marcând următoarele două goluri, pentru 3-2, până în minutul 65, după care Bîrnoi şi rezerva Golda i-au distanţat pe amfitrioni.

ACS Poli deţine acum bilanţul 18 12 2 4 46-18 38 puncte, pe locul 3.

*

ACS Poli Timişoara, juniori B (antrenor, Robert Fruşa): Mândrea – Motreanu, Sturz, Popa (25, Jivcovici), Cherecheş (80, Alex Lazăr) – Sorescu, Lică (50, Pîrvulescu), Bîrnoi, Simionov – Vâlceanu (25, Marin), Totic (78, Golda).

Pe bancă: Bercuci – Dincă.

Juniorul C Cochintu a evoluat în grupa de 1999 condusă de Mircea Şchiopu, într-un play-off al Campionatului Judeţean Timiş pentru respectiva categorie de vârstă.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.