Nicolae Croitoru (Politehnica Timișoara), 1-3 cu Ripensia: ”Cred că în prima repriză s-a văzut o schimbare”

Politehnica Timișoara a pierdut astăzi după-amiază primul meci pe teren propriu cu noul antrenor principal Nicolae Croitoru pe banca tehnică, și tocmai jocul direct cu concitadina Ripensia, 1-3 (1-1), ”violeții” egalând spre pauză tot dintr-o lovitură de la 11 metri dar ajungând să fie iarăși conduși după mijlocul părții secunde a întâlnirii de pe ”Dan Păltinișanu” din etapa a XI-a în Liga 2. Poliștii au pierdut așadar și a doua partidă cu Croitoru ”principal”, următoarea lor reprezentație fiind joi de la ora 21, pe același gazon, cu Rapid, în optimile Cupei României.

Nicolae Croitoru

După înfrângerea considerată acasă cu 1-3, Nicolae Croitoru, antrenor principal al Politehnicii Timişoara, a spus „că e o înfrângere surprinzătoare, şi după aspectul jocului aş spune şi nemeritată, pentru că ne-am creat în prima repriză cinci situaţii de gol, am terminat 1-1, dintr-un penalty acordat, nu ştiu dacă uşor sau nu… În a doua repriză a fost un joc mai echilibrat, prima repriză ne-a aparţinut în totalitate, practic au avut trei şuturi la poartă şi toate trei au fost goluri. Din păcate ăsta este fotbalul. Eu cred că în prima repriză am avut o atitudine bună, am avut realizări, o posesie bună, ne-am creat situaţii de gol. Puteam să facem diferenţa din prima repriză dacă fructificam mai mult din situaţiile pe care le-am avut. A doua repriză, aşa cum am spus, jocul a fost mult mai echilibrat, adversarul s-a apărat mai sus. Cu toate astea şi în repriza a doua am avut două situaţii: prin Gerbi, la fază fixă, şi una prin Ursu, un şut puţin pe lângă poartă. Au venit două goluri de nicăieri. Şut de la 20 şi ceva de metri, dacă nu mai bine, şi faza asta de final. Ştiam că va fi greu, aveam nevoie de un rezultat pozitiv azi, să ne dea încredere, eu cred că în prima repriză s-a văzut o schimbare. Nu ne rămâne decât să muncim”,

Politehnica va juca următorul meci de campionat duminica viitoare de la ora 13 la Dej, cu nou-promovata CS Unirea, o altă nou-promovată, din Șelimbăr (județul Sibiu), urmând a întâlni acasă în etapa a XIII-a. Rezultatele din Liga 2 și programul viitor, pe coloana clasamentelor la zi a secțiunii Fotbal.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.