Nu 8-0 ca-n tur dar tot bine sună: UTA – Poli Timişoara 0-4 (0-1)

După succesul din deplasarea la Oradea, cu FC Bihor, când au cucerit patru puncte cu scorul de 1-2, junii fotbaliști antrenați de Cristian Contescu au recidivat şi joi după-amiază, pe Mureş, semn că le priește jocul pe alte meleaguri…

De această dată victoria a fost mult mai concludentă și poate mai gustoasă, mai cu seamă că aceasta a fost obținută în dauna arădenilor… Partida a fost dominată de către timișoreni, chiar dacă aceștia – mai cu seamă în prima parte a disputei – s-au bâlbâit destul de des în fazele ofensive, scorul fiind deschis abia în minutul 39, după a treia cursă a lui Bărbuț, care a centrat la 8 metri, de unde Stoichescu, cu latul, a reluat pentru 0-1!

La reluare, trupa din Timiș a apărut în teren mult mai dinamică, mai pragmatică, dovadă că al doilea gol timișorean a căzut în minutul 43, după ce Rotariu, amintind de golul din finală al Selecționatei Județului Timiș, de la București, a pierdut patru advesari pe drumul de la mijlocul terenului și până la șase metri de poartă, după care a driblat şi portarul şi a trimis în poarta goală!

În această perioadă de timp, dar și după gol, arădenii s-au scremut din răsputeri să înjghebe ceva faze ofensive, însă fără a periclita în mod serios poarta lui Gîrlea. De cealaltă parte, o echipă distribuită de Contescu altfel față din meciul de la Oradea: dacă fundașii laterali – Kiss și Stoica – și-au păstrat posturile și au făcut progrese în joc, axa centrală a fost compusă din Torok și Kovacs, ambii conlucrând bine și eficient. Cu alte cuvinte Kovacs l-a suplinit foarte bine pe Bocșanu, care a jucat la juniorii A. La mijloc au evoluat mult mai bine decât la Oradea atît Scheau cît şi Dalea (acesta intrându-și ceva mai târziu în ”mână”), precum şi Cristi Crăciunesc și Rotariu, dovada cea mai elocventă fiind aceea că ocaziile – îndeosebi în partea a doua a meciului – au fost mult mai numeroase.

Revenind la încleștare, în minutul 51, Bărbuț ia o acțiune pe cont propriu și numai intervenția imprudentă a unui fundaș arădean face ca spiriduşul timişorenilor să nu majoreze. O face, totuși, din lovitură de la 11 metri, în același minut, pentru că intervenția a fost sancționată cu lovitură de pedeapsă: 0-3 și nimic nu se mai putea întâmpla. Numai că, în minutul 75, Sturza, proaspăt intrat în teren, nu a fost de acord cu acest scor și după ce a câștigat o minge la marginea lui ”16” metri, a pătruns în suprafața de pedeapsă, apoi a așezat pentru Bărbuț ( la șase metri de poartă), de unde acesta reia și pecetluiește scorul la 0-4!

Dincolo de acest rezultat, mai mult de atât, elocventă e revenirea la o formă mai bună a timișorenilor, chiar dacă golul cade după mai multe ratări și încercări. Cred că aici trebuie umblat, la o cât mai bună concentrare de la mijloc în sus, pentru că este foarte important și când îi înscrii gol adversarului, pentru a-l pune în dificultate de la începutul întâlnirii. Altfel se mișcă echipa când are în bagaje un gol avantaj.

Revenind la exprimare, mai adăugăm o dată faptul că Scheau și, mai nou, Stoichescu, ţin prea mult mingea și adeseori aceste apucături pot pune pe picior greșit restul coechipierilor și… pe contraatac adversarul. Nu de alta dar miercuri 18 aprilie, de la ora 14 ( după Paști) vine la Timișoara, de această dată pe Arena ”Știința”, Liberty Salonta.

Poli Timișoara: Gîrlea – Kiss, Torok, Kovacs, Stoica – Crăciunesc, Scheau, Dalea, Rotariu – Stoichescu, Bărbuț. Au mai jucat: Sturza, Moja ( revenit cu bine după o lungă accidentare), Nicoară, Oberșterescu, Iaji.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la Nu 8-0 ca-n tur dar tot bine sună: UTA – Poli Timişoara 0-4 (0-1)