O remiză cât o… promovare: Unirea Cerneteaz – AS Murani 2-2 (0-0)

Liderului AS Murani îi era suficient un punct în deplasarea la Cerneteaz pentru a-şi asigura elevarea, lucru pe care l-a şi reuşit duminică după-amiază, promovând matematic în liga a IV-a, Divizia D Timiş.

Aşadar, în penultima rundă a Seriei a II-a în Campionatul judeţean Timiş, Unirea Cerneteaz – AS Murani 2-2 (0-0).

Jocul a fost spectaculos, cu faze de gol la ambele porţi, în care oaspeţii puteau pleaca la cabine cu un avantaj consistent doar că Raul Costescu şi Mircea Mariş au ratat ocazii de unul singur cu portarul Mărtinaş, la înălţime, astfel că prima repriză s-a încheiat nedecis.

Liderul a reuşit deschiderea scorului abia spre mijlocul părţii secunde, în minutul 66, la un corner executat de Martin, Mariş înscriind superb cu capul, 0-1. Cu doar un minut înainte, Raul Costescu nimerea transversala, de pe linia de tuşă, lateral.

Dar când liderul ratează desprinderea, gazdele reuşesc egalarea, în minutul 75, prin David, cu o lovitură de cap în urma unei centrări de la 35 de metri a lui Stănescu. Trupa lui Cosmin Sântean nu s-a împăcat cu acest egal şi, după 5 minute, Raul Costescu a prins un şut de la 16 metri la semiînălţime, învingându-l pe portarul Mărtinaş.

Din minutul 85 gazdele au rămas în 10 jucători, Stănescu primind al doilea cartonaş galben pentru faulturi repetate. Când toţi se împăcau cu victoria liderului, echipa lui Adrian Gabor a reuşit egalarea cu un minut înainte de final, prin golul marcat de Adrian Rus.

De menţionat arbitrajul foarte bun prestat de întreaga brigadă, cu Flavius Roşu la centru.

*

Unirea: Adrian Mărtinaş – Laviniu Stănescu, Mihai Stavrat (min. 64, Dan Jugănaru), Mirel Mita, Ion Zvâncă (min. 77, Gheorghe Marincu), Cosmin Pleşescu, Adrian Jivan, Răzvan David, Codruţ Kovacs (min. 64, Adrian Rus), Daian Jivan (min. 64, Gheorghe Obreja) şi Andrei Moisuc.

Antrenor: Adrian Gabor.

Pe bancă: Robert Briciu, Andrei Pauliţa şi Bogdan Manolache.

AS Murani: Ioan Szofran – Gabriel Iosof, Adrian Temelie, Alin Morcan(min. 46, Denis Odineanţ), Alexandru Pelician (min. 87, Alin Halcea), Ionuţ Coman, Mircea Mariş, Raul Costescu, Valentin Martin, Romei Bolborea (min. 88, Alexandru Argatu), Stelian Argatu.

Antrenor: Cosmin Sântean.

Pe bancă: Flavius Lăpădat, Cristian Mateiu şi Iancu Lupulescu.

Arbitri: Flavius Roşu – Raul Ghiciulescu şi Bogdan Gheorghioiu. Observatori: Cornel Bălănescu şi Gabriel Stoicovici.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la O remiză cât o… promovare: Unirea Cerneteaz – AS Murani 2-2 (0-0)

1. George Copos spune:

Noroc cu Briciu ca s-a implicat la 4-5 meciuri la pauza si asa au promovat si mai facea gura giolgau de Briciu ca el nu da bani , un pervers de om , un jeg care promite bani multi si cand e sa deie nu da , cum le-au promis si dupa meciul cu ACS ca vai ca le da 100 ron de victorie si dupa meci se certa cu jucatori ca nu are mai mult de 20 lei de fiecare , UN JEGOS !