Oaspeții, cu probleme înainte de start, gazdele, zâmbitoare la final: lideri. ACS Poli II – Solventul 4-0. GALERIE FOTO

ACS Poli II Timişoara – Solventul Timişoara 4-0 (2-0) a adus elevarea ”satelitului” alb-negrilor pe primul loc, în premieră în acest sezon.

Meciul a început cu o întârziere de 13 minute întrucât arbitrii au constatat că lipsesc 3 copii xerox de pe cartea de identitate, care sunt ataşate pe legitimaţiile jucătorilor de la Solventul, chiar şi o filă din carnetul jucătorului Vlad Tecău, legată de viza anuală.

Antrenorul Dan Miron ne-a explicat că au fost rupte în etapa trecută, la Liebling, de către arbitri. Curios lucru… Iar Solventul nu ar fi controlat documentele, trezindu-se astăzi, la jocul cu ACS Poli II. Până la urmă, meciul totuși s-a disputat.

Scorul putea fi şi mai mare dacă trupa lui Cristian Contescu nu ar fi ratat ocazii clare de gol sau barele porţii nu s-ar fi opus de trei ori, la şuturile lui Mădălin Livan, în două rânduri, respectiv Deian Sorescu, toate în prima repriză.

Cele 4 goluri au fost marcate, câte două în fiecare repriză, de Cristian Bocşan (14), Lucian Oprea (25), Sebastian Velcotă (48) şi Răzvan Rus (56). Tinerii jucători ai alb-negrilor au avut însă astăzi o prestație care nu s-a mai ridicat la nivelul evoluţiilor din jocurile anterioare.

De menţionat că oaspeţii au avut o singură rezervă, iar nu mai puţin de 5 jucători, Capbun, Bulai, Fulop, Urechescu şi Zaharia, au lipsit din diferite motive.

Cu această victorie, coraborată cu semieşecul liderului Voinţa Biled la Parţa, cei de la ACS Poli II au trecut în fruntea clasamentului din Seria a II-a.

:::

ACS Poli II : Haidău – Motreanu, Bocșan, Fridrich, Oprea, Popescu, Velcotă, Marin, Livan, Rus, Sorescu.

Antrenor: Cristian Contescu.

Au mai jucat: Montenegru, Nicoară, Jivcovici şi Maria.

Solventul: Pricop – Crudu, Bârhoată, Crişan, Iurea, Belmustaţă, Tecău, Boboc, Milea, Alexa şi Mena.

Antrenor: Dan Miron.

A mai intrat Tănase.

Arbitri: Timofte – Maier şi Bozdoc. Observatori: Iulian Spătaru şi Gheorghe Medişan.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.