Oaspeții domină etapa din liga 5

O rundă relativ liniştită această a 25-a etapă în Campionatul Județean Timiș, marcată însă și de două neprezentări în dreptul oaspeților, la jocurile dintre cei de la Tricoul 1 Iunie Timişoara și Voinţa Sarafoleana Saravale respectiv Atletic Găvojdia şi Gloria Moşniţa Nouă. Liderii celor 3 serii au obţinut victorii în deplasare, iar pentru prima oară în acest campionat oaspeţii au fost la putere cu 10 victorii şi 6 meciuri încheiate la egalitate, marcatori a 62 de goluri, pe când gazdele au semnat 6 succese, în afara celor două neprezentări care se vor omologa cel mai probabil cu 3-0 la ”masa verde”.

Seria I

Unirea Jimbolia – Fortuna  Becicherecu Mic 1-5 (0-1)

Au marcat: Ghiţă Amariei (min. 55), respectiv pentru învingători Flavius Cioancă (min. 28, 51), Sorin Berbece (min. 52), Dragan Paulevici (min. 60) și Dan Roman (min. 85).

Liderul seriei a conturat victoria în circa 10 minute din primul sfert de oră după pauză, aşteptând și finala fazei judeţene a Cupei României cu Timişul Şag, care probabil se va juca pe 13 iunie pe cea mai mare arenă din Timişoara.

Arbitrul Cosmin Paşca a fost înlocuit cu Marius Cioară, care s-a descurcat foarte bine la centru, reprofilat din asistent.

Voinţa Şandra – Plavii Delia Sâmpetru Mare 2-1 (0-0)

Au marcat: Darius Fundiur (min. 72) și Ovidiu Oancă (min. 88), respectiv Sorin Mihoc (min. 60).

Voinţa Valcani – Mureşul Igriş 1-1 (0-0). Oaspeţii au deschis scorul în minutul 83, prin Alin Olariu, iar gazdele au egalat cu trei minute înainte de final prin reuşita lui Alexandru Ienovan. De la vizitatori a fost eliminat pentru proteste jucătorul Alin Vicos. Gazdele au avut un gol anulat în minutul 60, pe motiv de ofsaid, marcat de Raul Rejep.

United Bencecu de Sus – Dacia Cărpiniş 4-4 (2-2)

Au marcat: Eduard Boroş (min. 35, 84), Mihai Maricec (min. 43) și Alin Cristea (min. 49, din lovitură de la 11 metri), respectiv Alexandru Benea (min. 45+2 – din 11 metri; 45+3 şi min. 74) și Liviu Zahorneanu (min. 67). Gazdele au ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 53, prin Alin Cristea.

Mureşul Cenad  – AS Carani 4-4 (1-1). Au marcat: Constantin Pîrghie şi Cosmin Radu – ambii cu câte două goluri, respectiv Alexandru Bodochi – 2, Dan Dragotescu şi Dacian Burnar – cu câte un gol.

Vulturii Comloşu Mare – Unirea Grabaţ 8-0 (3-0). Cele opt goluri au fost marcate de Daniel Tripunescu – 2, Mihai Vida – 2, Daniel Coforea – 2, David Josu şi Sergiu Jivan – câte un gol.

*

Seria a II-a

Unirea Cerneteaz – Flacăra Parţa 0-3 (0-0). Liderul s-a desprins după pauză prin golurile marcate de Daniel Nicolescu (min. 55), Daniel Alexin (min. 65) şi Flavius Girovanu (min. 77). Întreaga echipă şi staff-ul tehnic al liderului au dedicat victoria junelui Daniel Alexin, care a împlinit frumoasa vârstă de 20 de ani.

Camaro Fibiş – Gloria Utvin 1-0 (0-0). Unicul gol al meciului a fost marcat de Flavius Glişa (min. 48). Gazdele au ratat un 11 metri în minutul 29, prin Raul Mutaşcu.

Millenium Giarmata – Ripensia II Timişoara 3-3 (2-2). Au marcat: Sebastian Stoica – 2 și Bogdan Ferţu respectiv Gabriel Iovi, Raul Rosuş și Adrian Dan.

Unirea Ghilad – Unirea Banloc 0-4 (0-1). Cele patru goluri au fost marcate de Denis Grigore (min. 45 şi 81), Adrian Dumitru (min. 57) și Ionuţ Semeniuc (min. 77). Gazdele au evoluat în 10 sportivi din minutul 75, Bogdan Bursuc fiind eliminat.

*

Seria a III-a

Voinţa Coştei – AS Dudeştii Noi 3-7 (1-2)

Au marcat: Ovidiu Zepa, Florin Cădariu, Daniel Merticaru – din lovitură de la 11 metri, respectiv Vasile Mecleş – 2, Mihai Hurdea – 2, Răzvan Trandu – 2 și Raul Neagu. Din minutul 70, liderul a jucat în 10 componenți, Daniel Turbureanu văzând cartonaşul roşu pentru împiedicarea cu mâna a înscrierii unui gol.

Avântul Topolovăţul Mare – AS Buziaş 5-4 (4-3)

Au marcat: Ovidiu Rad (min. 25), Traian Ciobanu (min. 30, 78), Codruţ Ilie (min. 35) și Flavius Ciorei (min. 43), respectiv Caius Marta (min. 38), Alexander Indic (min. 40), Dorian Chişiţă (min. 44) și Andrei Roibu (min. 65).

Autoliv Lugoj – Viitorul Sacoşu Turcesc 0-5 (0-2). Surpriza etapei a fost reuşită de trupa lui Tristan Koller.

Au marcat Darius Petri (min. 32), Paul Guda (min. 39), Ştefan Briceag (min. 53), Darius Petri (min. 60) și Lucian Tătaru (min. 81).

Pentru învingători au jucat: Marian Borta – Iulian Brocea, Mihai Andrei, Alin Faur, Cristian Todea, Paul Guda, Adrian Ganea, Cosmin Rusu, Lucian Tătaru, Darius Petri şi Ştefan Briceag. Au mai intrat: Alin Constantin și Andrei  Prodan.

Rezultatele etapei din liga a V-a, clasamentele la zi – pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.