Oaspeții, la putere în D Timiș: ACS Poli II, Cocoșul, spulberate acasă la zero. ”Satelitul” de Liga 1, cădere liberă cu 6 eșecuri la rând

Etapa a XXIX-a a Diviziei D Timiș a continuat sâmbătă de la ora 11 în nota dominației exercitate de formațiile vizitatoare și vineri după-amiază. Astfel, toate cele 3 jocuri programate în această dimineață în liga a IV-a s-au încheiat cu triumfuri la scor ale oaspeților, în două cazuri chiar la zero.

După ce ieri au înscris acasă, Progresul Gătaia – Unirea Sânnicolau Mare 1-1 și ACF Băban Marcel Jimbolia – ACS Murani 1-6, astăzi gazdele au adunat un total de un… singur gol marcat în 3 partide.

Cădere liberă a ”satelitului” grupării de Liga 1, ajuns la al șaselea eșec consecutiv. ACS Poli II – Timișul Șag 0-4 (0-2): Nicu Bota 25, Bogdan Moroșanu 45, Cosmin Goia 75, Marius Călin 89 – penalty. Iar Timișul n-a mai pierdut de 4 etape, fiind la a doua victorie la rând respectiv la a patra din retur. La ACS Poli, pe fondul problemelor de efectiv din colectivul prim-divizionarei, a fost afectată și stabilitatea garniturii secunde, în plus gruparea de pe ”Dan Păltinișanu” având duminică la 12 un meci eliminatoriu al juniorilor mari, de la ”Elite”, acasă cu Pandurii, în sferturile Cupei României, și implicit un necesar de jucători pentru respectiva partidă.

Portarul Cosmin Amarinei autor a doua goluri din 11  metri

Portarul Cosmin Amarinei, autor de gol din lovitură de la 11 metri

AS Peciu Nou – Voința Mașloc 1-4 (0-1): Răzvan Popaluca 54 – penalty / Cosmin Amarinei 35 – penalty, Cosmin Magdaș 51, Marius Toma 48, 78. Sorin Ciumacenco ratează un penalty în minutul 30. Ocupanta locului 2 a condus la pauză printr-o reușită a portarului, din penalty, la puține minute după ce gazdele, la 0-0, ratau o lovitură de la 11 metri.

Cocoșul Orțișoara – ACS Ghiroda 0-3 (0-1): Darius Vițan 20 – autogol, Alexandru Bîrsan 80, Sebastian Budur 90. Ghiroda, tot 100% în retur, pe când Cocoșul e la a șasea înfrângere în 2016, și tot la zero, respectiv la al patrulea eșec consecutiv la zero.

Vom reveni cu fotografii și cronica jocului Tricoul 1 Iunie – AS Seceani 2-3, din Seria I a Campionatului Județean Timiș, derby al primelor două clasate jucat de la ora 11, în urma căruia liderul s-a distanțat și mai mult în frunte.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.