Oaspeții smulg majoritatea victoriilor în etapa a II-a din Divizia D Timiș: rezultate, marcatori, declarații

Jumătate dintre partidele jucate în runda secundă a noului campionat al Diviziei D Timiș au revenit astăzi vizitatorilor, cu 27 de goluri marcate față de cele 20 ale gazdelor, un duel la vârf încheindu-se în schimb fără goluri, unică remiză a etapei. Rezultatele, marcatorii și declarații, în continuare.

Scorul zilei, pe terenul unei vicecampioane în liga a V-a, ”Județ”, dar nu în favoarea grupării care a preluat locul adjudecat dar refuzat de Juventus Pișchia, ci a oaspeților cândva divizionari ”C”: AS Steaua Roșie Variaș – CSC Millenium Giarmata 0-7 (0-2).

Elevii lui Vasile Luță au marcat prin Bogdan Moroșan (în minutele 3 și 45), Răzvan Onosă (min. 47), Adrian Sevici (min. 56), Lucian Oprea (min. 65) și Caius Marta în minutul 85. Cosmin Florescu înscriindu-și un autogol în minutul 73.

Cosmin Belin (antrenor al celor din Variaș): ”Da, este clar, am pierdut meritat, deși scorul este prea mare. Dar doresc să specific că patru titulari sunt în concediu, plecati la mare, iar doi sunt accidentați. Este greu să joci cu jucători care au venit din județ. Peste câteva etape, când băieții se întorc, alta va fi fața echipei”.

Victorie ”afară” conturată după pauză într-o întâlnire ”a sudului”: CS Progresul Gătaia – CSO Deta 1-3 (1-1).

Gazdele au deschis scorul în minutul 10 prin Florin Natanticu, dar oaspeții au egalat până la pauză prin Dan Rațiu (min. 36), ca apoi Petrișor Masterca să înscrie pentru 1-2 iar Florin Nanu să stabilească rezultatul final, 1-3 în minutul 80).

Sorin Gheju (antrenoral celor din Gătaia): ”Am pierdut nemeritat, am avut 1-0 repede și am ratat patru situații clare de gol. Ăsta e fotbalul, se joacă pe goluri”.

Ionuț Iacob (antrenor CSO Deta): ”Este adevărat că am avut și puțin noroc, dar știți cum este la fotbal, trebuie să il respecti și vei primi răsplata. Ei au ratat iar noi am marcat de trei ori și am plecat victorioși. Băieții merită felicitați pentru victoria de astăzi”.

Și mai clar s-a impus pe teren advers o fruntașă a ediției anterioare, printr-o desprindere în primele 35 de minute în fieful unei grupări care încheia pe poziții de retrogradare: CSC Liebling – CS Comloșu Mare 1-4 (0-4).

Marcatori:Mohamed Hissein (min. 89), respectiv Dacian Bârză (min. 3, 22), Tiberiu Matei (min. 16) și Cosmin Mânecan (min. 35).

La fluierul arbitrului Bogdan Gheorgheoiu au jucat următoarele formații:

Liebling: Dabâcă – Petri, Ovidiu Semeniuc – cpt., Marius Semeniuc, Dănilă, Păstrăveanu (min. 57, Pețiu), Ștrango (min. 60, Ionuț Semeniuc), Butura, Rădulescu (min. 75, Bungău), Periat.

Antrenor Adrian Bungău.

Rezerve: Oros, Manea, Caragea, Suciu, Ismail.

Comloșu Mare: Culda – Diac, Toma – cpt., Ardelean, Mânecan (min. 75, Flore), Olteanu, Trandu, Bârză, Niță, Matei, Coman (min. 46, Costea).

Antrenor Marius Stanache.

Rezerve: Brădău, Stanciu.

Alte două triumfuri la limită în deplasare, în meciuri cu goluri de ambele părți…

Flacăra răsturnând scorul pe final în fief-ul unei nou-promovate. CS Gloria Moșnița Nouă – CS Flacăra  Parța 1-2 (1-0): BogdanAndriucă (min. 8), respectiv Ioan Făndel (min. 86) și Laurențiu Berar (min. 87).

Dan Roman (antrenor-jucător Gloria Moșnița Nouă): ”Azi am avut numai 12 jucători, dar asta nu e o scuză. Am început bine, chiar am dat repede gol și ne-am împotmolit la mal. Am făcut cadou două goluri oaspeților în final.”

Flavius Ion (antrenor Parta): ”Sunt bucuros că băieții au luptat până în ultima secundă, nu s-au speriat și nu s-au lăsat apăsați de ocaziile ratate, chiar au ratat cât pentru 10 meciuri la un loc. Nu îmi imaginez ce ocazii am avut!”

Și Cocoșul a revenit tot în partea secundă, în ultima jumătate de oră a partidei în deplasare. CS Universitatea de Vest din Timișoara CS Cocoșul Orțișoara 3-4 (2-0).

Au marcat: Andrei Cărăbaș (min. 2 și 17) și Ionuț Vucea (min. 78), respectiv pentru învingători Marco Panta (min. 62), Denis Ștefoni (min. 68 și 72) și Alexandru Olar (min. 90+2).

Jocul s-a disputat pe terenul din localitatea Săcălaz.

Ghiță Chimiuc (antrenor Orțișoara): ”Eu m-am obișnuit să câștig după ce sunt condus, la Ciacova de la 1-0 am reușit să întorc rezultatul la 1-2, iar astăzi de la 2-0 am câștigat cu 3-4. Precis data viitoare voi învinge de la 0-3. Am băieți muncitori, care își văd de joc și aleargă mult. Nu degeaba am două victorii după două etape și nu mă voi opri aici”.

La atâtea victorii ale oaspeților, și o remiză albă, între fruntașe ale ediției trecute. CSM Lugoj – CSC Peciu Nou 0-0.

Cea mai clară ocazie de gol pentru gazde a venit in minutul 70 la centrarea perfectă a lui Roșie, golgheterul de miercuri din Cupa României, Aziz, cu cvintetul său, trimițând mingea cu capul din apropiere în bara din stânga portarului. Apoi, în minutul 89, Brian Filimon era eliminat pentru două cartonașe galbene.

Marius Maier (presedinte secție CSM Lugoj): ”Am jucat crispat, parcă cu frică, de fapt ca și adversarul nostru. Ocazii puține. În final, rezultatul este echitabil”.

Răzvan Popaluca (antrenor secund Peciu Nou): ”Rezultat echitabil după aspectul jocului, care s-a ridicat peste acest nivel, chiar dacă ocazii de gol nu au prea fost”.

Și 4 succese ale gazdelor.

CS Timișul Șag – CS Progresul 1906 Ciacova 4-2 (2-1): Alexandru Rus (min. 11), Cristian Daminuță (min. 32), Răzvan Gălan (min. 61) și Gheorghe Costescu (min. 70), respectiv Claudiu Sturza (min. 49) și Marius Stănilă (min. 80).

CS Unirea Tomnatic – AS FC Unirea Jimbolia 4-2 (2-0): Alexandru Baranyi (min. 15, 43), Mario Antemie (min. 64) și Denis Chistrugă (min. 68), respectiv Daniel Cioată (min. 71) și Adrian Gheorghioiu (min. 47).

La fluierul arbitrului Lefter au jucat următoarele formații:

Tomnatic: Bota – Bilia, Manea, Popa, Muscă, Șandru (min. 78, Măgulean), Borneci (min. 81, Pînzariu), Chistrugă (min. 73, Mangia), Timofte (min. 73, Drăguș), Antemie, Baranyi – cpt.

Antrenor Dănuț Bilia. Rezervă: Ciocani.

Jimbolia: Mitucă – Boldijar, Ciobănică, Gorban – cpt., Bursuc, Cioată, Dumitru, Vânău, Gheorghioiu (min. 68, Rotariu), Cănuci, Sera.

Antrenor Avram Rus.

Rezerve: Marinică și Custuriu.

ACS Voința Mașloc – AS Avântul  Topolovățu Mare 2-1 (1-1): Alin Pîrjol (min. 30 și 75), respectiv Flavius Lazea (min. 40).

CS Unirea Sânnicolau Mare – CS Sânandrei-Carani 4-1 (2-1).

Marcatori: Gueye (minutele 30 și 84) și Tulcan (28 și 73), respectiv Bogdan Centea din lovitură de la 11 metri.

Rezultatele tehnice în ”D” și programul viitor, pe coloana clasamentelor actualizate ale secțiunii Fotbal, din SuperLiga, Liga 2 dar și de la startul Ligii 3, ligii a V-a județene, ligii a VI-a de ”Promoție” și Ligii 1 Feminin.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.