Oaspeții zburdă în etapa a II-a a Seriei 1 în Campionatul Județean Timiș, dominanți și în Seria 3: rezultate, marcatori. Manzur, două penaltiuri apărate pentru Făget, trei marcatori Semeniuc pentru Banloc

Formațiile vizitatoare au câștigat mai multe meciuri decât echipele gazdă în runda secundă a noii ediții de campionat în liga a V-a timișeană, la sfârșitul acestei săptămâni, luând partea leului în Seria 1 dar impunându-se mai adesea chiar și în Seria 3. După tiparele deja evidente în eșalonul imediat superior, Divizia D Timiș, s-a înscris în neștire și în întrecerea de ”Județ”, înregistrându-se rezultate precum 0-8, 1-6 dar și 8-2. Mai jos, rezultatele și marcatorii partidelor jucate în etapa a doua a Campionatului Județean, cu constatarea că pe de altă parte a mai trecut o săptămână iar în eşalonul imediat inferior, liga a VI-a de ”Promoție”, startul noii campanii se lasă în continuare așteptat.

Pentru a nu se simți stingher, sectorul ”Promoție” este punctat în aceste rânduri prin a consemna rezultatul unui meci amical din ”zona” ligii a șasea, și anume CS Niţchidorf – AS Căpăt 4-1 (2-0), marcatori fiind Cosmin Işfănescu, Marius Hornea, Ionuţ Amorăriţei şi Rafael Iani, pe când oaspeţii au înscris golul de onore din lovitură de la 11 metri.

Iar și în ”Județ” a început să curgă cu suspendări şi amenzi, Vasile Cornuţ (Cenad) încasând 3 etape şi o penalitate de 400 de lei, alţi trei jucători alegându-se cu câte o etapă, și anume Adrian Domnişoru de la Tormac, Alexandru Tripon (Boldur) şi Sebastian Gliguţă (Gottlob).

Seria I

AS Voinţa Şandra – AFC Unirea Jimbolia 0-8 (0-4). O victorie la scor reuşită de elevii pregătiţi de Avram Rusu, prin golurile reuşite de trei jucători: Robert Anton – 3 goluri, Irinel Gherghinescu – 3 goluri şi cu ultima sa ”dublă” la această echipă juniorul Denis Chistrugă, acesta fiind transferat la echipa din liga 3 Pobeda Star Bişnov (Dudeştii Vechi).

AS Tricoul 1 Iunie Timişoara – AS Gelu 0-1 (0-0).

Trei puncte preţioase obţinute de oaspeţii pregătiţi de Bogdan Lupu cu cinci minute înainte de final prin golul marcat de Gabriel Chelbu.

AS Chinejana Chinezul SatchinezAS FC Mureşul Cenad 0-6 (0-2). Un ”set” la zero pentru elevii lui Iosf Harkai, obţinut în deplasarea efectuată la Satchinez. Marcatori: Cătălin Pîţ – două goluri, unul fiind din lovitură de la 11 metri, Florin Vidican două goluri, Robert Moldovan şi Cosmin Radu.

AS FC Dacia Cărpiniş AS Voinţa Biled 2-6 (1-2). Golurile oaspeţilor au fost marcate de Cristian Dubovan – 3 goluri, Raul Brusturean, Lucian Agache şi Răzvan Iezan, respectiv pentru localnici Flavius Rusu şi Silviu Anghel.

AS Steaua Roşie Variaş – CS Unirea 2 Sânnicolau Mare 3-2 (1-2): Roberto Apostol – două goluri (unul din lovitură de la 11 metri) şi Petre Râmneanţu, respectiv juniorul născut în 2004 Paul Astaloşi, cu două goluri. Foto…

AS FC Spartak Gottlob – ACS Voinţa Valcani 0-3 (0-1). Cele trei goluri pentru echipa pregătită de Mihai Ilcău au fost marcate de: Daniel Brânduşe (zis Mutu) în minutul 40 şi Cristian Treistaru în minutele 40 şi 65. Gazdele s-au prezentat la teren şi sâmbătă de la ora 18, după ce au anunţat în scris acum două săptămâni că vor juca numai sâmbătă. În cele din urmă s-au prezentat şi duminică iar jocul totuşi s-a disputat astăzi. Știe oare AJF?

În alte meciuri, AS Dedy Mid Viitorul Iecea Mare – AS Avântul Bobda 2-3 ; CS Sânandrei AS Plavii Delia Sâmpetru Mare 2-5;

Seria  a II-a

Un meci restanţă din prima etapă… CS Timişul Şag 2 – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 3-1 (3-0): Flavius Roşu 2 goluri şi Flavius Petrişor respectiv Andrei Fiţiu.

CS Utvin – ACS Galaxy Timişoara 3-3 (3-1): Daniel Matiş, Sebastian Smochină şi Florin Văcărescu, respectiv Darius Hitian 2 goluri – prima ”dublă” la un meci de seniori, ţinand cont că are numai 15 ani, şi Bogdan Mihu.

ACS Unirea Banloc – AS Unirea Cerneteaz 4-2 (0-0): Adrian Semeniuc 2 goluri, Alin Semeniuc şi Ionuţ Semeniuc, respectiv Ioviţu Bontea şi Ionuţ Grigore.

AS Steaua Bulgăruş – AS Juventus Pişchia 0-4 (0-3). Victorie conturată în prima repriză pentru elevii pregătiţi de Richard Meleşcanu, Au punctat: Bogdan Inoveanu 2 goluri, Darius Viţan (din lovitură de la 11 metri) și Nicu Făgeţean. Portarul oaspeţilor, Paul Trică, a fost eliminat în minutul 80 pentru un henţ în afara careului de 16 metri.

În alte jocuri, CSO Deta 2 – AS Petroman 1-1; CSC Dudeştii Noi – AS Progresul Iecea Mare 3-1; AS Unirea Uivar – Timişul Şag 2 2-3; CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 2 – AS United Bencecu de Sus 2-2; AS Viitorul Bencec – AS Camaro Fibiş 4-1;

Seria a III-a

AS Boldur – AS Gloria Moşniţa Nouă 0-3 (0-2). O nouă victorie la zero dar cu 3 goluri şi încă în deplasare pentru elevii lui Cristian Ochea. Au marcat Dan Roman – două goluri şi Bogdan Andriucă.

Autoliv Lugoj – AS Recaş 1-5 (0-0). Numai o repriză au rezistat gazdele, în schimb oaspeţii au galopat în mitanul secund şi au marcat de cinci ori, Flavius Lazea cu 3 goluri marcate şi Marius Tutunaru cu o dublă. Gazdele au reuşit golul de onoare cu cinci minute înainte de final prin Amadeo Ilcău.

AS Bacova – Asociaţia Sportivă Berini 1-0 (0-0). Victorie preţioasă pentru elevii antrenorilor Mihai Obreja şi Daniel Legradi. Petrică Florea a reuşit singurul gol al meciului, direct din corner, în mitanul secund, la trei minute de la reluare. Oaspeţii au avut o bară în minutul 78, prin Lucian Tătaru.

CS Phoenix Buziaş 2 – AS Timişul Hitiaş 0-1 (0-1). Meciul s-a jucat pe terenul din localitatea Bacova. Ionel Pântea a marcat golul victoriei pentru vizitatori.

AS FC Bazoşu Vechi – CSO Făget 2-2 (1-1).

Ambele echipe au ratat victoria în final. Gazdele au deschis scorul în minutul 10 prin Cosmin Codreanu, iar oaspeţii au întors rezultatul prin Florin Tomoioagă (în minutele 49 şi 60). În minutul 65 s-a restabilit egalitatea prin Cristian Radu. Iar în minutul 72 localnicii au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, însă Radu Jude a tras slab şi portarul Silviu Manzur a reuşit să apere. A venit rândul oaspeţilor să nimerească transversala în minutul 89, prin Claudiu Boc. Ca apoi gazdele să beneficieze de a doua lovitură de la 11 metri, în prelungiri (minutul 90+1), dar din nou portarul Manzur a barat şutul expediat de Emil Burlacu.

În alte jocuri, CSC Bega Belinţ – ACS Electrica 1929 Timişoara  5-1; AS Olimpia 2008 Bucovăţ – AS Tormac 8-2; AS Gloria Remetea Mare – AS Progresul Vucova 1-6.

Rezultatele tehnice ale etapei a II-a în ”Județ”, programul rundei a III-a din 29 august și clasamentele, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.