Oaspeții, zestre subțire. Reapar scorurile de maidan

Doar naivii și-ar fi putut închipui că prin simpla apariție în cadrul Ligii 2 a unor cluburi cu nume recent relansate se va și întrema peste vară nivelul valoric și calitativ al eșalonului secund în serie unică, însă picajul în gol al fotbalului intern nu poate fi stopat cu una, cu două, traiectoria fiind aceeași, descendentă, influențată decisiv de numărul subțiat în mod alarmant de jucători competitivi, în absența cărora rândurile au fost umplute cu sportivi care în alte circumstanțe nici n-ar fi putut spera să evolueze la acest nivel, implicit decăzut. Iar unul dintre minusurile sezoanelor anterioare, scorurile de maidan, persistă neplăcut și în noua ediție, semn al unor slăbiciuni excesive pe fondul unei nivelări în jos a standardelor.

Într-un evident vid valoric, se tot supralicitează surplusul conferit de accederea în acest cadru competițional a unor grupări precum cele din Cluj sau Ploiești, dar la urma urmei momentan totuși doar niște nou-promovate din eșalonul terț al unui fotbal românesc învins la câte două goluri diferență în Luxemburg și Austria prin principalele sale reprezentante în cupele europene, campioana și vicecampioana țării. Cât de modest calitativ trebuie așadar că este nivelul Ligii 2 prin prisma și în perspectiva mai largă și de ansamblu a acestor repere edificatoare!?

Învingători în precedenta apariție acasă cu 5-0 iar în etapa trecută cu 1-4 la Constanța, ilfovenii au stabilit astăzi de la ora 11 scorul acestui început de campionat, în continuarea etapei a IV-a: Academica Clinceni – Dacia Unirea Brăila 7-0 (3-0).

Barbu a marcat în minutele 2 și 23 – din lovitură de la 11 metri, după eliminarea lui Niță din tabăra oaspeților, iar apoi Găină în minutul 38, Ion (60), Dobrescu (61), Gheorghe (70) și Horșia (90+2).

Fără a primi gol pe teren propriu s-au impus și gorjenii pe terenul sintetic din Târgu Jiu: Pandurii – CS Mioveni 2-0 (0-0). Au înscris Vodă în minutul 49 și Tudoran în minutul 87.

A treia victorie la Petroșani pentru nou-promovata din Seria a IV-a a Ligii 3: Energeticianul – Aerostar Bacău 4-3 (2-1). Au înscris: Vlad Rusu (27, 45+1, 71) și Dragu (48) respectiv Buhăcianu (16 și 70), Hurdubei (80). Eliminat: Mihălăchioae (AB), în minutul 38, la scorul de 1-1, pentru cumul de cartonașe galbene.

Unicul punct adjudecat de oaspeți în partidele de sâmbătă de la ora 11, într-un duel din zona capitalei: CS Balotești – Daco-Getica București 1-1 (0-1; Mihai 89 – Voicu 30). Eliminat: Georgescu (DG B) – minutul 82.

Secund divizionarele Timișoarei au cedat în deplasări pe fâșia vestică, fosta grupare de Liga 1 după ce a întors favorabil scorul în Bihor: CS Luceafărul Oradea – ACS Poli 4-2 (1-0). Au marcat: Codoban 11, Ludușan 67, Dulca 77, Mitrică 81 – Dorin Codrea 48, Drăghici 64.

Bănățenii, cu Petre Vlătănescu la debut ca antrenor interimar după despărțirea luni de Ionel Ganea, au pierdut în alcătuirea Mario Contra – Bocşan, Motreanu, Basic, Podină, Haruţ, Popovici (78, Mrkela), D. Codrea, Bîrnoi (46, Golda), Velcotă, Drăghici – cpt., rezerve fiind Curileac – D. Filip, Pădurariu, Stere și Opoku.

Iar pe ”violeți” îi așteaptă vizita arădenilor, care au păstrat toate punctele pe ”Motorul”.

AFC UTA – Ripensia 2-1 (1-1): Benga 34, Alex Pop 80 – Călin Toma 43 – lovitură de la 11 metri.

De la ora 13:30 s-a jucat ultimul meci al zilei în runda a IV-a din Liga 2, Chindia Târgoviște – FC Argeș 1-1 (0-0): Cherchez (50) respectiv Buhăescu (71). Dâmbovițenii și-au pierdut astfel punctajul maxim.

Rezultatele rundei, programul viitor și clasamentul actualizat, pe coloana datelor tehnice. Ieri, Metaloglobus dispunea în București cu 1-0 de nou-promovata din Ploiești.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.