Parța cu cele 3 bare și un penalty ratat, Buziaș cu golurile în duelul locurilor 1-2: Flacăra stinsă de liderul Phoenix, distanțat. Divizia D Timiș: rezultate, marcatori. Și o amânare

Săptămână următoare Sfintelor Paști cu două runde în doar câteva zile, etapa a XXIX-a în eşalonul 4 din Timiş desfășurându-se sâmbătă de la ore diferite, 11 şi 17, cu nu mai puțin de șase victorii ale gazdelor și doar două ale oaspeților, una dintre acestea însă cât se poate de semnificativă. Căci liderul Phoenix Buziaş a cucerit toate cele trei puncte în duelul direct la vârf pe terenul celor de la Parţa, luând astfel un avans de 6 puncte față de CSM Lugoj și CS Comloșu Mare. A fost 0-3 (0-1) în favoarea fruntașei, în condițiile în care Flacăra a țintit de 3 ori transversala și a ratat un penalty la 0-3. Altfel, Unirea Tomnatic la a treia victorie consecutivă cu Matefi la timonă, iar lugojenii câștigători la limită într-un duel ex-divizionar C cu cei din Giarmata, dar și o partidă amânată. Performieri individuali ai rundei, Flavius Tulcan (Unirea Sânnicolau Mare), Alex Baranyi și Alin Gîrz cu câte 3 goluri, iar Andrei Rus (Buziaș) la prima ”dublă” în ”D”.  S-au marcat 28 de goluri în 8 întâlniri.

Datele tehnice – rezultate, program viitor, clasament actualizat, pe coloana specifică a secțiunii Fotbal. Detaliile, mai jos.

CSC Peciu Nou – CS Progresul Gătaia a fost amânat, motivul invocat ținând de aspectul că oaspeții au fost loviți de un val de îmbolnăviri, nu mai puțin de 6 jucători afectați de viroză. Partida, reprogramată de urgență, pe 1 iunie de la ora 18. Caragiale în tot și în toate.

Ce s-a jucat?

A doua clasată a pierdut acasă în fața liderului: CS Flacăra Parţa – CS Phoenix Buziaş 0-3 (0-1).

Fruntașa cu golurile, cifrate la 3, în schimb gazdele cu barele. Liderul cu desprinderea în frunte, la 6 puncte de celelalte ocupante ale podiumului, în schimb gazdele cu căderea de pe podium.

Andrei Rus a înscris în minutele 14 și 62 iar Răzvan Rus în minutul 53 pentru liderul în deplasare.

În minutul 75, Ioan Făndel, de la gazda CS Flacăra, a ratat o lovitură de la 11 metri. Iar gazdele au nimerit transversala de trei ori, prin Doru Sabău (min. 77 și 83) și Ioan Făndel (min.73).

În tur 0-0.

Un duel al ex-divizionarelor ”C”, decis la limită, lugojenii menținându-se în zona fruntașă: CSM Lugoj – Millenium Giarmata 1-0 (1-0).

Unicul gol al meciului a fost marcat de Alex Maier în minutul 40, din lovitură liberă de la 18 metri, ajungând la ”borna” 11, goluri reușite în acest campionat.

În tur 3-0.

Succes acasă la zero și egalitate de puncte cu lugojenii: CS Comloşu Mare – CS Timişul Şag 2-0 (1-0).

Dacian Bîrză (min. 56) și Raul Csuy (min. 65) au marcat golurile victoriei. Iar în prelungiri (minutul 90+2), Deian Pecarov a înscris însă arbitrii au anulat reușita în ideea unui ofsaid inexistent, după o centrare de pe linia de fund. Întreaga echipă a dedicat victoria colegului Angelo Olteanu, care si-a aniversat ziua de naștere.

În tur 0-1.

CS Unirea Sânnicolau Mare – CSU Universitatea de Vest din Timişoara 5-1 (1-1).

Au marcat: Flavius Tulcan un hat-trick (în minutele 40, 62 și 68), Raul Boboiciov (min. 66) și Tomas Cozma (min. 85), respectiv David Covaciu, care a deschis scorul în minutul 7.

În tur 2-3.

Tot în prima treime a ierarhiei, alte gazde învingătoare în vestul județului: CS Unirea Tomnatic – ACS Voinţa Maşloc 4-1 (3-1).

Marcatori: Bogdan Centea (min. 2) și Alexandru Baranyi (în minutele 25, 38 și 70), respectiv Patrick Niță (min. 19). De menționat că Niță a nimerit de două ori transversala, în minutele 81 și 87.

În tur 0-0.

Cealaltă victorie în deplasare: AS Avântul Topolovăţu Mare – CSO Deta 1-3 (1-1).

Gazdele au deschis scorul în minutul 19, autor Robert Fechete, oaspeții au întors situația prin Florin Nohai (min. 32), Ionuț Onoșă (min. 60) și Dan Rațiu (min. 80).

În tur 5-6.

ACS Fortuna Becicherecu Mic – CS Sânandrei-Carani 7-1 (3-1).

Oaspeții au deschis scorul în minutul 10 prin Sergiu Iorgovan, ca apoi Fortuna să revină din plin, prin Alin Gîrz cu un hat-trick în minutele 15, 52 și 73), Marius Staicu (min. 22) , Gabriel Cruceriu (min. 26) și Adrian Ungureanu spre final, în minutele 76 și 85.

La acest joc, arbitrul de centru Mihăiță Hromei a redebutat în liga a patra după mai bine de 15 ani.

În tur 4-3.

CS Progresul 1906 Ciacova – AS FC Atletico Liebling 1-0 (1-0) .

Unicul gol al meciului a fost marcat de Cristian Tăbăcaru în minutul 25.

Întreaga echipă a dedicat victoria colegului Daniel Simion (23 ani), care a avut cununia cu Alexandra.

CS Cocoşul Orţişoara-Seceani – AS Unirea Grabaţ 3-0 fără joc.

*

Clasamentul la zi al marcatorilor Diviziei D Timiș în ediția 2021-2022 cu minimum trei reușite după a 10-a etapă a returului:

32 de goluri… Alexandru Baranyi (CS Unirea Tomnatic);

31 de goluri… Ioan Făndel (CS Flacăra Parţa),

29 de goluri… Dan Silaghi (CS Phoenix Buziaş),

26 goluri… Flavius Tulcan (Unirea Sânnicolau Mare).

19 goluri… Alex Birău (CS Phoenix Buziaş), Ionuţ Vucea (Universitatea de Vest din Timişoara), Marco Giuricici (Peciu Nou).

18 goluri…Valentin Grigore (CS Phoenix Buziaş), , Deian Pecarov (Comloşu Mare), Aleksandar Radovan (CS Timişul Şag).

16 goluri… Sebastian Lobonea (Voinţa Maşloc, ex Topolovăţu Mare),Alin Florin Gîrz (Becicherecu Mic).

14 goluri… Gheorghe Florin Schipor (Peciu Nou), Petru Măgulean (CS Unirea Tomnatic).

13 goluri… Bogdan Moroşan (Millenium Giarmata; ex Unirea Sânnicolau Mare),

12 goluri… Ousmane Gueye (CS Cocoşul Orţişoara), Andrei Cărăbaș (Lugoj),Patrick Niţă (Maşloc ex Universitatea de Vest din Timişoara).

11 goluri… Ovidiu Semeniuc (Parta), Alexandru Vlăduţi (Millenium Giarmata), Adrian Vlădic (Peciu Nou, ex-Deta),Vasile Dzitac (Topolovăţu Mare),Alexandru Maier (Lugoj),

10 goluri… Florin Nanu (Buziaş), Ifeany Anagor (Peciu Nou), Denis Bud (Peciu Nou), Cătălin Crișan (Maşloc).

9 goluri… Răzvan Piţigoi (Topolovăţu Mare), Alex Nichiforel (Giarmata),

8 goluri – Marius Lazea (Ciacova), Florin Olariu (Universitatea de Vest din Timişoara), Beniamin Dobra (CS Phoenix Buziaş), Bogdan Ferţu (Buziaş, ex Giarmata),Dacian Bîrză (Comloşu Mare), Dan Raţiu (CSC Deta, ex-Gătaia),

7 goluri – Zoran Radu (Fortuna Becicherecu Mic, ex Comloşu Mare), Flavius Ion (Parţa), Armin Şultz (Şag), Mădălin Stancu (CS Phoenix Buzias); Răzvan Popovici (Cocoşul), Denis Dorobanţu (Deta ex Parţa),Răzvan Rus (Buziaş),

6 goluri – Cristian Daminuţă (Deta). Gabriel Gînju (Orţişoara), Marius Semeniuc (Parţa), Petru Gîtin (Gătaia), Vasilică Bîzău (Unirea Sânnicolau Mare). Adrian Dan (Orţişoara), Doru Sabău (Flacăra Parţa), Caius Marta (Buziaş), Marian Talpă (Lugoj), Andrei Luca (Ciacova ). Daniel Dragu (Becicherecu Mic),Andrei Boghean (Universitatea de Vest din Timişoara), Brian Filimon (Buziaş), Levente Parvany (Gătaia),Cristian Tăbăcaru (Ciacova).

5 goluri – Robert Szalkai (Buziaş), Lucian Stoica şi Andrei Raţiu (ambii Lugoj), Andrei Hodiş (Comloşu Mare), Şerban Crişan (Comloşu Mare), Andrei Firan (Comloşu Mare), , Andrei Daniel Galea (Unirea Sânnicolau Mare). Andrei Lazea (Ciacova). Andrei Manoliu (Unirea Sânnicolau Mare), Edafe e Hamsik (CSM Lugoj), Florin Natanticu (Giarmata), Florin Călin (Gătaia). Raul Petiu (Liebling),Pedrian Gheţa (Deta),Tomas Cozma (Unirea Sânnicolau Mare),  Sergiu Iorgovan (Sânandrei-Carani),Adrian Ungureanu (Becicherecu Mic),

4 goluri – Cătălin Ştefănescu (Ciacova), Vlad Nicoară (Ciacova), Denis Covaciu (Universitatea de Vest din Timişoara), Bogdan Costea (Comloşu Mare), Alin Pârjol (Maşloc, ex-Universitatea de Vest din Timişoara), Miroslav Radak (Lugoj), Adrian Nicolaescu (Şag), Andrei Păianu (Şag), Răzvan Plopeanu (Tomnatic), Viorel Socaci (Lugoj), Petre Rădulescu (Atletico Liebling ex Timişul Şag), Olteanu Angelo (Comloşu Mare). Marian Musteţa (Buziaş), Mihai Hurdea (Gătaia),Bogdan Centea (Tomnatic; ex Comloşu Mare), Andrei Rus (CS Phoenix Buziaș),Ionuț Onosă (Deta)

3 goluri – Cristian Nicolescu (Parţa),Adrian Fiştea (Grabaţ), Cosmin Marina (Maşloc), Laurenţiu Sein (Maşloc), Mirel Rosuş (Deta), George Gurguş (Maşloc), Eric Pascu (Şag), Eduard Codreanu (Cocoşul), Sandu Matei (Gătaia), Cristian Buhăceanu (Sânandrei-Carani), Adrian Sabău (Sânandrei-Carani), Marius Sîrbu (Unirea Sânnicolau Mare), Loren Stoia (Şag), Mădălin Ciurariu (Parţa), Dragoş Cătău (Ciacova), Silviu Francescu (Giarmata), Bogdan Steop (Ciacova), Marius Toma (Comloşu Mare), Samuel Timofte (Tomnatic), Raul Duţu (Maşloc, ex Deta), Raul Semco (Millenium Giarmata, ex Sînandrei-Carani), Sorin Coţolan (CSM Lugoj), Lucian Robotă (CS Timişul Şag), Ilyassou Kovargou (CSM Lugoj). Marius Stanciu (CS Comloşu Mare) și Cătălin Petri (Parţa), Andrei Cărpinişan (Unirea Sânnicolau Mare), Răzvan Solomon (Cocoşul Orţişoara), Iulian David (Timișul Șag), Marius Staicu (Becicherecu Mi)..

Alți 163 de jucători au marcat două goluri respectiv câte unul.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.