Paulevici două, oaspeţii două roşii şi Macavei în tribună: Biled – Dumbrăviţa 2-1

O victorie la limită acasă, smulsă în minutul 80 în superioritate numerică, a pus punct rundei a opta a Diviziei D Timiş, care a consemnat 5 succese pe teren propriu, o remiză şi 3 triumfuri în deplasare, 21 din totalul de 36 de goluri fiind în contul gazdelor.

Iar o nou-promovată a înregistrat astăzi de la ora 17 şi a treia victorie la rând, cu menţiunea că toate cele 4 succese pe care le-a strâns în ultimele 5 etape s-au conturat cu câte un gol primit: AS Voinţa Biled – AS Dumbrăviţa 2-1 (1-1).

Victime ale Voinţei au căzut aşadar cei din Dumbrăviţa, rămaşi astfel fără nici un punct obţinut din cele 4 apariţii în deplasare.

Două goluri şi o bară s-au consemnat în prima parte a jocului de liga a patra, în care gazdele au deschis rapid scorul, în minutul 4, prin Drăgan Paulevici, oaspeţii egalând şapte minute mai târziu, prin Cristian Roşca.

Putea fi 2-1 pentru amfitrioni dar mingea trimisă spre propria poartă de Oneţ a nimerit bara. Din minutul 32, vizitatorii au rămas în 10 jucători, Roşca primind al doilea cartonaş galben din partea arbitrului Flavius Roşu, fază la care şi antrenorul Florin Macavei a fost trimis în tribună, pentru proteste.

În partea secundă, cei din Biled au marcat golul victoriei prin acelaşi Dragan Paulevici, care a reuşit „dubla” în minutul 80. Iar apoi şi Dan Raţiu, tot de la cei din Dumbrăviţa, a văzut direct cartonaşul roşu pentru injurii adresate arbitrului, cu cinci minute înainte de final.

*

Voinţa: Bogdan jr. – Brustureanu, Piloiu, Drăguş, Bobu, Vlaic, Nemiţanu, Ghiţan, Meltiş, Tomescu, Paulevici.

Antrenor: Nicu Bogdan.

Au mai intrat: Alexandru Marincu, Stroe, Adrian Marincu şi antrenorul-jucător Mihalache.

Pe bancă: Ilia şi Goagă.

Dumbrăviţa: Iacob – Raţiu, Hodiş, Oneţ, Nohai, Demian, Ştreangă, Roşca, Vişan, Bălace, Dancia.

Antrenor: Florin Macavei.

Au mai jucat: Bârsanu, Ionilă, Scrob şi Şofronea.

Pe bancă: Mikloş sr.

Arbitri: Flavius Roşu, Horaţiu Lotrean şi Alexandru Ghiurcan. Observatori: Nicolae Pleşa şi Livian Hotico.

Etapa a IX-a, din weekend-ul următor, programează inclusiv un interesant ACS Poli II – CS Ghiroda. Programul rundei viitoare, rezultatele şi ierarhia, pe coloana clasamentelor.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.