Penultima clasată Balotești răstoarnă din faze fixe scorul deschis de Sorescu

ASU Politehnica a încheiat astăzi pe scut zilele cu jocuri în zona capitalei, pendulând de la victoriosul 0-5 semnat miercuri la nou-promovata bucureșteană Metaloglobus spre o înfrângere după ce a condus la pauză penultima clasată ilfoveană pe iarba federală din Buftea. Alb-violeții se puteau aștepta la începutul sezonului să strângă mai greu puncte cu alde Chindia ori AFC Hermannstadt, ajunse să se desprindă pe podium și prin victorii tur-retur cu timișorenii, dar n-au luat probabil în calcul obținerea unui singur punct din 6 posibile cu CS Balotești, cea care îi întrecea în ierarhie la chiar ultima apariție a bănățenilor în campionatul precedent.

Mari speranțe nutreau ”violeții” lui Antonio Foale după zdrobirea miercuri a bucureștenei Metaloglobus tocmai în capitală, însă ASU Politehnica a fost depășită în jocul de astăzi de la ora 11 din două faze fixe fructificate în nici un sfert de oră al reprizei a II-a, CS Balotești aplicându-i întâiul eșec în deplasare din campania de primăvară: 2-1 (0-1).

După scandaloasa stare a suprafeței de joc din Balotești la remiza 2-2 din 17 martie cu UTA, gruparea ilfoveană a găzduit partidele de săptămâna aceasta la Buftea, pierzând miercuri de la ora 16 cu 1-2 cu liderul Dunărea Călărași dar răsturnând scorul în matineul de astăzi, ca prim succes în 2018 al periclitatei de retrogradare, beneficiară a unei facile reluări de retur, printr-o unică deplasare, la Afumați, învecinată, dar și o partidă adjudecată la ”masa verde”.

Mai mult, elevii lui Augustin Călin n-au jucat săptămâna trecută, meciul programat la Motru cu Pandurii Lignitul fiind amânat din cauza ninsorii, așa încât plusul de prospețime a contat în partea a doua a duelului din runda a XXVII-a, bănățenii având pe de altă parte în acest debut de an întâlniri cu două formații de pe podium dar și altele două din prima jumătate a clasamentului.

Sorescu, al 3-lea meci cu gol în 2018, 6 reușite în noul an

Cu două noutăți în primul 11 față de garnitura de start de miercuri, și anume Vasile Nicolae, titularizat în premieră, respectiv atacantul Lusamba, revenit după aparițiile din minutul 1 contra Chindiei, Academicii și la Mioveni, ASU Politehnica a deschis scorul în minutul 29 prin același marcator a 3 goluri în victoria din urmă cu trei zile, Deian Sorescu, față în față doar cu Eșanu, după devierea lui Lusamba: 0-1.

”Violeții”, încurajați de galerie, păreau a fi pe făgașul dorit, însă premiera pierderii cu 2-1 a unui meci în care erau la pauză în avantaj, contra Chindiei, a fost reeditată astăzi în Ilfov, repetându-se oarecum scenariul partidei tur, 2-2 pe ”Știința”. Atunci, poliștii s-au desprins în minutele 26 și 32, dar au fost egalați din două mișcări, în minutele 53 și 55. Astăzi, CS Balotești a înscris în aceeași perioadă a partidei, fundașul Bogdan Marciuc împingând balonul în plasă de la bara a doua, în urma unui corner de pe dreapta: 1-1 în minutul 56.

Doar zece minute mai apoi a căzut și golul lui Claudiu Herea, tot dintr-o fază fixă, mijlocașul gazdelor executând precis pe jos o lovitură liberă de pe linia careului de 16 metri, plasată lângă bară în dreapta portarului, la firul ierbii: 2-1.

Foale a reacționat prin a stimula șarjele bănățene pe flancuri, introducându-l pe Ghinescu, iar Eșanu a mai deturnat balonul de pe spațiul porții și la tentativa fundașului Bilia, timișorenii solicitând apoi și o lovitură de pedeapsă pentru un fault asupra lui Sorescu dar alegându-se doar cu o lovitură liberă de la 16 metri.

Un balon de oxigen pentru penultima clasată dintre formațiile rămase în cursă, egalându-le la puncte pe Știința Miroslava și Foresta, învinse astăzi la zero în deplasare.

Pentru poliști, din nou înfrângere la Balotești, precum în apariția finală din campionatul trecut, când ilfovenii se desprindeau deja până la pauză, 2-0, învingând cu 3-2. Și urmează un alt adversar din Ilfov, CS Afumați, vizitator pe ”Știința” în Vinerea Mare, de la ora 15…

*

CS Baloteşti: Eşanu – Dedu, Flămânzeanu, Marciuc, N. Filip – O. Herea, Ion – cpt., Neagu, Cl. Herea – Mihai, Novac.

Rezerve: Fulga – Mirescu, Bolozan, Gheorghe, Andrei, Ioniţă, Paraschiv.

Antrenor: Augustin Călin.

ASU Politehnica: Dur-Bozoancă – Motreanu, Scutaru, Mera – cpt., Bilia – Ignea, Poparadu, Krausz, Nicolae – Sorescu, Lusamba.

Rezerve: Dascălu – Taub, Coadă, Lazea, Giuricici.

Antrenor: Antonio Foale

Arbitri: Marius Chiţu (Târgovişte) – Răzvan Mihai Dobre (Şotânga) şi Gabriel Ion Catană (Târgovişte).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.