Petcuţ şi Silaghi, spre final, o desprind pe Poli II: 2-1 la Sebiş

Poli II a reuşit în după-amiaza din Vinerea Mare să cîştige în deplasare la Sebiş, impunîndu-se cu 2-1 în faţa arădenei Naţional şi înregistrând astfel un al treilea succes stagional pe teren străin.

„Meritul aparţine băieţilor, pe care îi felicit pentru efortul depus şi atitudinea manifestată, precum şi lui Adi Stoicov, care i-a pregătit. Eu doar i-am strunit de pe margine”, ne-a spus la final Roberto Ivan, locţiitor al principalului Adrian Stoicov, aflat cu secund-divizionara alb-violetă în deplasarea la Turnu Severin.

„Am reuşit un joc bun, la discreţia noastră, chiar dacă nu am dominat teritorial. Dar tactic cred că am fost peste Naţional, ceea ce s-a văzut şi prin prisma ocaziilor avute şi a anvergurii în joc”, a mai spus Ivan, care a subliniat „atitudinea bună avută de tinerii jucători, avînd în vedere şi situaţia delicată de la club. Au dat dovadă de profesionalism. Cu această ocazie urez tuturor iubitorilor fotbalului Sărbători Fericite!”

Iar între cei care s-au remarcat vineri, în jocul din etapa a XXI-a, ce marchează intrarea în cea de-a doua treime a sezonului, a fost şi fundaşul Andrei Dăruială, aşadar în revenire ca joc după o perioadă nefastă. Debutul n-a fost însă favorabil pentru Leagu, care, suferind o întindere musculară, a fost înlocuit cu Coşovanu, care a scăzut şi mai mult media de vîrstă a oaspetei.

Poliştii au ratat deja două ocazii în primele zece minute, prin Boştină şi Petcuţ, care avea să se revanşeze puţin mai apoi cu un şut din afara careului, de la circa 25 de metri, dintr-o bucată, vole în urma unui corner respins de sebişeni. Zero – unu…

Violeţii au mai avut 3 clare ocazii de gol, prin Boştină în prima parte, respectiv prin Stancu şi Popa la reluare, în cele din urmă, la puţin timp după introducerea sa în joc, Dan Silaghi-Perju majorînd diferenţa în minutul 80, la finele unei acţiuni în care a trecut de 3 jucători iar după 25 de metri în cursă spre gol l-a driblat şi pe portarul gazdei: 0-2.

Naţional a contrat abia în prelungiri, cu un şut de la 30 metri, imparabil pentru Ostafie, care şi-a făcut cu prisosinţă datoria.

Pe final, cînd gazdele au forţat zona polistă dreaptă, evoluînd cu 3 atacanţi, şi violeţii au contracarat prin introducerea lui Iovan pentru Vucea.

Poli II: Ostafie – Vucea (Iovan), Dăruială, Dubei, Damian – Stancu, Petcuţ – Leagu (8, Coşovanu), Popa (81, Velici), Szalkai – Boştină (74, Silaghi). Pe bancă: Triţoiu – Duţu.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.