13 cu noroc! Petrolul Ploieşti – ACS Poli Timişoara 0-0: cu Nuno Claro şi Scutaru în frunte, alb-negrii nu primesc în premieră în Liga 1 gol în deplasare

Căpitanul Nuno Claro, care a apărat până şi un penalty, și ex-căpitanul Scutaru, artizani ai unui draw smuls cu forcepsul de ACS Poli Timişoara la Ploieşti, Petrolului lui Contra

Dacă pe terenul codaşei U Cluj buna organizare a ferit-o de gol până în minutul 84, şi norocul i-a adus în etapa a 13-a nou-promovatei lui Şunda prima deplasare fără gol primit în Liga 1, tocmai în fieful unor „Lupi Galbeni” ai Ploieştiului care, cu un succes, ar fi putut ajunge la un punct în urma Stelei, pe al cărei teren vor juca în etapa a 16-a: Petrolul – ACS Poli Timişoara 0-0.

Mai mult, alb-negrii ar fi putut chiar da marea lovitură în minutul 86, când, după ce scăpaseră la un penalty ratat de câştigătoarea Cupei, la o bară şi în numeroase alte ocazii, închizătorul Belu-Iordache n-a mai avut forţă pe un solitar contraatac iscat de Trandu să-i provoace Petrolului primul eşec stagional pe „Ilie Oană”.

Ce-i drept, 3 puncte ar fi fost total nemeritate pentru nişte timişoreni care s-au apărat aproape distructiv, cu suficiente asperităţi rudimentare, însă, ţinând cont că în lipsa a 3-4 jucători cheie şi rămasă din minutul 83 în 10 oameni, după ce Keita a văzut două cartonaşe galbene în 11 minute, ACS Poli i-a ţinut cum-necum piept unei fruntaşe cu tot cu ditamai galeria în spate şi cadorisită cu un penalty inexistent la mijlocul reprizei secunde, se poate spune că uneori norocul ţi-l faci şi singur.

Desigur, antrenorul timişorean al Petrolului, Cosmin Contra, poate fi înţeles la spusele că Timişoara ar trebui să afişeze o altă faţă decât a unei echipe ajungând să se tăvălească şi să tragă de timp, şi – am spune noi – să se mai şi implice în oarece clinciuri arţăgoase, cu tente indisciplinare, dar până la ridicolul ultimelor minute, inclusiv cu 4 de prelungire, oaspeţii pot fi apreciaţi pentru puterea de luptă şi spiritul de sacrificiu, pe fondul unei nebănuit de bune organizări a jocului.

Egalul cu noroc a fost conturat în special pe umerii căpitanului lusitan Nuno Claro Simoes, aproape de netrecut ori salvat în câteva rânduri de revenitul Cristian Scutaru, un număr 13 care a respins de două ori din faţa liniei porţii în minutul 38, după şutul lui Teixeira, singurel în centrul careului, dar apoi şi la mijlocul părţii secunde!

Pretendenta la eventul campionat-Cupă a încercat tot ce se putea încerca, dar accidentarea lui Albin, în minutul 38, a indicat parcă faptul că nu e seara trupei de podium, aspect confirmat şi la frumosul stâng al lui Hoban, de la 25 de metri, în bara din dreapta portughezului, după ce ratangiul Dore punea capac în minutul 67 celorlalte ocazii pe care le risipise în prealabil, irosind până şi un 11 metri, eronat acordat la o căzătură ca-n bazin a longilinului atacant, din preajma lui Petrovic, dar intuit de Nuno Claro în stânga sa.

Pe picior defensiv pe alocuri chiar la disperare şi sacrificiu, Trandu ajungând astfel să fie suspendat lunea viitoare, în jocul de-acasă cu Oţelul, pentru cumul de cartonaşe galbene, după ce înăbuşea din faşă o eroare generatoare de contraatac comisă de Bărbuţ, ACS Poli a smuls un punct indicând potenţialul Timişoarei de a evita retrogradarea, pe când Petrolul îşi poate reproşa că nu astfel o doboară pe campioana Steaua.

Nu cei mai prolifici marcatori în actualul sezon, „Lupii galbeni”, cu 9 străini titularizaţi de Contra, au persistat constant, încă din start, cu şuturi din zona centrală, cele mai multe respinse de noul căpitan Nuno Claro Simoes iar altele blocate uneori cu disperare de fundaşi ai alb-negrilor.

Iar apropo de fundaşi, Petrovic a ajuns şi pe dreapta, la a doua titularizare în actualul campionat, după ce contra Pandurilor făcea cuplu în zona centrală cu Petre, în vreme ce Scutaru a disputat prima rundă după 3 etape, refăcând cuplul cu Şeroni, iar Nicola a avut parte de prima titularizare după deplasarea la Braşov, în faţa lor Belu-Iordache aflându-se la a treia titularizare în 9 zile.

Lipsit de Nohai, suspendat după eliminarea din Cupa României, dar şi fără Petre, Gorobsov şi Poparadu, cu toţii accidentaţi, renunţând totodată la Popovici, Aurel Şunda a fost aşadar nevoit să apeleze la soluţii circumstanţiale dar să şi revină la titulari de bază în debutul campaniei, Bărbuţ fiind prima oară titularizat în Liga 1 de noul antrenor al timişorenilor, după 3 etape de aşteptare, iar Keita fiind la a treia titularizare în campionat, şi tot în deplasare.

ACS Poli ajunge astfel să fie a patra oaspete care remizează în acest campionat pe „Ilie Oană”, unde palmaresul Petrolului e 3 4 0 10-4, dar după 3 victorii la rând, Şunda, cu câte două goluri marcate la începutul „gestiunii” sale în Liga 1, rămânând aşadar neînvins în deplasare, unde contul timişorean a devenit 2-2-3 6-11, chiar dacă un biet prim corner, executat de până astăzi omniprezentul titular Trandu, a sosit abia în minutul 27.

N-avea însă a face, căci Nuno Claro s-a arătat a fi îngerul păzitor al oaspetei încă din minutul 6, la şutul lui Teixeira de la 16 metri central, iar apoi a răsuflat uşurat la prima reluare cu capul a înaltului congolez Dore, nu cu mult peste transversală, la o altă centrare de pe flancul drept, încercare dintr-o serie de imprecizii ale africanului.

Nuno Claro excela apoi şi în minutul 17, respingând de lângă bară lovitura liberă a lui Albin, iar ulterior şi de pe umărul său drept la şutul lui Teixeira, iar când lusitanul n-a mai avut nimic de făcut, alţii au fost îngerii vizitatorilor sau gazdele au fost imprecise, cazul lui de Lucas în minutul 32.

Apărarea timişoreană s-a clătinat vădit dar în cele din urmă a rezistat, chiar şi unui penalty, iar dacă unii pot agrea că merită riscul de a-ţi apropia eticheta de cea mai urâtă echipă a campionatului pentru un punct ce-i drept notabil la sfertfinalista şi câştigătoarea la zi a Cupei, atunci să fie primit.