Runda din acest weekend a ligii a patra județene a programat întâlnirea fruntașelor, duel la vârf cu fumigene pe terenul din localitatea Sacoşu Turcesc și cu un deznodământ favorabil la scor celor de la Phoenix Buzias, învinsa CSM Lugoj alegându-se cu 2 jucători eliminați la scorul de 2-0, avantaj ulterior dublat de lider. Vizitatorii au șfichiuit ulterior maniera de arbitraj, doi componenți ai celor de pe Timiș referindu-se la acest aspect. În general, o etapă a gazdelor, cu 5 victorii ”acasă”. Detalii…

CS Phoenix Buziaş – CSM Lugoj 4-0 (2-0).

Liderul s-a impus la scor în fața ocupantei locului secund prin golurile marcate de Brian Filimon (min. 20), Alex Birău (min. 28), Beniamin Dobra (min. 80) şi Robert Szalkai (min. 84).

Oaspeţii din Lugoj au avut doi jucători eliminaţi de pe teren, primul în minutul 51, Mihali, pentru două cartonașe galbene, iar portarul Toma în minutul 74, direct cartonaşul roşu, pentru tragerea de tricou a lui Silaghi, în afara careului de 16 metri, acesta scăpat fiind spre poartă.

La fluierul arbitrului George Roman au jucat următoarele formaţii:

Buziaş: Bota – Szalkai, Horcea, Negru, Marta, Stancu, Rus, Filimon, Nanu, Silaghi, Birău.

Antrenor Sorin Tomuş.

Au mai jucat: Dobra, Mircovici.

Rezerve: Rusu, Covăsală, Grigore.

Lugoj: Toma – Mihoc, Radac, Claudiu Ardelean, Roşie, Lakatoş, Secoşan, Mihali, Eliassou, Stoica, Maier.

Antrenor: Dafin Danciu.

Au mai jucat: Pârvulescu, Robi Ardelean, Cărăbaş, Murariu.

Rezerve: Anişoreac, Raţă, Mihai Pop, Popovici.

Lucian Stoica, antrenor-jucător al Lugojului, a declarat: ”Felicit gazdele, pentru că au avut mai multă experienţă faţă de colegii mei mult mai tineri şi au ştiut să gestioneze în momente cheie. Regret accidentarea gravă a jucătorului meu Mihoc. Sincer vă spun că arbitrajul a fost mult sub nivelul acestui derby.”

Iar Denis Secoșan, fotbalist al celor de la CSM Lugoj, l-a completat prin a semnala că ”în urma atacurilor făcute de către site-urile echipei din Buziaș, merităm și noi să le dăm răspunsul. În primul rând nu am fost pusi în genunchi de către echipa din Buziaș, ci doar de către centralul care, văzând din minutul 1 că suntem mult mai buni decât ei, a ales să ne umple de galbene! Au urmat 20 de minute în care au fost peste 20 de faulturi făcute de către cei de la Buziaș, fără a da galben, iar după faultul comis de către Rus, jucătorul nostru Mihoc a ajuns la spital; deși era roșu clar, nici vorbă! Domnul Malac a asistat la meci și s-a uitat la cel mai bun arbitru din județul Timis cum fluiera ce dorește el. La un moment dat, un jucător de-al nostru merge și îl întreabă pentru ce a dat fault, la care îi spune <pleacă de aici, nu am ce vorbi cu tine>. La următoarea fază, Brian înjură și sare la bătaie ca la sat, și îl înjură, la care îi spune <te rog frumos Brian, calmează-te>. Silaghi Mircea, îl văd că vine cu ambele picioare înainte și dă în mine ca la Promoție, îi dă galben și râde. Două penalty-uri clare în care centralul a dormit pe el fără nici o emoție, dar când primești 5 mii de lei, este normal să ai ochelari 3D. Doar pentru cei din Buziaș! S-a jucat 15 contra 9… Nu avem ce face, decât să acceptăm să ne fure cu nesimțire și să acceptăm să își bată joc de munca noastră, depusă zilnic. Din partea unui penibil care este speriat de Brian și alții din echipă, care câștigă doar cu bani dați la arbitri! Atât am de spus… Noi jucăm fotbal și ei sar cu banii la fotbal, deoarece fotbal nimic. Dar mai este și returul, în care noi îi vom răsplăti. Și noi cu sticle în cap, cum am primit noi la finalul meciului: înjurături și amenințări prin telefon…”

CS Timişul Şag – CSO Deta 4-1 (1-1): Armin Şultz (min. 15), Iulian David (min. 53), Petre Rădulescu (min. 54) şi Norbert Ştefan (min. 59), respectiv Alexandru Matei (min. 31).

ACS Voinţa Maşloc – CS Comloşu Mare 1-2 (1-1): Cosmin Bogdan Floare (min. 10), respectiv pentru învingători Zoran Radu (min. 19) şi Andrei Hodiş (min. 60).

CSU Universitatea de Vest din Timişoara – AS Avântul Topolovăţu Mare 1-1 (0-0).

Gazdele au deschis scorul în minutul 68, prin Ionuţ Vucea, din lovitură de la 11 metri, iar oaspeţii au egalat în finalul meciului prin Răzvan Piţigoi.

CSC Millenium Giarmata – CSC Peciu Nou 2-2 (1-0): Alexandru Nichiforel în minutele 20 şi 72, respectiv Florin Gheorghe Schipor în minutele 69 şi 70.

CS Cocoşul Orţişoara – ACS Fortuna Becicherecu Mic 5-1 (1-1): Răzvan Popovici două goluri, Rudolf Luci, Eduard Codreanu și Osman Guyero, respectiv Daniel Dragu din lovitură de la 11 metri în finalul meciului.

CS Sânandrei-Carani – CS Progresul Gătaia 0-2 (0-0): Florin Călin (min. 60) şi Remus Bărburescu (min. 71). În minutul 23, oaspeţii au ratat o lovitură de la 11 metri prin Parvany Levente.

AS FC Atletico Liebling – CS Unirea Tomnatic 2-5 (0-2): Andrei Aioanei (min. 61, din lovitură de la 11 metri) și Lucian Nae (min. 90), respectiv pentru învingători Samuel Timofte (min. 3), Petru Măgulean (min. 17), Adrian Negruţ (min. 70), Daniel Crişan (min. 85) şi Alexandru Baranyi (min. 85).

CS Flacăra Parţa – CS Unirea Sânnicolau Mare 3-1 (1-1): Flavius Ion (min. 15), Ciprian Ştreango (min. 55) și Ioan Făndel (min. 62), respectiv Marius Sârbu (min. 45).

CS Progresul 1906 Ciacova – AS Unirea Grabaţ 8-0 (2-0): Marius Lazea două goluri, Andrei Lazea, Onuţ Doroftei, Cătălin Ştefănescu, Claudiu Sturza, Marius Stănilă și Daniel Handra.

Rezultatele tehnice și programul viitor în Divizia D Timiș, pe coloana clasamentelor la zi.

+

Clasamentul marcatorilor cu minimum trei reușite

22 de goluri… Dan Silaghi (CS Phoenix Buziaş).

19 goluri… Ioan Făndel (Parţa).

15 – Alexandru Baranyi (Tomnatic).

14 goluri – Sebastian Lobonea (Topolovăţu Mare), Valentin Grigore (CS Phoenix Buziaş).

13 – Marco Giuricici (Peciu Nou), Ionuţ Vucea (Universitatea de Vest din Timişoara).

10 – Flavius Tulcan (Unirea Sânnicolau Mare), Adrian Vlădic (Deta), Deian Pecarov (Comloşu Mare).

9 goluri – Ifeany Anagor (Peciu Nou).

8 goluri – Răzvan Piţigoi (Topolovăţu Mare), Marius Lazea (Ciacova), Gheorghe Florin Schipor (Peciu Nou).

7 goluri – Bogdan Moroşan (Unirea Sânnicolau Mare), Florin Olariu (Universitatea de Vest din Timişoara), Vaska Dzitac (Topolovăţu Mare), Alexandru Vlăduţi (Giarmata). Beniamin Dobra (Buziaş), Osman Guzero (Orţişoara).

6 goluri – Flavius Ion (Parţa), Dan Raţiu (Gătaia), Gabriel Gînju (Orţişoara).

5 goluri – Lucian Stoica (Lugoj), Adrian Dan (Orţişoara), Armin Şultz (Şag), Răzvan Popovici (Cocoşul), Alex Nichiforel (Tomnatic),

4 goluri – Florin Nanu (Buziaş), Alexandru Maier (Lugoj), Marius Semeniuc (Parţa), Andrei Cărăbaș (Lugoj), Alexandar Radovan (Şag), Caius Marta (Buziaş), Andrei Luca (Liebling), Patrick Niţă (Universitatea de Vest din Timişoara), Şerban Crişan (Comloşu Mare), Cristian Tăbăcaru (Ciacova), Gheorghe Sabău (Parţa), Andrei Hodiş (Comloşu Mare), Cătălin Ştefănescu (Ciacova).

3 goluri – Cristian Nicolaescu (Parţa), Vlad Nicoară (Ciacova), Adrian Fiştea (Grabaţ), Denis Dorobanţu (Parţa), Cosmin Marina (Maşloc), Răzvan Plopeanu (Tomnatic), Laurenţiu Sein (Maşloc), Mădălin Stancu (Buziaş), Alin Pârjol (Universitatea de Vest din Timişoara), Denis Bud (Peciu Nou), Levente Parvany (Gătaia), Mirel Rosuş (Deta), Eric Pascu (Şag), Ovidiu Semeniuc (Parţa), Eduard Codreanu (Cocoşul), Alex Birău (Buziaş), Sandu Matei (Gătaia).

De menționat că alți 116 jucători au marcat două goluri respectiv câte unul.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.

3 răspunsuri la Phoenix Buziaș câștigă la scor duelul fruntaș în Divizia D Timiș, Denis Secoșan (CSM Lugoj) semnalează: ”Când primești 5 mii de lei, este normal să ai ochelari 3D.” Etapă a gazdelor: rezultate, marcatori, echipe, golgheterii