Ploaie? De meciuri amicale: rezultate, marcatori

Ultimul weekend din luna lui cuptor a fost cât se poate de încins în ceea ce privește programul încărcat al meciurilor de pregătire, nu doar secund divizionarele timișorene efectuând ultima verificare înaintea startului Ligii 2, ci și formațiile timișene din eșaloanele inferioare bifând noi amicale. Iată câteva din ultimele rezultate…

O partidă s-a disputat deja vineri 27 iulie, de la ora 19, între Flacăra Parţa și CS Timişul Şag, nou promovata în liga a IV-a timișeană impunându-se cu 3-0 (2-0). Un duel divizionar ”D” adjudecat de formația antrenată de Daniel Drăgan la un scor de neprezentare, cele trei goluri fiind marcate de Bogdan Andriucă în minutul 20, Răzvan Plopeanu (min. 35) şi Gheorghe Sabău (min. 80).

Au jucat următoarele formaţii:

Flacăra Parța: Ionescu – Pană, Milovan, Andruşcă, Daniel Nicolescu, Pais, Sabău, Plopeanu, Mogoş, Alexin, Andriucă.

Au mai jucat: Aioanei, Bar, Mladenov, Voicu şi Cristian Nicolescu.

Timişul Șag: Boboiciov – Bercea, Alin Buruiană, Baldovina, Bogdan Costea, Cătălin Costea, Costescu, Costel Buruiană, Mărgineanţu, Ciuculescu, Anghel.

Au mai jucat: Ciobanu, Belteki, Gîltofeţ, Satmari, Rusu, Stain.

ACS Crişul Chişineu Criş – CS Millenium Giarmata 1-0 (0-0). Unicul gol a fost marcat de George Pirtea (min. 62).

CSM Lugoj – CSO Făget 7-2 (4-0). Au marcat: Sergiu Precupanu – 3 goluri, Beniamin Dobra – 3 și Andrei Sărăcin respectiv Ionuţ Bîrză şi Alexandru Apostol.

Progresul Ciacova – AS Olimpia Petroman 4-2 (1-1). Au marcat: Pîrvulescu – două goluri, Ştefănescu şi Natanticu – din lovitură de la 11 metri, respectiv Costea şi Gardia.

LPS Banatul Timişoara (juniori 2002) – Fortuna Becicherecu Mic 3-3 (1-2). Au marcat: Zoran Mitrov – două goluri şi Ioan Vasluian, respectiv Flavius Cioancă – două goluri şi Dragoş Croitoru.

Cocoşul Orţişoara – Ripensia II Timişoara 5-1 (1-1). Au marcat: Flavius Ion – două goluri, Romică Corlăţeanu, Sebastian Stoica și Alexandru Ioana, respectiv Dan Ropotă.

AS Timişul Uliuc – AS Phoenix Buziaş 3-4 (1-1): Moise Neda – două goluri, Denis Ţurcaş, respectiv pentru învingători Caius Marta – două goluri, Robert Ardelean și Andrei Roibu.

Pobeda Dudeştii Vechi – FC Kikinda (Serbia) 2-2;

Avântul Periam – Unirea Sânnicolau Mare 1-1;

Progresul Gătaia – AS Seceani 1-4;

AS Boldur – Timişul Jabăr 9-4;

Avântul Topolovăţu Mare – AS Coşteiu 3-2.

Duminică s-au jucat mai puţine meciuri amicale, cu startul la ore diferite…

AS Recaş – AS FC Bazoşu Vechi 0-3 (0-1). Cele trei goluri pentru trupa lui Călin Bota au fost marcate de Alexandru Nichiforel (min. 52), Andrei Achimov (min. 74) şi Rudi Loch (min. 90).

CSM Lugoj II – Atletico Găvojdia 4-2. Au marcat: Jucu – două goluri, Cuculea şi Ştefoni, respectiv Bălu şi Cut.

Dintre partidele al căror deznodământ a fost deja consemnat în Sporttim, de exemplu CSC Ghiroda – ACS Poli 2-2 (2-1). Meciul s-a jucat pe arena ”Emilian Pavel” din Ghiroda, sâmbătă de la ora 11, și nu pe terenul II din complexul ”Adrian Stoicov”, din motive deja cunoscute. Au marcat: Alexandru Baranyi (min. 25, din lovitură de la 11 metri) şi Cosmin Mancaş (min.38), respectiv Octavian Drăghici (”dublă” în minutele 15 şi 60, din lovitură de la 11 metri).

Tot sâmbătă 28 iulie s-a jucat și capul de afiș al weekend-ului, meciul internaţional amical dintre ASU Politehnica Timişoara şi Zimbru Chișinău, disputat pe ”Dan Păltinișanu” de la ora 20 şi câştigat la limită de trupa lui Cosmin Petruescu, prin golul marcat de Gelu Velici în minutul 72.

La matineu, Ripensia Timişoara – CSM Şcolar Reşiţa 2-1 (0-0). Au marcat: Adrian Ungureanu (min. 57) și Răzvan Cluci (min. 80), respectiv Marius Staicu (min. 73).

Centrul Naţional de Pregătire Timişoara – ACS Dumbrăviţa 3-2 (2-0). Au marcat: Fabian Trip (min. 39), Răzvan Piţigoi (min. 42) şi Ionuţ Vucea (min. 88), respectiv David Pop (min. 47) şi Laurenţiu Telescu (min. 68). În minutul 47, Ionuţ Vucea a ratat o lovitură de la 11 metri.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.