Ploscariu şi Mlădescu fructifică blitz în preajma pauzei

Petre Ploscariu şi Nicolae Mlădescu au marcat în minutele 41 şi 44 golurile unui succes logic şi meritat al lugojenilor, care au pornit cu dreptul în returul Diviziei D Timiş, dispunând cu 2-0 după o repriză secundă în care şi-ar fi putut dubla avantajul în faţa codaşei Informatica. Puncte ochite, puncte lovite şi obiectiv îndeplinit, însă CSM va fi nevoită să fructifice oportunităţile create când va fi să evolueze în meciurile dificile ale părţii secunde a campionatului…

Returul Diviziei D a început pe o vreme cu un soare pripind plăcut, spre bucuria tuturora, în special a protagoniştilor întrecerii, dar şi a celor în jur de 100 de oameni care au asistat la o victorie destul de lejeră în faţa timişorenilor, cu 2-0, asta în timp ce la Bacău voleibalistele nu făceau faţă Ştiinţei. Printre spectatori, şi primarul municipiului Lugoj, înconjurat de druckerii veniţi să asiste la primul meci al părţii secunde în liga a patra şi „să spargă” o sămânţă, la o vorbă.

Arpad Laczko i-a aliniat la start pe Sorin Micşa între buturi iar ca jucători de câmp pe Tudor Onae, Anghel Reme, Alexandru Andrei, Claudiu Ardelean, Beniamin Dobra, Adrian Drimoş, Emanuel Telentin, Petre Ploscariu (căpitan) şi Nicolae Mlădescu, rezerve fiind Sorin Dragostin (portar), Lucian Stoica, Norbert Galetan, Alexandru Bek.

Sorin Vlaicu a început pentru timişorenii Informaticii în poartă cu Florin Ulmeţ, iar ca jucători de câmp Bogdan Inoveanu, Flavius Orha, Nicolae Gomboş, Aurel Muscă, Denis Novac, Andrei Tănăsescu, Sorin Apostol, Marin Brăguţă şi Valentin Micluţ, rezerve fiind Victor Benea, Cristian Rangu, Daniel Mimis şi Răzvan Popaluca.

Lugojenii au atacat constant, dominând încă din startul partidei, dar au perseverat în a rata, până în minutul 41, când căpitanul Ploscariu a scuturat plasa după un atac şcoală. Centrare de pe dreapta şi reluare în aţe, scenariu care s-a repetat şi în minutul 44, doar că la finalizare s-a aflat Mlădescu. În repriza a doua, lugojenii au risipit multe ocazii de gol şi în consecinţă nu au mai înscris, în vreme ce veteranul din poarta învingătorilor pur şi simplu a şomat.

Arpad Laczko, antrenorul lugojenilor, ne-a declarat la finalul întâlnirii: „Am dominat jocul în totalitate iar scorul putea fi mult mai mare, nefructificând uneori şi din cauza terenului prost. Am început acest retur ca marfarul, un pic mai greu, poate şi din cauza pregătirilor care s-au efectuat pe terenuri îmbibate de noroi. Scopul meu este să formăm o echipă redutabilă, noi având mulţi tineri în lot, care trebuie să prindă încredere în forţele proprii, fortificare a moralului ce se realizează prin rezultate bune”.

Un prim test adevărat pentru CSM, etapa viitoare,într-o deplasare deloc uşoară, la Pişchia.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.