Pobeda, pe 3, după scorul campionatului: 9-1 cu CFR Timişoara: „Suntem singurul club care a luat puncte Politehnicii!”

Lume multă a savurat sâmbătă, la căderea cortinei peste turul Diviziei D Timiş, cea mai categorică victorie din întregul campionat, Pobeda Dudeştii Vechi stabilind scorul primei jumătăţi a sezonului, şi tocmai în dauna unei vicecampioane naţionale, CFR Timişoara.

E drept, alb-vişiniii au fost nevoiţi să alinieze o garnitură juvenilă, cu juniori şi din generaţiile 1998 şi 1999, în condiţiile în care numeroşi titulari au fost reţinuţi motivat de responsabilităţi pe linie de lucru sau erau accidentaţi, dar, oricum ar lua-o, CFR Timişoara a suferit un eşec care-i şifonează blazonul conturat în decenii de tradiţie. Oaspeţii s-au aliniat la „bulgari” cu doar 11 componenţi…

A fost 9-1 pentru Pobeda, care a urcat astfel pe locul 3, la golaveraj, peste ex-liderul Progresul Gătaia.

„Păcat că s-a încheiat turul, la cum am jucat în ultimele etape, dar din nefericire am început ezitant, şi cu 2-3 jucători noi în componenţă. Altfel eram aproape în frunte, dar bine că nu ne-am demobilizat după ce am mai pierdut acasă. Am rămas însă echipa care nu a pierdut în deplasare şi singura care i-a luat punct lui Poli! Vreau să-mi felicit băieţii, care s-au comportat foarte bine şi astfel şi oamenii care ne susţin sunt mulţumiţi! Le mulţumesc tuturor pentru ajutorul acordat, de la suporterii din tribună şi până la conducere, căci fără dânşii nu eram aici. Iar condiţiile sunt foarte bune, la noi pe primul plan fiind ambiţia şi munca… Desigur, ca întotdeauna, nu jucăm cu un obiectiv, dar obiectivul nostru este mereu să jucăm cât mai bine şi să câştigăm, dacă se poate în toate cele 34 de etape, pentru a ne mulţumii fanii şi pentru a strânge şi mai mulţi simpatizanţi!”, a spus antrenorul Petre Mirciov.

Aceasta a fost a şaptea victorie la rând a Pobedei, în vreme ce pentru CFR a fost a 4-a înfrângere la rând.

Rezultatul de 9-1 (4-0) a fost conturat relativ rapid, scorul căpătând proporţii deja până în minutul 60. Iar în minutul 85 Novac a marcat şi al patrulea său gol, devenind golgeterul turului în D Timiş, cu 19 reuşite.

Minutul 5 a adus deja primul gol, prin Kalapiş, de notat fiind că toate reuşitele au survenit din acţiuni cursive. În minutul 10 a punctat Budur iar în minutul 15 şi Rafael Mirciov, cap în urma unei lovituri de colţ.

Acelaşi Fabian Patrick Novac a conturat scorul primei părţi, în minutul 34: 4-0.

La reluare au mai marcat Novac, în minutul 47, Kalapiş (51), Novac (54) şi Vasilcin (60), urcând scorul la 8-0. Novac a înscris aşadar de 4 ori, în vreme ce Kalapiş două goluri iar Rafael Mirciov, Vasilcin şi Seba Budur – câte un gol.

Kalapiş a ratat un 11 metri la 8-0, după care a marcat în schimb ex-juniorul alb-violet Iulian Vântură.

Pobeda Dudeştii Vechi: Stoianov – Blaga (50, Boboiciov), Fibişan, Rafael Mirciov, Ismail – Toma Budur (65, Rusu), Seba Budur, Vasilcin, Bratan – Novac, Kalapiş.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.