Politehnica – CSC Dumbrăviţa 7-0. Declaraţii Croitoru, Stan

Alb-violeţii s-au impus astăzi, pe terenul sintetic de la Baza II – UPT, în primul joc de pregătire din noul an. Politehnica a învins-o pe CSC Dumbrăviţa (locul 4 în C8) cu 7-0 (2-0) prin golurile marcate de Olariu, Ursu, Giosu, Iamandache şi Doru Andrei, ultimii doi trecându-şi în cont câte o „dublă”.

Sâmbătă, 5 februarie, de la ora 13, poliștii joacă al doilea amical al acestei perioade, pe terenul celor de la CSM Reşiţa.

Meciul a început alert iar scorul a fost deschis devreme, în minutul 9, când cornerul executat de Ignea a fost concretizat de Daniel Olariu cu un şut din interiorul careului. Gerbi putea majora imediat diferenţa, dar a nimerit doar transversala (min. 11) iar oaspeţii au replicat prin şutul lui Zurbagiu din afara careului, respins în corner de Devenish-Meares. Din minutul 26 scorul a devenit 2-0 în urma unei acţiuni purtate de Octavian Ursu, central-dreapta pe direcţia porţii adverse, finalizată cu o scăriţă peste Trifon. Acesta avea să fie şi scorul pauzei.

Partea secundă a fost abordată de staff-ul polist cu o garnitură diferită. Andrei Sîntean a fost aproape de un debut cu gol, dar şutul său din minutul 65 a lovit bara din stânga portarului. Au înscris în schimb alte nume noi.

Cu 20 de minute înainte de final, Denis Giosu (născut 2000, ex-Lumezzane, Luisiana), fundaş sosit în pregătiri, a făcut 3-0 cu o lovitură de cap în urma „liberei” executate de Doru Andrei. Apoi, trei minute mai târziu, Alex Iamandache a finalizat simplu din centrarea pe jos expediată de Vukoje. Peste alte trei minute Doru Andrei s-a trecut pe lista marcatorilor în urma unei acţiuni personale în care a depăşit şi portarul. Iar din minutul 78 scorul a devenit 6-0, Iamandache „recidivând”, de această dată cu un şut în dreapta portarului. Scorul final, 7-0, a fost stabilit de acelaşi Doru Andrei, cu un şut plasat cu stângul, după o fază declanşată de Sîntean.

*

Politehnica în repriza I: Devenish-Meares (37, Păduraru) – Sofran, Bocşan, Scutaru, Pamfile – D. Radu, Olariu, Ignea, Erceanu – Ursu, Gerbi.

După pauză: Păduraru (75, Cuzmanovici) – Plumbuitu, Moţiu, Giosu, Oanea – D. Andrei, Lazăr, Bakoş, Vukoje – Sîntean, Iamandache.

Antrenor: Nicolae Croitoru.

CSC Dumbrăviţa: Trifon – L. Bodri, Bura-Kot, Vidican, Ghinescu – Zurbagiu, Schinteie – Tismonar, Martinov, Grigoriu – Făgărășanu.

Rezerve: Miklos – Bain, Paunchici, Olaru și Ciubotariu.

Antrenor: Cosmin Stan.

„A fost primul joc, venind după trei săptămâni şi jumătate de pregătire. Ne interesa să avem atitudinea potrivită, pentru că ne aşteaptă jocuri foarte grele. Factorul fizic desigur că era şi el foarte important, şi cred că s-a văzut că toată lumea a depus efort, şi să încercăm să aplicăm în joc ceea ce am lucrat în antrenamente, chiar dacă sunt şi lucruri care nu ies foarte bine. Însă e normal pentru această parte a pregătirii. Repet, atitudinea era pe primul plan, pentru că cred că acesta e punctul de plecare. În mare parte putem să spunem că (lotul) e definitivat. Mai e posibil să apară un jucător… dar în mare parte e definitivat”, a declarat Nicolae Croitoru, antrenorul principal al Politehnicii.

„Cred că s-au integrat destul de bine, e un proces care va dura mai mult. Sunt jucători care se adaptează mai repede, sunt jucători care necesită o perioadă mai îndelungată, dar eu cred că alegerile sunt bune”, a precizat tehnicianul cu referire la jucătorii noi. 31De la jocul cu CSC Dumbrăviţa au absentat din motive medicale Rogosic, Mera şi Zaluschi.

Cosmin Stan: „În prma fază, la problemele de lot pe care le avem noi, cu mulţi jucători bolnavi, mulţi care, spre surprinderea mea, au renunţat la fotbal, sunt trei jucători în această situaţie în aceste zece zile de când am început pregătirea. În prima fază am zis că e un meci care poate nu ar trebui să se joace pentru noi, dar acum cred că ne prinde foarte bine acest meci. E clară diferenţa foarte mare de pregătire. E diferenţă mare de ritm, ei au avut un ritm foarte bun de joc. Se vede că sunt mult avansaţi faţă de noi în pregătire. Dar ne prinde foarte bine în momentul de faţă. Pentru că ne-am dat seama unde suntem. Ne-am dat seama ce avem de lucrat în continuare şi pe ce posturi mai avem nevoie de jucători. Un singur jucător avem cu covid, restul sunt răciţi, testele sunt negative, dar răciţi cu simptome destul de urâte… Andrei Andrei, David Berivoiescu şi Florin Dobie (jucătorii care se lasă). Noi sperăm să luăm nişte juniori născuţi 2003-2004, poate chiar 2005. Pentru că în momentul de faţă lotul e descompletat, nu suntem bine acoperiţi pe posturi, dar timp avem, campionatul începe destul de târziu, în martie. Se ştie că perioada de transferuri se termină în data de 14 februarie, dar sperăm ca până atunci să mai găstim unul-doi copii talentaţi”.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.