Politehnica, dărnicie pe final cu necăjitele. Și al patrulea eșec la rând în Liga 2, conturat tot în ultimele minute

Politehnica Timișoara s-a lăsat afectată de sindromul încasării unor goluri decisive pe final de meci și în deplasarea de campionat de duminică la Târgu Jiu, pierzând și pentru a patra oară consecutiv în Liga 2 tot în ultimele minute ale jocului, de astă dată în al doilea caz chiar în prelungiri, și tocmai în fața unei formații gazdă până acum fără succes în ediția în curs a eșalonului secund, în care se înclina acasă cu 0-2 nou-promovatei CS al Armatei Steaua și cu 0-3 Petrolului, remizând apoi 1-1 pe Jiu cu AFC Hermannstadt. Dar urmașa lui ACS Șirineasa și ACS Energeticianul a marcat în prelungiri după ce noua achiziție Gerbi egala pentru poliștii ”violeți” în minutul 89, bănățenii facilitându-le astfel și gorjenilor, precum harghitenilor cu o etapă înainte pe ”Dan Păltinișanu”, să urce la 6 puncte acumulate și să se apropie astfel la un singur punct în clasament de învinșii de pe Bega.

Fără meci eliminatoriu în programul mijlocului de săptămână, oltenii fiind eliminați încă din 7 septembrie din Cupa României, cu 3-2 la Filiași, urmașa lui ACS Șirineasa a găsit resursele necesare pentru a smulge victoria în prelungirile jocului de duminică de la ora 11, din etapa a opta în Liga 2, asigurând un debut cu dreptul antrenorului Eugen Trică, învestit în post peste săptămână, după despărțirea alb-albaștrilor de Cristian Lupuț.

Poliștii au avut în schimb un mijloc de săptămână cu o deplasare lungă, în Bărăgan, unde miercuri s-au calificat în optimile Cupei României, 0-1 la Slobozia cu Unirea, balon de oxigen după eșecurile din campionat, acasă cu ieșenii în prelungiri, cu 0-1, în București cu Metaloglobus cu 4-1 după ce timișorenii conduceau la pauză și erau la egalitate înaintea ultimul sfert de oră, iar cel mai recent pe ”Dan Păltinișanu” cu Csikszereda, pe care au condus-o cu 1-0 încă din minutul 1, insuficient însă, harghitenii înscriind golul victoriei în minutul 89, cu o răsturnare de la 1-0 la 1-2.

Dar balonul de oxigen al poliștilor s-a spart duminică pe Jiu, și de această dată cedând tot cu 2-1, și tot în ultimele faze ale meciului, ba mai mult, tot în fața unei necăjite cu doar 3 puncte în clasament.

Iar astfel, încet, încet, bănățenii, deși cu 4 victorii în deplasare în ultimele două luni ale noului sezon – două în Liga 2 și două în Cupa României, s-au trezit tot mai aproape de trupele mărșăluind prin nisipurile mișcătoare ale Ligii 2, de notat înaintea primirii nou-promovatei din Brăila pe 2 octombrie de la ora 15 fiind aspectul că alb-violeții, ermetici în sezonul trecut, au primit măcar un gol în 8 dintre cele 10 apariții în 2021/2, fără gol încasat la Techirghiol, în acel 0-2 la AFC Unirea Constanța – ultim triumf în Liga 2, și miercuri în Ialomița.

Cu pierderi notabile peste vară în efectiv, când și-a întinerit lotul, ”Poli” nu mai etalează aceeași soliditate defensivă care a elevat-o în play-off-ul ediției anterioare, sperând să pună la punct unele dintre probleme în pauza competițională ulterioară etapei viitoare și înaintea celei de -a X-a, când, la mijloc de octombrie, va juca din nou la Slobozia, dar pe puncte.

Duminică, Politehnica nu a scăpat fără doar și poate de problemele avute pe final de meci în precedentele 3 etape, iar deşi la Târgu Jiu alb-violeții au restabilit egalitatea în minutul 89 prin golul atacantului italian nou venit Erik Gerbi, gazdele gorjene s-au impus în prelungiri cu 2-1.

Bănățenii s-au aliniat pe noul„Municipal” de pe Jiu în efectiv restrâns din cauza numeroaselor accidentări din lot, efectuând numai 3 înlocuiri, în condițiile în care pe bancă s-a regăsit de exemplu şi debutantul Ralf Kuhn – născut în anul 2003, iar un alt tânăr, Tudor Moţiu, a fost titular în premieră în Liga 2.

Politehnica a avut o şansă mare de a marca prima în minutul 7, dar portarul Eftimie s-a opus atât la şutul lui Ursu, cât şi la reluarea lui Bîrnoi din câţiva metri. Apoi, în minutul 13, ex-arădeanul Ciprian Rus a deschis scorul cu un şut în dreapta lui Harrison-Meares: 1-0. Era doar pentru a doua oară când gorjenii înscriau acasă în acest campionat…

La nici trei minute distanţă, Benzar putea restabili egalitatea, dar mingea expediată din lovitură liberă a întâlnit stâlpul din stânga portarului. Acelaşi Eftimie s-a opus golului şi în minutul 27, în faţa aceluiaşi Benzar, după o eroare a gazdelor.

Înaintea pauzei, Dorin Toma a efectuat o primă înlocuire, partenerul căpitanului Scutaru în centrul defensivei, Bocșan, fiind schimbat cu Andrei.

Repriza secundă nu a decurs deloc spectaculos până spre final, de notat fiind poate doar înlocuirile de fiecare parte din minutul 70, Gerbi schimbându-l pe Ursu la poliști iar Trică efectuând prima modificare, Vespe în locul lui Vulpe, dar și încă două în minutele 74 și 80, imediat după ce intra și Zaluschi la vizitatori.

Și totuși, în minutul 89, după ce Eftimie a respins şutul lui Lazăr, noul intrat Erik Gerbi a înscris din interiorul careului: 1-1. Și se părea că poliștii vor întrerupe seria înfrângerilor în campionat.

Dar n-a fost deloc așa, deoarece în al doilea minut al prelungirilor Copaci a reluat în poartă centrarea lui Rus şi a stabilit scorul final… 2-1. Ex-arădeni venindu-le de hac poliștilor.

Rămași pe locul 14 cu şapte puncte din 24 posibile, nou eșec care i-a dezamăgit pe fanii viola din tribunele ”Municipalului” gorjean. Nemulțumiți, au cerut socoteală jucătorilor iar ulterior și demisia lui Toma, dar problemele persistă ”mai sus”, de fapt la cei cu deciziile, care optează pentru personalul din efectiv.

”Poli” se zbate drept o copie nereușită după chipul și asemănarea triumviratului Șerban – Cociu – Rosenblum, așadar mai nou și Călin Rosenblum ”la butoane”, și este complet de neînțeles cum galeria viola, căci se zice că e vorba despre ”echipa suporterilor”, acceptă atâtea și atâtea compromisuri la o grupare plusând în special și mai ales la capitolul imagine.

Rezultatele etapei a VIII-a în Liga 2 și programul celei viitoare, pe coloana clasamentelor.

*

Urmașa lui ACS Șirineasa (și ACS Energeticianul): Eftimie – Buleică, Core, Băican, Copaci – Vulpe (minutul 70, Vespe), Ţegle, Felipe Acosta, Al. Dulca (74, Mitrică) – Dodoi (80, M. Doumbia), C. Rus.

Pe bancă: Grecu – Ciul, Gheban, Sveikauskas, Gîrbiţă, Brînzan.

Antrenor nou: Eugen Trică

Politehnica Timişoara: Harrison – Moţiu, Bocşan (minutul 41, Andrei), Scutaru – cpt., Oanea – Lazăr, Ignea – Sofran, Benzar, Bîrnoi (79, Zaluschi) – Ursu (70, Gerbi).

Pe bancă: Murariu – Minteuan, S. Costea, Prodan, Kuhn.

Antrenor, Dorin Toma: „Un egal era mult mai echitabil şi după fazele pe care le-am avut în primele minute, a apărat portarul, am avut bară, am avut acţiune doi contra unu, Benzar cu Ursu. Am revenit în joc pe final, am reuşit să egalăm, dar din păcate nu putem trece de acest minut fatidic… 90-92, cum vreţi să-i spuneţi. E a treia oară când pierdem, din păcate, puncte, la ultima fază. E lipsă de concentrare. Nu ştiu ce putem face să trecem peste acest moment. Mai avem o etapă până se întrerupe campionatul. Vom vedea cum reuşim să gestionăm astfel de lucruri, pentru că este păcat de munca jucătorilor, pentru risipa de energie pe care am făcut-o şi în această săptămână. Cu joc la Slobozia, deplasare lungă, calificare în Cupă, iar astăzi aceiaşi jucători au muncit până în minutul 92 şi din păcate nu ne-am ales cu nimic.”

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.