Politehnica, praf și pulbere pe final în București: 4-1 (0-1) Metaloglobus. Scor răsturnat cu marcatori intrați la pauză. Când cad, ”violeții” cad de-a binelea, precum cu 3-0 până la pauză la Cluj

La debutul noului sezon, în etapa I, alb-violeții Timișoarei s-au lăsat surprinși fără replică în primele 35 de minute ale campionatului, de căruță în urma lui ”U” cu 3-0 încă din repriza I a jocului televizat de pe Cluj Arena. Sâmbătă, în runda a șasea, abordând disputa pe ”sintetic” cu gazda Metaloglobus de la egalitate perfectă în clasament, 5 2 1 2 6-6, Politehnica a picat în gol tot în puțin peste o jumătate de oră, dar ultima a întâlnirii din Pantelimonul bucureștean, de la 0-1 încă din minutul 9 în favoarea bănățenilor, dar egalați în minutul 58 și lăsați în urmă în ultimul sfert de oră al meciului televizat. Cei din capitală au cules roadele efectuării a 4 înlocuiri la pauză, când vizitatorii îl pierdeau pe Bîrnoi, accidentat: 4-1 (0-1)

Triumfătoare de 3 ori în deplasare în noua stagiune, cu 1-3 la Călărași, 0-2 la Techirghiol și 1-2 marți în județul Arad în Cupa României, Politehnica a suferit în schimb a doua înfrângere usturătoare afară în Liga 2, sâmbătă pe suprafața artificială din Pantelimonul Bucureștiului, 4-1 de la 0-1, scorul de egalitate fiind modificat de Metaloglobus în minutul 76. Punând însă la socoteală și eșecul pe ”Dan Păltinișanu” din precedenta reprezentație în campionat, 0-1 cu ieșenii marcatori în prelungiri, se poate constata că poliștii au legat mai nou înfrângeri în Liga 2 prin a încasa goluri în ultimele faze ale meciurilor, după ce și cu buzoienii, tot acasă, erau egalați după pauză.

Un start șovăielnic de sezon pentru participanta în primăvară în faza play-off a locurilor 1-6 în Liga 2, noua garnitură a ”violeților” negăsindu-și cadența pe fondul unui program cu două apariții pe teren propriu și deja 5 deplasări, la care s-a mai adăugat una, în 16-imile Cupei României, conform tragerii la sorți de joi, când poliștii s-au ales cu o ieșire în manșă unică în Bărăgan, unde nu le pria nici în ediția trecută, 0-0 în eșalonul secund cu nou-promovata Unirea. Colegă de eşalon între timp substanțial întârită, și care o așteaptă miercuri 22 septembrie la ora 16:30, după ce bănățenii vor fi primit sâmbăta viitoare de la ora 11 vizita harghitenei suferinde Csikszereda, în etapa a șaptea. „E un adversar greu, un joc dificil şi prin prisma deplasării. Ne aşteptam la cu totul alt adversar, poate era mai bine unul de Liga I. Dar aşa vom avea parte de o deplasare lungă şi, de asemenea, jucăm în deplasare şi după meciul de Cupă, la Viitorul Pandurii. Asta este cea mai mare problemă. Şi cu Unirea Slobozia vom juca tot la ei, în campionat, două etape mai târziu. Este o cu totul altă echipă faţă de sezonul trecut. În campionatul trecut s-au salvat de la retrogradare şi şi-au făcut o echipă destul de bună, cu un lot competitiv şi au un început bun de campionat”, declara Dorin Toma, antrenor principal al Politehnicii, la aflarea adversarei din Cupa României. Iar cum ”violeții” vor juca într-adevăr și la Târgu Jiu tot luna aceasta, sâmbătă 25 septembrie de la ora 11, în etapa a opta, așadar la trei zile după ieșirea în Bărăgan, descinderea în Gorj va fi a șaptea pentru timișoreni între 3 august și 25 septembrie, comparativ cu 3 meciuri acasă. Și unde mai pui că poliștii vor mai juca din nou la Slobozia și în miez de octombrie, în etapa a X-a!?

Un așa-zis sezon regular al Ligii 2 cu 9 apariții acasă și 10 în deplasare în calendarul Politehnicii, absurditate a programării competiționale din partea FRF înghițită precum o gălușcă de cluburile participante, părtașe prin complicitate tacită și fără replică unui experiment detrimental competitivității dar și credibilității întrecerii, pasivitate care le trădează slăbiciunile.

Capitol la care, indiferent de rătăcirile jucătorilor ”în iarbă”, conducătorii și dregătorii grupării își demască incompetența, acea lipsă de know-how fotbalistic altfel foarte abil camuflată la prima vedere, dar care le joacă invariabil festa. Pur și simplu nu știu fotbal și asta e, degeaba atâta timp în fenomen…

Iar efectele mentalității și opțiunilor adoptate în consecință șifonează imaginea și blazonul ”violet” în an centenar, cu atât mai dureros prin prisma scenei televizate a picajului din capitală.

Unde, pentru început, cu un 11 reîntărit după împrospătarea aplicată marți în Cupa României contra gazdelor din Liga 3, Octavian Ursu a deschis rapid scorul în prima repriză pentru Politehnica, dar gazdele, cu 4 schimbări la pauză, au punctat de patru ori în partea secundă: 4-1 Metaloglobus. Ar mai fi multe de zis!?

Inițial, alb-violeţii păreau a se fi adaptat pe „sinteticul” din Pantelimon, dar în cele din urmă au încasat-o mai dureros în capitală decât o pățeau concitadinii de la Ripensia în urmă cu două săptămâni în Ghencea.

În minutul 9, Bîrnoi a fost blocat în careu de Caramalău în careu, balonul deviind în calea lui Octavian Ursu, şut de la 7 metri cu toată opoziţia portarului Gavrilaş: 0-1 Politehnica. La un pas de 0-2 peste alte numai trei minute, şutul lui Ursu trecând însă pe lângă stâlpul din stânga goalkeeper-ului bucureștenilor. Care au preluat încet, încet frâiele jocului, chiar şi aşa Pamfile şi Ursu – cu un şut de la distanţă, dându-i emoţii lui Gavrilaş în minutele 18 și 39.

Nicolae Grigore a efectuat însă nu mai puţin de patru schimbări la pauză, în vreme ce Bîrnoi a fost nevoit în schimb să iasă din teren din cauza unei întinderi, iar modificările efectuate de antrenorul care se impunea cu Rapid pe ”Știința” cu 0-2 în decembrie 2020 au dat treptat roade. Căci egalitatea a fost restabilită în minutul 58 în urma unei centrări la colţul lung, reluată lângă bară de nou intratul Alexandru Enache: 1-1.

Dorin Toma n-a schimbat dar ”Poli” a replicat prin Ignea, având două ocazii mari la mijlocul părții secunde, un şut din voleu de la distanţă, respins greu în corner de Gavrilaş, respectiv un şut pe jos din faţa careului, reţinut de portar un minut mai târziu (69).

Grigore a mai apelat la o modificare și în minutul 72 iar în minutul 76 Pamfile a trimis din careu pe lângă bară, însă la următoarea fază şutul lui Ovidiu Herea a fost respins de Păduraru și mingea a ajuns la Florescu, intrat și acesta la pauză, care a înscris la rândul său: 2-1.

Debusolată, Politehnica a mai primit încă un gol în minutul 83, Ovidiu Herea punctând din careul mic după o pasă filtrantă. Iar bomboana pe coliva bănățenilor a fost pusă de la punctul cu var de fratele său Claudiu Herea, penalty dictat după o intervenţie a lui Păduraru la Enache, portarul polist atingând mai întâi mingea… 4-1 în prelungiri.

Amintiri ale unui 4-0 de coșmar în primăvară în play-off, la Mioveni. Tot televizat. Vă place ceea ce vizionați, inteligentsia de la Politehnica?

O treime din sezonul regular consumată și Politehnica rămasă cu şapte puncte în clasament, deocamdată pe poziţia a 12-a. Rezultatele zilei în Liga 2 și programul etapei viitoare, pe coloana clasamentelor.

*

Metaloglobus Bucureşti: Gavrilaş – Sîrbu (minutul 46, Grosu), D. Lung, Caramalău, Sava – L. Mihai (46, Pandele), Al. Coman (72, Al. Lazăr) – Plumbuitu (46, An. Florescu), Cl. Herea, Potecea (46, Al. Enache) – Ov. Herea (cpt.).

Pe bancă: Nedelcovici – Cazan, Stere, E. Vraciu.

Antrenor: Nicolae Grigore

Politehnica Timişoara: Păduraru – Sofran, Mera (cpt.), Scutaru, Pamfile – Bîrnoi (minutul 46, Zaluschi), Ignea, Lazăr, D. Andrei (80, Moţiu) – Benzar (80, Gerbi), Ursu (88, Haţegan).

Pe bancă: Murariu – Bocşan, Minteuan, S. Costea, Prodan.

Antrenor: Dorin Toma. „A fost un joc controlat de către noi în prima parte, cu o posesie bună, am intrat la cabine în avantaj. Din păcate accidentarea lui Bîrnoi ne-a dat puţin peste cap, dar am controlat şi aşa primele 10-12 minute, după care ne-am prăbuşit. Am primit două goluri foarte repede, nu am fost atenţi, nu am fost concentraţi şi, de acolo, din punct de vedere psihic, am căzut pe final. Drept dovadă acest rezultat este ruşinos”, a declarat antrenorul principal al Politehnicii.

Pe lângă Sebastian Serediuc şi Denis Radu, alb-violeţii l-au pierdut înaintea acestui joc şi pe Cătălin Oanea, tot din motive medicale. „Nu avem nicio scuză din acest punct de vedere. Chiar dacă s-a accidentat Oanea, avem jucători care să-l suplinească, a jucat Pamfile foarte bine şi în meciul de Cupă şi în meciul de azi. Am controlat jocul, dar din păcate nu am reuşit să-l gestionăm foarte bine fizic după ce am luat primele două goluri. După care nu am mai reuşit să revenim… Fotbalul greşeala aşteaptă… Mai ales având şi 1-0, trebuia să fim mai determinaţi, am greşit cu toţii, vom analiza jocul, vedem ce este de făcut, important e să ne revenim cât mai repede şi să mergem mai departe”, a concluzionat Dorin Toma.

* Partidele din 16-imile de finală ale Cupei României: Universitatea Craiova – CFR Cluj, Minaur Baia Mare – Politehnica Iaşi, CSM Slatina – Dunărea Călăraşi, Csikszereda Miercurea Ciuc – Chindia Târgovişte, Ripensia Timişoara – Dinamo Bucureşti, ACS Petrolul 52 – U Craiova 1948, CS Hunedoara – FCSB, FC Argeş – FC Botoşani, ACSO Filiaşi – UTA, Unirea Slobozia – Politehnica Timişoara, Concordia Chiajna – Gaz Metan Mediaş, FC Buzău – Academica Clinceni, Farul Constanţa – Sepsi OSK, Şomuz Fălticeni – FC Voluntari, CS Mioveni – Rapid Bucureşti, CA Oradea – Hermannstadt. Alb-violeţii au fost repartizaţi în urna A la tragerea la sorţi graţie participării în optimile de finală ale ediţiei trecute. Jocurile din cadrul şaisprezecimilor Cupei României vor avea loc în jurul datei de 22 septembrie.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.