Politehnica Timișoara – FC Argeș în sferturile Cupei României. Piteștenii, la UTA înaintea jocului eliminatoriu pe Bega

Duel alb-violet peste 3 săptămâni la Timișoara pentru un loc în semifinalele Cupei României la fotbal, Politehnica – FC Argeș, bănățenii urmând a întâlni în jurul datei de 1 decembrie formația de pe locul 9 în Liga 1, nici prea, prea, cu oponente din zona play-off a elitei, Universitatea Craiova – a treia în clasament, sau FC Voluntari – a 5-a, nici foarte, foarte, Chindia – a zecea ori Sepsi, a 12-a. Eliminați anul trecut deja în 16-imi de o secund-divizionară, 1-0 la Târgu Jiu pe 28 noiembrie 2020 pentru urmașa lui ACS Șirineasa, piteștenii au trecut deja în ediția în curs de două cluburi din primul eșalon, poliștii trecând de nou-promovata Rapid.

Întâlnire ”violetă” la Timișoara în săptămâna sărbătoririi aniversării a 100 de ani de sport studențesc tehnic în capitala Banatului, jocul eliminatoriu din Cupa României cadrând acelor momente alese, în perioada Zilei Naționale dar și a centenarului SS Politehnica.

Până atunci, timișorenii sunt presați de situația delicată din clasamentul Ligii 2, pe locul 15 cu 8 înfrângeri în 13 etape și o medie de un gol marcat pe meci, având de jucat în deplasare la nou-promovata brașoveană și acasă cu CS al Armatei Steaua, sosită și aceasta din Liga 3, iar după duelul alb-violet cu cei din Trivale, și ieșirea la Astra, ultimă apariție în 2021.

FC Argeș, cu un parcurs cu puține goluri primite în Liga 1, 15 6 3 6 13-10 21 de puncte, la finele turului la numai 3 puncte în urma ultimei clasate în zona play-off, a avut un parcurs foarte bun în deplasări, cu jumătate dintre ieșiri marcate de înscrierea a două goluri pe meci, bilanț 8 4 2 2 10-5, așadar cu numai 5 goluri încasate pe teren advers, câte două la Universitatea Craiova respectiv FCSB, cel mai recent.

Până la deplasarea la Timișoara, piteștenii vor juca duminică de la ora 18:30 acasă cu Universitatea Craiova, la începerea returului, și afară la Arad, cu câteva zile înaintea meciului cu poliștii, cel mai probabil argeșenii urmând a rămâne în vest între cele două partide. Iar la revenirea în Trivale, partida din etapa a 18-a cu Gaz Metan Mediaș.

Fotbal Club Argeş a răsturnat scorul și s-a calificat în prelungiri în sferturile Cupei României, 1-2 de la 1-0 la Dinamo, Țîră deschizând scorul în minutul 49 pentru bucureșteni iar Ișfan egalând în minutul 77 și Cristian Dumitru evitând reprizele adiționale, în minutul 90+3. În 16-imi, pe 22 septembrie, FC Argeș trecea la Pitești cu 4-2 de colega de eșalon AFC Botoșani.

Meciurile sferturilor Cupei României stabilite în urma tragerii la sorți:

Politehnica Timișoara – Fotbal Club Argeș
FC Buzău – FC Voluntari
Chindia Târgoviște – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe
ACSO Filiași – Universitatea Craiova. Oltenii din Liga 1 sunt deținători la zi ai trofeului.

Tragerea la sorți a sferturilor de finală ale Cupei României, ediția 2021-2022, a fost găzduită de la ora 16 la Casa Fotbalului. Jocurile din sferturile Cupei României vor avea loc pe 1 decembrie, de la ora 13:30, cu exceptia meciurilor televizate, programul acestora urmând a fi stabilit şi comunicat ulterior pe site-ul FRF.

Ultimele rezultate din Liga 1 și Liga 2 precum și programul viitor respectiv clasamentele la zi, pe coloana datelor tehnice a secțiunii Fotbal.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.