Politehnica, unul dintre cele doar 4 cluburi din Liga 2 calificate momentan în optimile Cupei României, după unicul duel direct din 16-imi al secund divizionarelor

Cu numeroase noutăți în 11-le de start față de înfrângerea acasă din urmă cu 4 zile și cu duble modificări la pauză și în minutul 55 al deplasării eliminatorii din această după-amiază din 16-imile Cupei României, Politehnica Timișoara a devenit una dintre cele doar 4 grupări secund divizionare calificate momentan în optimi, Octavian Ursu înscriind la numai câteva minute după intrarea sa în joc unicul gol al singurului duel direct între echipe din eșalonul secund în actuala fază a competiției din săptămâna în curs, 0-1 (0-0) în minutul 62 al întâlnirii de la ocupanta locului 7 în campionat, AFC Unirea 04 Slobozia, fost lider la care va mai juca și peste 3 săptămâni în etapa a X-a. Până atunci, bucuria unui nou triumf la limită afară în Cupă, după cel cu 1-2 la Șoimii Lipova în turul anterior, tot luna aceasta.

Calificată în Cupa României la Sânicolaul Mic împotriva unei campioane din Liga 3 dar și învinsă la zi de 3 ori la rând în Liga 2 – de două ori chiar acasă, Politehnica s-a numărat astăzi între cele 4 secund divizionare care continuă parcursul în competiția eliminatorie, alături de ex-prim-divizionarele Dunărea Călărași și AFC Hermannstadt – calificate tot în condiții de deplasare dar la trupe din divizia terță, însă și de buzoieni, calificați acasă chiar în dauna unei formații în primăvară în play-off-ul Ligii 1, Academica.

Fără victorie pe teren propriu din 7 august, atunci împotriva nou-promovatei din Șelimbăr, remizând în schimb acasă 1-1 cu CS al Armatei Steaua și cedând cu 0-2 Petrolului, dar cu remize de 1-1 în ultimele deplasări în campionat la Astra și Chiajna, Unirea Slobozia s-a axat la rândul ei pe un efectiv remaniat înaintea disputei pe puncte de duminică, în Ialomița cu AFC Hermannstadt, cei din Bărăgan apelând și la alți componenți față de ieșirea în campionat din urmă cu 6 zile, la Concordia.

Cu o achimbare efectuată după doar o jumătate de oră și cu încă 3 la pauză, Unirea Slobozia s-a numărat zilele acestea între cele 4 echipe din Liga 2 eliminate acasă cu 0-1 în fața unor grupări din Liga 1, alături de Petrolul, Csikszereda și Concordia, eliminați fiind și ieșenii secund divizionari, dar în deplasare la Baia Mare, de o formație din Liga 3. Care va să zică mai puține cluburi din Liga 2 calificate în optimi, decât cele eliminate, alte 7 echipe care merg mai departe provenind din elită iar una din eșalonul terț, cu mențiunea că ultimele 4 dispute eliminatorii nu și-au aflat încă deznodământul.

În orice caz, este al patrulea succes afară al poliștilor în noul sezon, după cele semnate și la Călărași, Techirghiol și în județul Arad, așadar al treilea triumf departe de casă, în sud-estul țării, precedentul în acea zonă fiind consemnat acum o lună, pe 21 septembrie, în Dobrogea.

Politehnica Timişoara a obţinut cu mult efort şi spirit de sacrificiu în ultima după-amiază a verii astronomice calificarea în optimile de finală ale Cupei României prin golul marcat de la distanță de proaspătul intrat în joc Octavian Ursu în minutul 62, printr-o execuţie foarte frumoasă: 0-1 (0-0) la AFC Unirea 04 Slobozia.

Primele acţiuni de poartă le-au aparţinut gazdelor, care au ameninţat mai periculos prin Suciu în minutul 22, dar reluarea acestuia a fost pe direcţia australianului Harrrison-Meares, aflat la debut într-un joc oficial în poarta Politehnicii. Alb-violeţii au avut cinci minute mai târziu o acţiune importantă finalizată însă cu şutul lui Bocşan peste transversală după o minge primită de la Mera.

În prelungirile primei părţi Claudiu Pamfile s-a accidentat. Iar la capătul a nu mai puţin de cinci minute suplimentare Traşcă a trimis imprecis din faţa careului pe lângă poarta polistă. La pauză a fost înlocuit şi căpitanul Ioan Mera, tot din motive medicale. Dacă înlocuirea lui Mera, lovit uşor, era prevăzută la pauză, Pamfile a suferit din păcate o entorsă. Așadar o altă accidentare, în condițiile în care Daniel Benzar nu a efectuat deplasarea tot din cauza unei accidentări. „Benzar a avut o problemă medicală şi am hotărât împreună să nu facă deplasarea şi să fie apt pentru jocul viitor”, explica antrenorul alb-violeților, Dorin Toma.

Partea a doua a început cu o altă şansă notabilă în dreptul Unirii. Dar Mustacă a şutat imprecis cu stângul din mijlocul careului în minutul 49. Treptat alb-violeţii au început să-şi facă mai mult simţită prezenţa în jumătatea adversă. Iniţial pe contre. La o astfel de fază Politehnica a deschis scorul în minutul 62. Zaluschi l-a lansat pe Ursu spre poarta adversă iar acesta, de la circa 35 de metri, a lobat superb peste portarul Poiană. Minutul 68 putea aduce un gol şi în contul lui Zaluschi, dar lovitura sa de cap din faţa careului mic a fost reţinută de portar uşor în stânga sa. O greşeală putea aduce egalarea în minutul 77, dar din nou gazdele au fost imprecise la finalizare, de această dată prin Turcu.

În minutul 87 Harrison-Meares şi-a salvat colegii de la un nou final greu, cu o intervenţie excelentă la bara din stânga sa la o lovitură de cap bine plasată a aceluiaşi Turcu. Pe final alb-violeţii au reuşit să conserve rezultatul foarte bine de această dată, evitând nedoritele reprize de prelungiri înaintea unui alt meci în deplasare, dar în campionat.

În al doilea minut al prelungirilor, Haţegan a intrat tare asupra lui Gabriel Lazăr iar fundaşul advers a replicat şi l-a lovit în zona feţei. Ambii jucători au fost eliminaţi direct de „centralul” Claudiu Marcu.

Politehnica se califică astfel pentru al doilea sezon la rând în optimile de finală ale Cupei României, atenuând din amarul înfrângerilor acasă în campionat.

Următorul joc va fi duminică, de la ora 11, la Târgu Jiu cu urmașa lui ACS Șirineasa, meci care contează pentru runda a VIII-a a Ligii 2.

*

Unirea Slobozia: Poiană – Ibrian, G. Lazăr, Perju, C. Toma (cpt.) – Cruceru (minutul 69, Turcu), V. Suciu (30, Traşcu) – Bolohan (46, Dorobanţu), Greu, M. Matei (46, Mustacă) – G. Ivan (46, Al. Stoica).

Pe bancă: Ciupercă – D. Mihai, M. Lemnaru, I. Dinu.

Antrenor: Adrian Mihalcea.

Politehnica Timişoara: Harrison-Meares – Moţiu, Mera – cpt. (46, Scutaru), Bocşan, Pamfile (46, Oanea) – Ignea, Lazăr – Minteuan (55, Sofran), Zaluschi (69, Haţegan), Bîrnoi – Gerbi (55, Ursu).

Pe bancă: Murariu – S. Costea, D. Andrei, Prodan.

Antrenor, Dorin Toma: „A fost un joc foarte bun, în care ne-am autodepăşit, am avut atitudinea şi determinarea pe care ne-o dorim să o avem la fiecare joc. Am trecut de acel minut 90, băieţii au dat dovadă de o disciplină pe care trebuie să o vedem şi în jocurile viitoare. Trebuia să gestionăm la fel şi celelalte jocuri pe care le-am avut înainte. Felicit jucătorii în primul rând pentru modul în care au gestionat jocul, pentru modul cum s-au dăruit şi au dat dovadă de spirit de sacrificiu. Toţi băieţii au făcut un joc foarte bun şi îi felicit încă o dată pentru această calificare!”

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2, Poli Timişoara și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.