POVEŞTI DE CUPĂ (II). 1936 – Anul eventului

www.ripensiatimisoara.ro a publicat şi al doilea episod al POVEŞTILOR DE CUPĂ, rememorînd ca preambul la redebutul în Cupa României, pe care Ripensia îl va avea duminică de la ora 3, în compania lui FC Auto Timişoara, minunatul moment al eventului campionat – cupă, atins în anul 1936. Aşadar…

Judecând din prisma rezultatelor, se poate spune că anul 1936 a fost poate cel mai fructuos pentru trupa din Fabric, galben-roșiii reuşind, pentru singura dată în istoria clubului, eventul. ˝Ripi˝ reuşea, din 22 de meciuri jucate în campionat, 13 victorii, 4 rezultate de egalitate şi 5 înfrângeri, terminând campionatul pe prima poziţie, în fața arădenilor de la AMEFA.

Dar să ne concentrăm pe ˝Cupă˝…

2-2 în Optimi. De trei ori. Curios, cele mai dificile confruntări pentru Dobay și compania au fost tocmai în primele două faze ale competiției. În șaisprezecimi, la București, Ripensia Timișoara trecea de localnica CFR, cu 3-2, la finele unei dispute crâncene și foarte echilibrate. Era doar un antrenament pentru ce avea să urmeze în turul următor, când timișorenii urmau să aibă nevoie de două rejucări pentru a-i depăși pe cei de la Crișana Oradea.

În decurs de 14 zile, între 5 și 19 aprilie, duelul avea să aibă loc în 3 acte, la Timișoara, la Oradea și, în final, la București. Pe ˝Electrica˝, ripensiștii au avut meciul în mână, conducând cu 2-0 după reușitele lui Bindea și Schwartz. Prestația, pe alocuri indolentă, a teamului bănățean, le-a permis oaspeților să revină și să refacă handicapul prin Nagy și Cionca. 2-2 și după cele 30 de minute de prelungiri și, conform regulamentului de atunci, partida trebuia rejucată.

La Oradea s-a încheiat tot 2-2, deși ai noștri reușiseră un al treilea gol în prelungiri, nevalidat însă de arbitru. Goluri au fost marcate de Dobay și Ciolac. Șapte zile mai târziu, în capitală, avea să se decidă trupa calificată în sferturi. Pe o ploaie torențială, după 90 de minute, tabela indica pentru a 3-a oară același 2-2. În prelungiri însă, o dată cu incetarea ploii, trupa de pe Bega avea să se dezlănțuie. 6 goluri în 30 de minute și ˝Ripi˝ se califica mai departe după un incredibil 8-3, prin reușitele lui Dobay (4), Schwartz (2), Ciolac și Beke.

30 mai, Lupeni. Galop de sănătate. Meci fără istoric împotriva Minerului, din localitate, formația timișoreană realizând o adevărată demonstrație de forță. S-a încheiat 9-2 și roș-galbenii zburdau spre semifinale. Bindea (4), Colac (3) și Dobay (2) au fost marcatorii.

7 iunie, București. ˝Calul˝, de neoprit. Ambele semifinale s-au disputat în aceeași zi, pe stadionul ˝Venus˝, în fața a 18.000 de spectatori. După Unirea Tricolor – Juventus București, scor 4-1, intrau în arenă finalistele din 34´, Ripensia și Universitatea Cluj. Ardelenii conduceau cu 2-1 la pauză,  dar ˝Calul˝, cum era poreclit bomberul Stefan Dobay, era în zi mare. 4-2 pentru ˝Ripi˝ la final, toate golurile reușite de golgheterul Timișoarei.

Finala. 21 iunie, Bucureşti. În fața a 15 mii de spectatori, Unirea Tricolor este cea care începe mai bine partida, însă Pavlovici, portarul nostru, este de netrecut. În minutul 38, Dobay iese din nou la rampă. ˝Calul˝ zburdă efectiv pe partea  stângă până în apropierea tușei, apoi se întoarce brusc, intră înspre centru și trimite o ghiulea, din unghi, de la aproximativ 20 de metri. Direct în vinclu! Pauza îi găsește pe timișoreni în avantaj.

Unirea nu se dă bătută și restabilește egalitatea prin Sony Niculescu, din penalty, în minutul 51. Avea să fie însă unicul gol al bucureștenilor. După nici 5 minute, Beke îl lansează pe Bindea, acesta șutează din viteză iar Schwartz reia în plasă mingea respinsă de portarul Rădulescu. Urmează dezlănțuirea căpitanului Ghiță Ciolac, care înscrie de 2 ori și duce scorul la 4-1. ˝Ripi˝, aflată în atac pe mai toată durata reprizei secunde, mai marchează o dată în minutul 87, prin Schwartz, care șutează plasat de la 16 metri, după o fază lucrată de același Ciolac. Victorie, iar Ripensia readuce Cupa acasă, după ce cu un an în urmă pierdea finala, dramatic, în prelungiri, cu CFR București.

Dar iată-i şi pe eroii noștri din finală: Pavlovici – Burger, Hoksary – Chiroiu, Kotormany, Lakatos – Bindea, Beke, Ciolac, Schwartz, Dobay.

Alexiu, în celebra carte ce urmează a fi reeditată, ˝Ripensia – Nostalgii fotbalistice˝, scria că specialiștii vremurilor spuneau că ˝succesul bănățenilor s-a datorat halfiei, având în <fakirul> Kotormany cel mai apreciat centru mijlocaș din țară. Sobri și muncitori – Chiroiu și Lakatoş.  Excelenţi – Pavlovici şi Burger. Hoksary – un jucător rutinat ce a știut să ascundă prin plasament greutatea cu care se deplasa în teren. La înaintare au strălucit Dobay, Bindea şi Ciolac˝.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Municipiu și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.