Progresul Gătaia – CS Ghiroda 1-1. Unu-unu şi la eliminări. Miloş: „Trebuie tras un semnal de alarmă pentru cei care conduc destinele arbitrajului în fotbalul timişean”

Derby-ul de podium între fostul lider, până duminica trecută, şi vicecampioana sezonului trecut s-a încheiat cu o remiză convenabilă mai ales alb-violeţilor Politehnicii, care s-au desprins astfel la două puncte în fruntea Diviziei D Timiş: Gătaia – Ghiroda 1-1.

Progresul Gătaia, prima în ierarhie din etapa a şasea până în cea de-a 13-a, a resimţit din nou absenţa din teren a antrenorului-jucător Brian Filimon, încheind al doilea meci la rând pe teren propriu doar cu un punct în cont şi cedând rapid teren poliştilor. Este de fapt al treilea joc consecutiv pentru Progresul fără succes, după o remarcabilă serie de 11 victorii.

În faţă i-a stat CS Ghiroda, care, cu victorii pe linie în noua stagiune, excepţie făcând deplasarea pierdută la ASU Politehnica, şi-a onorat cartea de vizită de grupare de podium în liga a patra, deşi a fost nevoită să se descurce de la un moment dat fără Dragodan, grav accidentat în minutul 28 şi care va lipsi pentru o bucată de vreme.

Puţin mai apoi, în minutul 35, avea să cadă şi primul gol, în urma unei lovituri libere executate de la circa 30 de metri, din zonă laterală, de Emanuel Pătraşcu, la care Popa s-a trezit faţă în faţă cu Boşca, fiind însă faultat de Românu, care a văzut cartonaşul galben. Iar specialistul fazelor fixe, Pătraşcu, a deschis scorul de la 11 metri: 0-1.

Bucuria vizitatorilor n-avea să fie de lungă durată, tot o lovitură liberă din zonă laterală aducând şi egalarea, serviciul lui Bucure fiind reluat cu capul de înaltul fundaş central Moga, de la 10 metri, jos, lângă bară: 1-1.

Progresul a forţat victoria în a doua jumătate a părţii secunde, când până şi antrenorul-jucător Brian Filimon a riscat o reaccidentare, intrând în joc din minutul 66, dar remiza s-a conservat, devenind 1-1 şi la eliminări.

Prima, în contul portarului Toma, pentru un henţ în afara careului, nu mult mai apoi, în minutul 85, şi Românu văzând al doilea cartonaş galben.

Brian Filimon, antrenorul-jucător al ex-liderului Progresul Gătaia

Iar Progresul l-a pierdut acum pentru ceva mai mult timp pe Filimon, a cărui accidentare a recidivat…

*

Declaraţii…

Brian Filimon (antrenor-jucător Progresul Gătaia): „Consider că am pierdut două puncte, după aspectul jocului. Meritam victoria, Felicit băieţii pentru jocul de azi. Sincer vă spun, am avut un arbitraj corect şi foarte bun. Se vede clar că arbitrează în liga a doua. Eu am intrat în teren din dorinţa de a aduce un suflu nou echipei şi am recidivat, făcând ruptură. Dedic rezultatele noastre de până acum naşului meu Sorin Udrea, care a revenit printre noi”.

Alin Miloş (antrenor CS Ghiroda): „Meci echilibrat. Am întâlnit o echipă bună, bine aşezată pe teren şi periculoasă la faze fixe. Egalul este meritat în ansamblul jocului. M-am simţit batjocorit la felul în care suntem trataţi de arbitri. În această săptămână vom analiza toate cele întâmplate în ultima perioadă şi vom lua o hotărâre în ceea ce priveşte ce vom face în continuare. Arbitrajele din ultima vreme în judeţul nostru sunt penibile! Trebuie tras un semnal de alarmă pentru cei care conduc destinele arbitrajul timişean şi pentru cei care fac delegările după influenţele venite dintr-o parte sau alta. În rest le doresc baftă celor de la ASU Politehnica…”

*

Progresul Gătaia: Boşca – Românu, Moga, Gavriluţă, Apro – Marcu (68, Forţ), Suciu (80, Ionesi), Bucure, Mandache, Palade (83, Parvani), Boldor (66, Filimon).

Pe bancă: Burdan.

CS Ghiroda: Toma – Protopopu (46, Stanciu), Gruber, Ionaş, Ionuţ Popa – Străuţ (80, M. Andrei), Constantin Popa, Pătraşcu, Dragodan (28, Costescu), Baranyi (75, Mercescu), Mediop.

Pe bancă: Bogdan Andrei, Bura, Mureşan.

Arbitri: Flavius Roşu – Călin Cimponieru, Dan Gabriel. Observatori: Gabriel Stoicovici, Neluţu Bungău.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.