Progresul Gătaia răstoarnă scorul și detronează liderul chiar la Peciu Nou, de la 2-0 la pauză pentru gazde: 2-3. Divizia D Timiș, etapa 7: rezultate, marcatori, echipe, declarații + GOLGETERI

Liderul ligii a patra județene, CSC Peciu Nou, a fost detronat astăzi pe propriul teren cu ocazia rundei a VII-a în campionat, cedând acasă de la 2-0 Progresului Gătaia, triumfătoare cu 2-3. Antrenor al învingătorilor fiind nimeni altul decât Sorin Gheju, angajat la Primăriei Peciu Nou. Altfel, și Unirea Tomnatic a pierdut două puncte după ce a condus cu 2-0, la Șag, Succinte detalii, mai jos. Rezultatele tehnice și programul viitor, pe coloana clasamentelor la zi.

Cu mențiunea că urmează o etapă intrermediară, ultima din acest an.

CSC Peciu Nou – CS Progresul Gătaia 2-3 (2-0): Denis Bud (min. 34), Răzvan Rus (min. 44), respectiv pentru învingători Florin Schipor (min. 65), Florin Călin (min.75), Alexandar Radovan (min. 77).

În minutul 85, gazdele au ratat o lovitură de la 11 metri. Iar în minutul 90, Denis Bud a fost eliminat pentru două cartonașe galbene.

La fluierul arbitrului Daniel Vărzan au jucat următoarele formații:

Peciu Nou: Daniel Trițoiu – Michel Rosenblum, Cristian Scutaru, Ciprian Ștreangă, Robert Szalkai, Marco Giuricici (min. 65, Adrian Vlădic), Brian Filimon (min. 77, Adrian Poparadu), Denis Bud, Răzvan Rus (min. 46, Valentin Ilaș), Narcis Voroș, Lucian Stoica (min. 65, Răzvan Pițigoi).

Antrenor Daniel Rupa.

Pe bancă: Bogdan Teslariu, Alex Balica, Cornel Bud.

Gătaia: Ciprian Toth – Florin Popovici, Petru Gâtin (cpt), Claudiu Ionesi, Dănuț Brădean, Florin Schipor, Gabriel Cruceru, Dragoș Eperieș, Florin Călin, Alexandar Radovan.

Antrenor Sorin Gheju.

Rezerve la start: Adrian Chinezoni, Alex Bolea, Darius Apro, Levente Parvany.

Dupî ce în ultima fază disputată în Cupa României a arbitrat jocul său de retragere, Cătălin Botaș a debutat ca observator de arbitri, în ”D”.

Marius Mureșan (Peciu Nou): ”Nu am ce să comentez, echipa a pierdut meciul, nu arbitrii. Noi la pauză puteam închide jocul. Am ratat și un 11 metri, dar așa este în fotbal”.

Cine a preluat șefia?

Steaua Roşie Variaş – CSM Lugoj 0-2 (0-0).

Dar greu a fost pentru noul lider, care a smuls o victorie chinuită prin autogolul din minutul 60 al lui Eduard Grigoraș și reușita lui Aziz Njifakue (min. 89).

CS Timişul Şag – Unirea Tomnatic 2-2 (0-2): Răzvan Banu (min. 80, din lovitură de la 11 metri) și Ciprian Palade (min. 90+1), respectiv Alexandru Baranyi (min. 20) și Marcus Antemie (min. 30).

Timișul Șag : Cristian Toma – Ionuț Gîltofeț (min. 46, Răzvan Gălan), Alin Buruiană (min 65, Alex Rus), Ciprian Palade (cpt), Raul Volosciuc, Iulian David, Acheampons Mical (min. 35, Ovidiu Rad), Răzvan Banu, George Costescu (min. 82, Adrian Bungău), Cristian Daminuță, Petru Andreșoiu (min. 65, Robert Ștefan).

Antrenor Adrian Bungău.

Pe bancă: Bogdan Costea, Alex Belteki, Raul Cojocar, Zoltan Foris.

Tomnatic:  Marco Bota – Gabriel Drăguș, Cătălin Borneci, Dănuț Bilia, Raul Popa (min. 46, Samuel Timofte), Florin Șandru, Marco Muscă, Raul Duțu (cpt), Denis Chistrugă, Alexandru Baranyi, Marcus Antemie.

Antrenor Dănuț Bilia.

Rezerve: Petru Ciocani, Mario Magda, Bogdan Matea, Denis Dan.

Adrian Ianoșev (director tehnic Șag): ”O primă repriză în care s-a jucat cu o mică dominare a oaspeților. Am luat două goluri prin două nesincronizări în apărare. La pauză, staff-ul tehnic a reușit să motiveze jucătorii pentru a izbuti un rezultat pozitiv. Chiar s-au mobilizat exemplar, fiind cu totul o altă echipă în partea secundă, reușind în final un rezultat de egalitate”.

Jucătorul Marco Antemie, marcator al golului 2 pentru CS Unirea Tomnatic, a declarat: ”Am ratat o victorie pe care o meritam, puteam închide jocul la pauză. Dar fotbalul nu te iartă când ratezi ocazii clare de gol. Chiar ne-am jucat cu ocaziile, În schimb ei au marcat două goluri din faze fixe. De aceea este frumos fotbalul și se joacă până la fluierul final al arbitrului. Am avut azi un arbitraj chiar foarte bun, a fost al unui tânăr fotbalist care joacă la Buziaș, îl felicit!”

CSC Millenium Giarmata – ACS Voinţa Maşloc 4-2 (3-2): Răzvan Onosă (min. 8), Lucian Oprea (min. 11, 72 ) și Bogdan Moroșan (min. 32), respectiv Cătălin Crișan (min. 23, din lovitură de la 11 metri) și Dragoș Mihai (min. 45+2).

Oaspeții au trimis de două ori mingea în bară, prin Crișan Cătălin (min. 55) și Mădălin Grunță (min. 57).

Au jucat următoarele formații:

Giarmata: Giorgian Gakos – Nino Gavruță, Andrei Capstrâmb, Silviu Francescu (cpt), Flavius Mocanu, Lucian Oprea, Mădălin Stancu, Caius Marta, Adrian Sevici, Bogdan Moroșan, Răzvan Onosă.

Antrenor Vasile Luță.

Au mai intrat: Răzvan Putnik, Alex Vlăduți și Fabian Glujdea.

Pe bancă: Felix Pop, David Gughea, Andrei Găina, Claudiu Mihălceanu.

Mașloc: Emil Sîrbu – Mădălin Grunță, Alex Rus, Robert Balint, Dragoș Mihai, Cosmin Saizu, Denis Băban, Robert Apostol, Andrei Blenche, Cătălin Crișan (cpt), Remus Barburescu.

Antrenor Adrian Șețu.

Au mai intrat: Cosmin Șerban, Robert Hrițcu, Patrick Niță, Sebastian Lobonea.

Pe bancă: Daniel Gabără, Ovidiu Glodean, Darius Buzdugan.

Vasile Luță (antrenor Giarmata): ”Sunt bucuros că băieții au câștigat, în fotbal trebuie să ai și noroc. Felicit oaspeții pentru modul cum au jucat!”

Ioan Coman (Mașloc): ”Cu durere, noi rămânem fără puncte. Din 10 ocazii am dat două goluri, în schimb ei, din 4 ocazii avute au dat 4 goluri”.

Progresul Ciacova CSC Liebling 2-2 (0-0): Dragoș Cătău (min. 60, din lovitură de la 11 metri) și Petrian Ghera (min. 83), respectiv Petre Rădulescu (min. 65 și 75).

La fluierul arbitrului Eugen Gheorgheoiu au jucat următoarele formatii:

Ciacova: Marius Sabac – Marius Lazea, Paul Livădaru, Gianis Telios, Florin Năstase, Claudiu Sturza, Cătălin Ștefănescu (cpt), Dragoș Cătău, Bogdan Steop, Samuel Pifceak, Marius Stănilă.

Antrenor Alin Ardelean.

Au mai intrat: Andrei Luca, Pedian Ghera, Andrei Mihali, Daniel Popescu.

Pe bancă: Ionuț Ciobanu, Sebastian Stan.

Liebling: Patrick Oros – Marius Semeniuc, Ovidiu Semeniuc (cpt), Paul Dănilă, Adrian Butura, David Periat, Sorin Păstrăvanu, Petre Rădulescu, David Covaciu, Alex Nichiforel.

Antrenor Cosmin Goia.

Au mai intrat: Andrei Manea, Ionuț Picek, Marius Ștreangă.

CS Cocoşul Orţişoara – Gloria Moşniţa Nouă 4-0 (2-0).

Puncherii sunt: Adrian Dan cu două goluri, Răzvan Popovici și Denis Ștefoni.

Ghiță Chimiuc (antrenor Orțișoara): ”A fost o victorie ușoară, dar nu pot spune că oaspeții au jucat rău. Se vede că au venit din judet și nu au experiență. Sunt mulțumit de băieți că își văd de treabă”.

Avântul Topolovăţu Mare – CSU Universitatea de Vest 2-6 (0-3): Florin Mitrache (min. 57) și Flavius Cristescu (min. 90++2 din lovitură de la 11 metri), respectiv pentru învingători Andrei Cărăbaș (min. 20, 43), Mihai Jorza (min. 22), Vlad Bîte (min. 75), Florin Olariu (min. 81, din lovitură de la 11 metri) și Ionuț Vucea (min. 86).

CS Flacăra Parţa – CS Sînandrei-Carani 1-4 (0-3): Adrian Milovan (min. 50), respectiv pentru învingători Zoran Radu (min. 41) și Dan Silaghi în minutele 10, 15 și 75.

CS Comloşu Mare – CSO Deta 5-2 (3-1): Dacian Bârză două goluri, Deian Pecarov, Răzvan Trandu și Cosmin Mânecan, respectiv Dan Rațiu și Florin Nanu.

AFC Unirea Jimbolia – CS Unirea Sânnicolau Mare 1-2 (0-1): Adrian Cioată (min. 79), respectiv Ousmane Gueye (min. 28) și Emanuel Michi (min. 90+3).

În minutele de prelungiri, câte un jucător de la fiecare echipă, Ionel Vânău și Alexandru Timiș, au fost eliminați pentru două cartonașe galbene, acordate de arbitrul Bogdan Gheorgheoiu.

Au fost suspendați Ionuț Semeniuc (Liebling), pe 6 etape și penalizat sportiv 400 de lei, Toth Thomas (Liebling) 4 etape și 300 de lei și Ruben Nicolaescu (Parța) o etapă.

+

Goleadorii după 7 etape….

10 goluri… Florin Nanu (CSO Deta)

9 goluri… Bogdan Moroșan (Millenium Giarmata), Daniel Adrian Cioată (Jimbolia).

8.goluri … Ionuț Vucea (Universitatea de Vest din Timișoara), Aziz Njifakue (CSM Lugoj), Gueye Ousmane (Unirea Sânnicolau Mare), Dan Silaghi (Sânandrei-Carani)

7 goluri… Răzvan Rus (Peciu Nou)

6 goluri… Ioan Făndel (Parța)

5 goluri… Denis Chistrugă (Tomnatic), Răzvan Onosă (Giarmata), Flavius Tulcan (Unirea Sânnicolau Mare), Alex Baranyi (Tomnatic), Lucian Oprea (Giarmata), Andrei Cărăbaș (Universitatea de Vest din Timișoara),

4 goluri… Bogdan Andriucă (Moșnița Nouă), Alexandar Radovan (Gătaia), Dacian Bârză (Comloșu Mare)

3 goluri… Marius Toma (Comloșu Mare), Flavius Lazea (Topolovățu Mare), Andrei Cernat (Parța), Cătălin Ștefănescu (Parța), Daniel Galea (Unirea Sânnicolau Mare), Adrian Dan (Cocoșul Orțișoara), Dan Rațiu (Deta), Denis Ștefoni (Orțișoara), Petre Rădulescu (Liebling), Denis Bud (Peciu Nou), Răzvan Banu (Șag).

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , . Salvează legătura permanentă.