Progresul Pecica – ACS Poli 3-2 (1-1). Arădenii, prim triumf în Liga 3. Violeții, încă fără nici unul

Retrogradata din Liga 2, o foarte tânără formație timișoreană, a condus în fiecare repriză a deplasării de sâmbătă la Pecica, din etapa a III-a în seria vestică a eșalonului trei, dar nou-promovata din divizia a patra arădeană a egalat de fiecare dată, asigurându-și apoi întâia victorie în acest campionat, în prelungiri. Prim succes după care alb-violeții încă au de alergat, rămânând cu un singur punct, bornă de care gazdele s-au desprins: Progresul Pecica – ACS Poli 3-2 (1-1).

În prima repriză, echipa care a controlat jocul a fost ACS Poli, care, chiar dacă a avut în componență mulți tineri, a dovedit o bună știință a jocului. A fost suficient însă un moment de neatenție în ultimul minut al primei reprize și gazdele au egalat.

Dar introducerea lui Bozian și mai târziu a lui Copil a înviorat jocul pecicanilor. Totuși, cei care au înscris au fost oaspeții. Gazdele nu au cedat și a venit momentul de grație al lui Szabolcs Szekely, care a egalat și a obținut în ultimul minut de prelungire un penalty la un fault în careu asupra sa.

Astfel s-a sfârșit un joc care nu anunța nimic deosebit, dar la sfârșit au apărut nervii și îmbrâncelile. Gazdele au avut meritul că nu au cedat până la sfârșit, obținând o victorie greu previzibilă.

*

Dan Țapoș: ”Mă bucură această victorie, chiar dacă a fost obținută în ultimul minut de joc, dovadă că jucătorii noștri nu au cedat până la sfârșit.”

Silviu Bălace: ”Jucătorii mei au respectat cu strictețe tot ce le-am cerut și îi consider victorioși moral pe ei.”

*

Sâmbătă, 7 Septembrie 2019; Pecica; teren bun; spectatori: 250

Au marcat: 0-1 Dorobanțu (min. 33) cu un șut de la marginea careului; 1-1 Gabor (min. 45) cu capul în urma unui corner; 1-2 Velcotă (min. 50) cu un șut la colț, dar parabil; 2-2 Szekely (min. 90) cu capul din apropiere; 3-2 Arsene (min. 90+5) din lovitură de la 11 metri, în urma unui fault în careu asupra lui Szekely, aflat într-o poziție suspectă de ofsaid.

Progresul Pecica: Gârlea – (min. 63 Creța) – Ilan, Gabor, Wild (min. 74 Tiric), Aldan – Iuga (min. 46 Bozian), Arsene (cpt.), S. Popa, Grigore (min. 63 Copil) – Mager, Szekely.

Antrenor: Dan Țapoș.

Pe bancă: Moraru, Puie, Țugulescu.

ACS Poli: Mosoarcă – Sporin, Cochințu (min. 64 Iovanovici), Podină, Popa – Ochea (min. 88 Românu), Chiriac, Dorobanțu, Iseini – Velcotă (cpt.), Pădurariu.

Antrenor: Silviu Bălace.

Pe bancă: Popeț, Dincă, Mitre, Daminescu, Buga.

Cartonașe galbene: Arsene, Sproin, Iseini.

Arbitri: Cătălin Roșu (Var) – Cristian Mureșan (Cavnic), Claudiu Georgiu (Cluj). Observatori: Dan Miholcea (Reșița), Mihai Țâră (Alba Iulia).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.