Punct final în turul Diviziei D Timiș

Prima jumătate a campionatului ligii a patra județene s-a încheiat în această după-amiază, la exact 3 luni și jumătate de la startul ediției 2018-2019. Iar runda finală a turului a fost completată cu două victorii ale gazdelor și una a oaspeților, așa încât, după ce în primele 15 etape din sezonul de toamnă s-au înregistrat de fiecare dată de la 3 la 5 succese ale amfitrionilor, în ultimele două cota a crescut la 6. Bilanț al rundei a 17-a, 8 6 0 2 22-12.

Nou-promovata a semnat și cea de-a șasea victorie acasă, de astă dată cea mai clară… CSC Dudeştii Noi – ACS Carani 3-0 (1-0).

Elevii pregătiţi de Cosmin Stan au încheiat deplasările turului cu usturătoare eșecuri, 9-0 respectiv 3-0 astăzi, gazdele din Dudeştii Noi punctând prin Dominic Turbureanu (min. 20) și Sebastian Lobonea (min. 70 şi 75). Iar astfel, nou-promovații lui Valentin Miculescu ocupă pe perioada Sfintelor Sărbători locul 5, la egalitate de puncte cu învinsa de astăzi, la golaveraj.

CSC Dudeștii Noi…

Au jucat următoarele formaţii:

Dudeştii Noi: Burtic – Palade, Slab, Danci, Damian, Hurdea (min. 80, Nichitean), Almăşan (min. 60, Cătău), Bogdan, Lutsch, Turbureanu, Lobonea.

Antrenor Valentin Miculescu.

Rezervă:Iacob.

Carani: Filip – Mororiu, Olaru, Bura-Kot (min. 65, Fedor), Petri, Pistriţu, Martinov, Argatu, Kaiondo, Livan, Costescu.

Antrenor Cosmin Stan.

Rezerve: Sabău, Pîrjol, Precup.

Au arbitrat: Cătălin Botaş – Bogdan Chiorpec şi Denis Mihăescu. Observator de arbitri Ioan Popa iar delegat de joc Ionel Bolog.

AS FC Bazoşu Vechi – Unirea Tomnatic 0-4 (0-1). Gazdele au încheiat turul cu o serie de 6 eșecuri, oaspeții cu una de 6 victorii.

Meciul a început cu o întârziere de 14 minute, întrucât, la solicitarea echipei oaspete, gazdele au fost confruntate în ceea ce privește legitimaţiile jucătorilor. Iar din 11 au rămas… zece, unul neavând drept de joc, așa încât, fără rezerve, au început meciul cu unul în minus. Însă chiar și așa, favorita s-a chinuit cu deţinătoarea ”lanternei roşii” și a marcat primul gol la ultima fază a reprizei I, în minutul 45, prin Emanuel Pătraşcu.

După pauză, la 10 minute de la reluare, acelaşi Pătraşcu a dublat avantajul pentru echipa sa. În minutul 62, Florin Sandu a ridicat scorul la 0-3, iar scorul final a fost stabilit de Alexandru Moricz în minutul 77.

Trupa lui Leo Naidin ocupă astfel locul secund, cu două puncte mai puţin decât liderul Fortuna Becicherec, fruntașă care acumulează 39 de puncte la sfârşitul turului.

Bazoş: Gabriel Tcaciuc – Denis Nedelcu, Ionuţ Aniţaş, Andrei Achimov, Ciprian Militar, Alexandru Nichiforel, Simin Vilcinschi, Cristian Toroni, Cristian Racoceanu, Adrian Marincu.

Antrenor Flavius Buţă.

Tomnatic: Nicuşor Bogdan – Mario Antemie, Constantin Popa, Florian Ardelean, Samuel Timofte, Bogdan Piloiu, Florin Sandu (min. 65, Răzvan Popaluca), Emanuel Pătraşcu (min. 80, Valentin Grigore), Roberto Apostol, Raul Oros (min. 46, Alex Moricz), Ionuţ Nemiţeanu.

Antrenor Leonard Naidin.

Rezerve: Ioan Ciocani şi Flavius Tomescu.

Au arbitrat: Claudiu Gaitin – Gabriel Drăguţ şi Roxana Cismaş Malac, care l-a înlocuit pe Alin Botaş, acesta fiind delegat de la aceeaşi oră un meci de ”Judeţ”. Observatori Livian Hotico şi Ioan Manole.

Progresul Ciacova – CSO Făget 2-1 (2-0).

Au marcat: Aleksandar Radovan (min. 30 din lovitură de la 11 metri şi min. 41), respectiv Horea Onae (min. 90). Iar Radu Mateaş, de la cei din Făget, cu 3 eșecuri la rând la finele turului, a fost eliminat în minutul 90+2 pentru cumul de cartonaşe.

Adițional, o scurtă revenire pe marginea meciului matineului de sâmbătă, ACS Voința Maşloc- Pobeda, scor 3-0 (2-0).

Din nou, Alexandru Rus – foto a punctat de două ori, în minutele 28 şi 29, şi a ajuns la ”cota” de 10 goluri marcate în cele 16 meciuri jucate. Golul trei a fost înscris de Alexandru Neag, direct din lovitură de colţ, în minutul 63.

Maşloc: Amarinei – Gabără, Hriţcan, Burghelea, Bolborea, Viţan (60, Sorin Novac), Glodean (min. 80, Iovănesc), Olariu, Şchiopu (min. 71, Frenţ), Neag (min. 77, Ilie), Alex Rus.

Pobeda: Ciui – Mirciov, Matei, Boboiciov, Dragoş, Tranculov, Ciocan (min.54, Stroe), Vasilcin, Golea, Rusu (min. 72, Babuşcov), Novac.

Au arbitrat: Daniel Vărzan – Călin Cimponeriu şi Ioan Olariu. Observator de arbitri Cornel Avram iar delegat de joc Nicuşor Tanasoglu.

Clasamentul turului în ”D” Timiș și rezultatele etapei a XVII-a, pe coloana datelor tehnice. Revenim cu alte cronici…

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.