Punct final. Mama Mia – CFR Timișoara 2-6 (1-1)

La opt luni și două zile de la demararea ediției 2015/6, CFR Timișoara a pus punct aparițiilor în Seria II din Liga 1 de fotbal feminin prin a înregistra și a optsprezecea victorie din tot atâtea partide de campionat, revenind după numai o stagiune în Superliga, pe când CS Nuova Mama Mia se poate mândri în sezonul lansării în întrecerile divizionare ale sexului frumos cu o clasare în prima jumătate a ierarhiei.

Duminică seară, pe căldură, roș-albele și alb-vișiniile s-au încleștat într-un meci fără mari veleități tehnico-tactice, mai degrabă sub apăsarea oboselii accumulate pe parcursul sezonului dar și în zilele precedente, Mama Mia având parte de un meci și cu 48 de ore în urmă, cu secund clasata din Cluj, de care reușea să dispună.

Și în partida de la ora 17 gazdele au fost o repriză umăr la umăr cu fruntașa detașată a seriei, dar în cele din urmă CFR s-a desprins clar la reluare, 2-6 (1-1).

Florina Abrudan deschidea scorul pentru timișorence cu o lovitură de cap în minutul 12 în urma unui corner, egalarea survenind spre pauză, tot cu o lovitură de cap, expediată de Cristina Linul la o greșeală de marcaj a liderului, în urma unei lovituri libere.

”Vișiniile” au înscris din acțiune de 5 ori la rând în repriza a II-a, 1-6 prin Larisa Sîrbovan – mai întâi în minutul 53, Adelina Ion, Sabina Scurtu, Loredana Sas și din nou Larisa Sîrbovan, după care Mama Mia a redus din handicap din penalty, în minutul 86, prin Claudia Buză: 2-6.

Florin Bugar, antrenor al timişorencelor, pe 3 în play-off-ul Ligii 1 cu CFR Timișoara, cu 4 runde înaintea încheierii stagiunii: 6 4 1 1 13-15 13 puncte

Florin Bugar

Florin Bugar – foto, antrenor al campioanelor, și-a felicitat la final elevele pentru parcursul perfect, fără excepție, 18 18 0 0 133-14, cu o medie de 7-8 goluri înscrise pe meci dar și mai puțin decât unul primit, salutând totodată și bunele evoluții ale fetelor de la CS Nuova Mama Mia, pe locul 5 la final, cu bilanțul 18 6 4 8 33-52 22 puncte, după CFR, cu 54 de puncte, Olimpia II Cluj, cu 42p, Real 2 Craiova 33p și Olimpic Star Cluj (32p).

CFR așteaptă acum datele de reper ale viitoarei ediții din prima ligă, până atunci având programat un ultim amical postcompetițional sâmbăta la Novi Sad, cu Vojvodina. Și antrenorul campioanei Seriei a II-a în Liga 1, Florin Bugar, își continuă activitatea pe planul participărilor ca selecționer la naționalele U18 și U19 de fotbal feminin, urmând un alt turneu de dezvoltare UEFA cu Turcia, Azerbaijan și Slovenia, la Mogoșoaia, după cel câștigat recent în Bulgaria tot la categoria U18 cu victorii pe linie contra fotbalistelor junioare din Moldova, Bulgaria și Slovacia, de fapt întâiul turneu de dezvoltare UEFA câștigat de fotbalul românesc la nivel de juniori, la fete sau băieți, în ultimii 4 ani. Patrulaterele jucătoarelor românce de U18 sunt în vederea pregătirii calificărilor la Campionatul European programate în septembrie în Polonia, contra Norvegiei, Armeniei și gazdelor. Din lotul tricolor, dintre timișorence, face parte și Denisa Blidar, din generația 1999 dar la ora actuală în recuperare.

CS Nuova Mama Mia n-a putut beneficia la căderea de cortină de jucătoarea numărul 1, Raluca Cornea, reținută de probleme de serviciu: Romina Bărbosu – Eleni Christopoulou, Claudia Buză, Deiana Vuicin, Oana Stoianov, Teodora Tîrtea, Andreea Betea, Nicoleta Mîndruț, Cristina Linul, Silvia Usain, Melisa Șodincă.

Rezerve: Andreea Marincu, Andreea Ghilea, Sorina Munteanu.

CFR: Mihaela Durla (80, Roxana Rotaru) – Lidia Șuveț, Claudia Bistrian, Florina Abrudan, Denisa Heisu, Bianca Biriș, Ionela Voica, Ozana Ababei, Larisa Sîrbovan, Adelina Ion, Loredana Sas.

Au mai jucat în camp și Sabina Scurtu respectiv Gianina Stanoiev.

Arbitri: Drăgoi – Samsudean și Cimponeriu.

Acest articol a fost publicat în Feminin, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.