Radu înscrie, Radu ratează un penalty: Unirea Sânnicolau Mare – Auto 2-0 și primele 3 puncte

După 3 eșecuri cu câte un gol marcat, alb-albaștrii lui Nae Căprărescu au înscris două și și-au trecut primele 3 puncte stagionale în cont, în dauna unor timișoreni din Freidorf care momentan alternează eșecurile externe la zero cu victoriile tot la zero pe alte terenuri. Unirea Sânnicolau Mare – FC Auto Timişoara 2-0 (1-0): Radu 30, Galea 85. Iar Radu a ratat un 11 metri în minutul 50.

Putea fi așadar 2-0 puțin după pauză, când marcatorul Radu era intuit de goal-keeper-ul timișorenilor, după ce tot el obținea lovitura de la 11 metri, dar putea fi 2-0 deja înaintea pauzei. Căci CS Unirea s-a cam jucat astăzi cu ocaziile, ceea ce a remarcat și președintele clubului, Flavius Sitaru: ”Am dominat destul de clar de la cap la coadă, cu cel puțin 7-8 nu clare ci imense ocazii de gol. O victorie ce nu poate fi pusă sub semnul întrebării. Însă să nu ne îmbătăm cu apă rece, să fim serioși și în continuare. E drept, jocul e bun, dar ratăm mult. Azi mai ales prin Radu și Ghinescu”.

Fără portarul Sitaru și Tache, gazdele s-au impus în alcătuirea…

CS Unirea: Ciobanu – Crișan (Jivici), Miron, Florescu, Galea – Crișan Șerban (Tincă), Stoianov, Nagy, Ghinescu – Radu (Oancea), Șerban (Mihoc).

Pe bancă: Timiș – Manoliu.

”Să ne trezim, dacă nu vrem să avem surprize cu o echipă pe val, Făgetul!”, a tras semnalul de alarmă Harry Pinzhoffer, de la FC Auto Timișoara, după o deplasare pe Aranca lăsându-i un gust amar: ”Foarte prost am jucat, și nu scorul cât atitudinea unora dintre jucătorii noștri ridică foarte mari semne de întrebare! Unii ar trebui să-și revizuiască atitudinea, dacă nu față de clubul Auto, atunci măcar față de ei ca fotbaliști. Bineînțeles că și tineretul trebuie să înțeleagă că a ajunge să joci la Divizia D nu înseamnă că și ești fotbalist. Sunt foarte supărat, repet, nu din pricina rezultatului. Unii își dau viața pe teren dar alții fac figurație…”

FC Auto: Ignea – Coată, Cine, Hromei, Taub (Agoston) – Al Helou, Schipor – Faimoc (Rotaru), Sturza (Bala) – Mohamed, Buda (Ovidiu Ignea).

Pe bancă: Ilie – Boceanu, Ardelean.

Miklos – Șofronea, Sîrbu, Solomon, Antemie (Bălan) – Șurpanu, Todor (46, Leonte), Rebenciuc, Zoli Kovacs – Negru (Cengher), Giurgiu (Bârsanu).

Pe bancă: Puiu – Moja.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.