Răsturnare de situaţie în Divizia D Arad: Crişul Chişineu Criş – Şoimii Lipova 0-2 (0-0)

Cea de-a XXIV-a etapă a diviziei D Arad a produs o surpriză şi o schimbare de lider. Crişul Chişineu Criş avea 22 de victorii şi un singur rezultat de egalitate înaintea acestui joc. După partida de azi cu contracandidata Şoimii Lipova de pe teren propriu, cei de la Chişineu Criş şi-au văzut năruită munca de un an de zile.

Debutul meciului a fost unul ezitant pentru ambele echipe, după care s-a văzut o uşoară dominare a gazdelor, care au stăpânit jocul, dar fără realizări notabile. Cu câteva minute înainte de pauză, arbitrul Horaţiu Feşnic a luat o decizie cel puţin discutabilă. La o banală îmbrâncire între Jude şi Bier undeva la mijlocul terenului, centralul i-a eliminat pe amândoi. În paranteză fie spus, nu prea am înţeles delegarea lui Feşnic la această partidă, când la fel de bine, dacă nu mai bine, puteau arbitra Mircea Ardelean sau Alexandru Gornic, două nume care îmi sunt la îndemână.

Dubla eliminare a fost resimţită mai mult de gazde, deoarece Teşedan, care a venit în locul lui Jude, a fost o pradă uşoară pentru Piţ, un jucător care a evolaut în Italia şi în Elveţia. În doar opt minute cei din Lipova au reuşit două goluri care le-a conferit încredere totală, iar orice încercare a gazdelor a fost anihilată de oaspeţi care au terminat partida en fanfare.

Mihai Roşca: „Sunt dezamăgit, chiar dacă am jucat destul de bine în prima repriză, dar slab în a doua care a fost a Lipovei. Am resimţit din plin eliminarea lui Jude.”

Flavius Săbău: „Mă bucur că jucătorii mei au evoluat aşa cum le-am cerut şi am obţinut o victorie de mult aşteptată.”

Sâmbătă, 29 Aprilie 2017; stadion: Chişineu Criş; teren: bun; spectatori: 500.

Au marcat: Paşcu (min. 51) cu capul în urma unei lovituri libere executate de Piţ; Trabalka (min. 58) care a lobat mingea de la 20 m peste portarul Mucha.

Crişul Chişineu Criş: Mucha – Ciornei (cpt.), Pavel, Lung, Jude – Borşa (min. 82 Marinescu), Jichici, Gâlcă, Teşedan – Modan, A. Mihai.

Antrenor: Mihai Roşca.

Pe bancă: Pătroi, Selejan, Gubani, Chiş, Mate, Horga.

Şoimii Lipova: Bujor – Kocsis (min. 78 Pantea), Ali Tombaye, Paşcu, Tomuţ – Piţ, Bier, Popa, Gherghel (min. 46 Filimon) – Vasinc (cpt.) (min. 82 Bercu), Trabalka (min. 88 Simion).

Antrenor: Flavius Săbău.

Pe bancă: Trifoi, Orza, Cotoc.

Cartonaşe galbene: Pavel, Kocsis, Paşcu, Gherghel.

Cartonaşe roşii: Jude, Bier.

Arbitri: Horaţiu Feşnic – Alexandru Cerei (Cluj), Cassian Băla (Arad). Observatori: Ioan Hamza, Răzvan Cadar.

Acest articol a fost publicat în Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.