Răsturnări de scor. CSC Belinț se califică în sferturile Cupei României în duelul de liga a V-a de la Covaci, CSU UVT în minutul 113 al meciului de liga a IV-a de la Săcălaz + Clasamentul golgheterilor în Divizia D Timiș

Faza optimilor de finală ale Cupei României la nivel județean a fost completată astăzi de la ora 17 cu ultimele sale două jocuri, a treia clasată în Seria 3 a Campionatului Județean Timiș, liga a V-a, și anume CSC Belinț, alăturându-se între sfertfinaliste colegei sale de eșalon Juventus Pișchia – lider în Seria 2, iar a 11-a clasată în Divizia D Timiș, CSU UVT,  alăturându-se în faza sferturilor partenerelor de întrecere din liga a IV-a CSC Peciu Nou – a treia în clasament, CSM Lugoj – a patra după 22 de etape, CS Comloșu Mare – a cincea, CS Unirea Sânniclau Mare – a șasea, respectiv Voința Mașloc, a 15-a.

Șase divizionare ”D” și două formații de ”Județ” vor trage așadar la locurile din semifinalele fazei timișene a Cupei României, echipe de la gruparea de podium în liga a patra CSC Peciu Nou și până la o grupare de podium în eșalonul cinci, CSC Belinț, care astăzi s-a calificat pe teren neutru.

Iar apropo de cluburile din liga a V-a de ”Județ”, ca o completare la consemnarea de ieri, referitoare la gruparea din eșalonul 5 care a eliminat oaspeți divizionari ”D” după reprizele adiționale de prelungiri, într-un joc cu 12 goluri, și anume AS Juventus Pișchia – CSO Deta 7-5 (5-5 după 90 de minute, 2-4 la pauză), iată și marcatorii învinșilor: Ionuţ Onosă și Andrei Ştefan cu câte două goluri, respectiv Andrei Cociu cu o reușită. În precedentul articol semnalam că gazdele au egalat la cinci în minutul 90, prin Inoveanu, marcator a 3 goluri, Fulga şi Dumitru înscriind câte două fiecare pentru Juventus.

Etapa din sferturile de finală se va juca pe 17-18 mai, așadar peste mai bine de o lună și jumătate, după cum urmează:

CSC Peciu Nou – CS Comloşu Mare;

AS Juventus Pişchia – CSM Lugoj;

CSC Bega Belinţ – Voinţa Maşloc;

CS Universitatea de Vest din Timişoara – CS Unirea Sânnicolau Mare.

Dar ce-a fost astăzi?

CSC Ghiroda și Giarmata Vii II – CSC Belinț 1-3 (1-1). Meciul eliminatoriu s-a jucat pe terenul neutru al localității Covaci.

Junii lui Adrian Săvoiu au deschis scorul în minutul 30. dar nu au făcut faţă vizitatorilor, mai pragmatici, care au întors rezultatul, deși însă abia după ce Florin Grozoni a ratat o lovitură de la 11 metri, deturnată de portar în corner. Totuși, cu patru minute înainte de pauză acelaşi Grozoni a egalat la unu. Iar la reluare belinţanii au mai înscris de două ori, în minutul 56 Robert Watzulek, în minutul 87, Denis Ştefănescu.

Răsturnare de scor și în cealaltă întâlnire eliminatorie, tot pe teren neutru, la Săcălaz:

CSU Universitatea de Vest din Timisoara – CSC Millenium Giarmata 3-2 (1-2).

Oaspeţii au rămas încă din minutul 7 în 10 jucători, portarul Sergiu Nariţa fiind eliminat pentru fault de ultim apărător în afara careului de 16 metri.

Denis Baban a deschis scorul pentru ”universitari” la mijlocul primei părți, în minutul 23, cu un şut din afara careului de 16 metri.

Elevii lui Cosmin Goia au egalat în minutul 37, prin golul marcat de Radu Semco, iar până la pauză au preluat conducerea prin autogolul lui Andrei Filip, care a respins mingea în propria poartă, în urma unei centrări, după numai un minut și accidentându-se și fiind nevoit sa părăsească terenul.

După pauză, la nici 15 minute, Ionuţ Vucea a egalat la doi, iar după 90 de minute scorul a ramas egal, 2-2. Drept urmare, reprizele de prelungiri, în cea de-a doua, în minutul 113, Florin Olariu marcând cu capul din centrarea lui Covaciu.

În weekend, o nouă etapă în ligile a patra, a V-a și a VI-a. Programul complet, pe coloana clasamentelor la zi.

*

Sâmbătă, în etapa a 22-a din Divizia D Timiș, în care s-au înscris 36 de goluri, 4 goluri pe meci în condițiile în care s-au jucat numai 9 partide, Aleksandar Radovan (Timişul Şag) a izbutit un prim hat-trick după o pauză în care nu a mai reuşit să înscrie, iar Cătălin Crişan (Maşloc) şi Alexandru Baranyi (Tomnatic) au semnat ”duble”,

Clasamentul la zi al marcatorilor Diviziei D Timiș în ediția 2021-2022 cu minimum trei reușite după a 3-a etapa a returului:

29 de goluri… Dan Silaghi (CS Phoenix Buziaş)

20 goluri… Ioan Făndel (Parţa), Alexandru Baranyi (Tomnatic).

17 goluri… Valentin Grigore (CS Phoenix Buziaş), Marco Giuricici (Peciu Nou), Ionuţ Vucea (Universitatea de Vest din Timişoara).

15 goluri… Flavius Tulcan (Unirea Sânnicolau Mare)

14 goluri… Sebastian Lobonea (Topolovăţu Mare), Gheorghe Florin Schipor (Peciu Nou), Aleksandar Radovan (Şag).

13 goluri… Alex Birău (Buziaş),

12 goluri… Bogdan Moroşan (Millenium Giarmata; ex Unirea Sânnicolau Mare), Deian Pecarov (Comloşu Mare).

11 goluri… Alexandru Vlăduţi (Millenium Giarmata).

10 goluri… Ovidiu Semeniuc (Parta), Adrian Vlădic (Deta), Ifeany Anagor (Peciu Nou).

9 goluri… Vasile Dzitac (Topolovăţu Mare), Cătălin Crișan (Maşloc).

8 goluri – Răzvan Piţigoi (Topolovăţu Mare), Marius Lazea (Ciacova), Florin Olariu (Universitatea de Vest din Timişoara), Patrick Niţă (Universitatea de Vest din Timişoara), Osman Guyere (Orţişoara), Alex Nichiforel (Giarmata), Alexandru Maier (Lugoj). Andrei Cărăbaș (Lugoj), Denis Bud (Peciu Nou), Alin Florin Gîrz (Becicherecu Mic).

7 goluri – Zoran Radu (Fortuna Becicherecu Mic, ex Comloşu Mare), Beniamin Dobra (Buziaş), Flavius Ion (Parţa), Armin Şultz (Şag), Dan Raţiu (CSC Deta,ex-Gătaia),

6 goluri – Gabriel Gînju (Orţişoara), Marius Semeniuc (Parţa), Petru Gîtin (Gătaia), Bogdan Ferţu (Buziaş, ex Giarmata), Răzvan Popovici (Cocoşul), Vasilică Bîzău (Unirea Sânnicolau Mare), Mădălin Stancu, Petru Măgulean (Tomnatic).

5 goluri – Florin Nanu, Robert Szalkai (ambii Buziaş), Lucian Stoica şi Andrei Raţiu (ambii Lugoj), Adrian Dan (Orţişoara), Denis Dorobanţu (Parţa), Andrei Hodiş (Comloşu Mare), Daniel Dragu (Becicherecu Mic), Şerban Crişan (Comloşu Mare), Andrei Firan (Comloşu Mare), Brian Filimon (Buziaş), Andrei Boghian (Universitatea de Vest din Timişoara), Doru Sabău (Flacăra Parţa).

4 goluri – Caius Marta (Buziaş), Andrei Luca (Liebling), Cristian Tăbăcaru (Ciacova Cătălin Ştefănescu (Ciacova), Vlad Nicoară (Ciacova), Florin Natanticu (Giarmata), Marius Talpă (Lugoj), Tomas Cozma (Unirea Sânnicolau Mare), Cristian Daminuţă (Deta). Andrei Manoliu (Unirea Sânnicolau Mare), Denis Covaciu (Universitatea de Vest din Timişoara), Bogdan Costea (Comloşu Mare), Daniel Galea (Unirea Sânnicolau Mare), Răzvan Rus (Buziaş), Alin Pârjol (Maşloc, ex Universitatea de Vest din Timişoara), Miroslav Radak (Lugoj).

3 goluri – Daniel  Nicolescu (Parţa), Adrian Fiştea (Grabaţ), Cosmin Marina (Maşloc), Răzvan Plopeanu (Tomnatic), Laurenţiu Sein (Maşloc), Levente Parvany (Gătaia), Mirel Rosuş (Deta), George Gurguş (Maşloc), Eric Pascu (Şag), Eduard Codreanu (Cocoşul), Sandu Matei (Gătaia), Cristian Buhăcianu (Sânandrei), Petre Rădulescu (Timişul Şag), Marian Talpă (Lugoj), Adrian Sabău (Sânandrei Carani), Marius Sîrbu (Unirea Sânnicolau Mare), Loren Stoia (Şag), Mădălin Ciurariu (Parţa), Florin Călin (Gătaia). Dragoş Cătău (Ciacova), Silviu Francescu (Giarmata), Pedrian Ghera (Deta), Bogdan Steop (Ciacova) Marius Toma (Comloşu Mare), Bogdan Centea (Tomnatic; ex Comloşu Mare), Raul Duţu (Maşloc, ex Deta), Raul Semco (Millenium Giarmata, ex Sînandrei-Carani).

Alți 129 de jucători au marcat două goluri respectiv câte unul.

Clasamentul Diviziei D Timiș, ultimele rezultate și programul etapei viitoare (23) – pe coloana datelor tehnice a secțiunii Fotbal.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.