Răsturnări de scor la Giarmata: Millenium – ACS Poli II 4-4 (2-1). 3 din 6 jocuri directe timișene în C4, remize

ACS Poli II a ratat în această după-amiază în prelungirile deplasării din etapa ce marchează mijlocul turului în Seria a IV-a prilejul de a învinge la a doua ieșire consecutivă, și tot în județul Timiș, după ce acum două săptămâni dispunea cu 5-2 de Mama Mia pe CFR, ”lanterna roșie” CS Millenium smulgând însă remiza pe finalul partidei de la ora 15, un 4-4 de la 0-1 la 3-1 și apoi la 3-4.

Fotbalul greșeala așteaptă iar amfitrionii din Giarmata, aflați în continuare în căutarea primului succes din noul campionat, au profitat de naivitatea vizitatorilor alb-violeți, pe care i-au egalat și pentru a doua oară, decisiv, în prelungiri.

Încheindu-se 4-4 (2-1), s-a consemnat astfel a treia remiză în meciurile directe între formații timișene, din cele șase disputate, alte 4 urmând a avea loc până la finalul turului, și anume Mama Mia – CSM Lugoj în etapa a noua, Ripensia – Mama Mia în cea de-a zecea, ACS Poli II – CSM Lugoj în runda a XI-a respectiv Ripensia – ACS Poli II în cea de-a XII-a.

Cu alte cuvinte, Millenium Giarmata și-a încheiat deja disputele cu partenerele de întrecere din Timiș până la mijlocul turului, și tocmai la a patra încercare a și spart gheața la capitolul goluri înscrise, careul reușitelor fiind însă egalat de cel al baloanelor scoase din poartă. Într-adevăr, codașa din C4 nu marcase până acum în derby-urile timișene, pierzând 0-2 acasă cu CSM Lugoj, chiar și mai drastic pe CFR în fața celor de la Mama Mia, cu 3-0, și remizând apoi pe teren propriu, 0-0 cu Ripensia.

Astăzi a fost un ”X” presărat cu goluri, CS Millenium Giarmata – ACS Poli II Timişoara 4-4 (2-1), Patrian Trifu răsturnând scorul înaintea pauzei, în minutele 37 și 43, după ce Mailat deschidea scorul pentru oaspeți în minutul 7. Dorin Codrea a majorat avantajul amfitrionilor la 3-1 în minutul 56, iar pe final Florin Olariu a salvat un punct pentru gazde în prelungiri (90+2), după ce Vraciu și Oprea semnau revenirea vizitatorilor de la 3-1 la 3-3 în minutele 64 și 74 iar rezerva Codrean, introdus din prima parte în locul lui Vasi, părea a aduce toate cele 3 puncte ”satelitului” de pe ”Dan Păltinișanu”, în minutul 81.

Fosta divizionară D a înscris destul de repede, după o acțiune pe flancul stâng, Sebastian Mailat pătrunzând spre interior și șutând cu șiretul interior pe jos, la colțul scurt: 0-1 în minutul 7.

Vizitatorii păreau a reuși măcar conservarea rezultatului dar finalul primei reprize nu le-a fost deloc prielnic, mijlocașul Vasi suferind o ruptură musculară în încercarea de a recupera un balon pierdut, ca efect și al lipsei antrenamentelor în urma unor probleme digestive și cu răceală, iar gazda Millenium răsturnând scorul în doar câteva minute, prin căpitanul Patrian Trifu.

ACS Poli II și-așa avea problemele sale de efectiv, ceea ce s-a văzut și vineri pe arena ”Nicu Moraru”, unde s-a prezentat cu o bancă mai ”scurtă”, iar noi accidentări n-au evitat-o, la ora actuală și fundașul Hăruț fiind cu piciorul imobilizat în ghips pentru două săptămâni, după ce a suferit o întindere de ligamente la gleznă în meciul în tricoul ”tricolor” cu Rusia, accidentat încă din primul sfert de oră. De fapt, echipa a doua a clubului din Liga 1 nici n-a avut portar de rezervă la Giarmata, Contra fiind în deplasare cu juniorii grupării pentru ”dubla” de mâine de la Pandurii, în Liga Elitelor U19 și U17. Iar pe drumuri deja din această seară, dar spre o nouă convocare la lotul național U18, vor fi Sîntean, Popan și fundașul Podină, ultimul, cu gustul amar al ezitării din prelungiri, completând o după-amiază în care ”violeții” au fost darnici cu gazdele lor.

S-a dat tonul în minutul 37, când Neagu, în ciuda experienței sale de întrecere, a gafat prin a-l servi ideal pe Trifu, cum probabil n-ar fi izbutit un coleg al atacantului celor din Giarmata, încercând să schimbe partea printr-un balon jucat pe linia de fund, eroare de care a profitat căpitanul cu o reluare cu capul din careu. Derutat, Smaranda scotea mingea din ațe: 1-1.

Visătoare și în așteptarea pauzei, ACS Poli II a cedat posesia, laboriosului Marius Călin, iar același Trifu a preluat conducerea pentru codașă, și cu concursul lui Filip: 2-1 în minutul 43. Deși cu numai două remize în cont, în deplasare la debut, în Alba, și acasă cu Ripensia, 0-0 în runda a patra, așadar după două înfrângeri, CS Millenium s-a văzut însă distanțată în minutul 56, 3-1 în urma unei lovituri de colț, prin Dorin Codrea.

A urmat rândul vizitatorilor să revină pe tabela de marcaj cu 3 goluri la rând, înscrise tot într-un interval scurt de timp, între minutele 64 și 81, mai întâi Vraciu finalizând o combinație pe zona centrală: 3-2.

Peste zece minute, Oprea egala cu o lovitură de cap în urma unei centrări, 3-3, iar cu nici 10 minute înainte de final, după o acțiune colectivă a vizitatorilor pe partea dreaptă, finalizată de rezerva Codrean cu capul la colțul lung, ACS Poli II revenea în avantaj, ce părea și decisiv.

Însă așa cum a mai păcătuit și în cursul primei părți, tot pe final de repriză, prin a ceda prea ușor posesia, pe fondul lipsei de experiență, ”satelitul” lui ACS Poli n-a gestionat eficient minutele de prelungire, în care a intrat în corzi, din mai nimic.

Astfel, în posesie la centrul terenului, pe flancul drept, Mailat și-a prelungit balonul și l-a pierdut, faultând pe intercepția adversarului. Din lovitura liberă a rezultat o fază ca la biliard în careul oaspeților, deturnată în două rânduri de Smaranda dar și ricoșată din bară, după care o lovitură de cap a lui Florin Olariu după o centrare n-a fost jucată adecvat de Podină, balonul scurgându-se la colțul lung: 4-4.

Al doilea draw cu goluri mai multe între timișene, după Ripensia – CSM Lugoj 2-2, când, la fel, gazdele egalau în prelungiri, așa încât un clasament doar pe baza rezultatelor directe între divizionarele C din județul nostru în urma a 6 dispute din totalul de 10 al toamnei ar fi: 1. ACS Poli II 2 1 1 0 9-6 4 puncte, 2. CSM Lugoj 2 1 1 0 4-2 4 puncte, 3. Mama Mia 2 1 0 1 5-5 3 puncte, 4. Ripensia 2 0 2 0 2-2 2 puncte, 5. Millenium Giarmata 4 0 2 2 4-9 2 puncte.

Gazonul a fost bun, puțin moale și cu iarba ușor crescută.

Răzvan Leucă (antrenor principal CS Millenium): ”Am întâlnit o echipă ambițioasă, cu jucători de perspectivă, care stau mai bine la capitolele pregătire și program fotbalistic, cu tot ceea ce implică asta, lucru pe care l-au dovedit aici. Am reușit însă să revenim de la 0-1, am condus cu 3-1, dar din păcate presiunea pusă de adversar și-a spus cuvântul. Au pus o presiune constantă, căci au stat fizic mai bine decât noi, ne-au forțat să greșim, am cedat posesia… În final, suntem mulțumiți cu remiza, căci am reușit să egalăm în prelungiri, după o lovitură liberă, expediind de 4 ori mingea spre poartă până a intrat, ultima oară trimisă de Florin Olariu. Am primit 4 goluri dar suntem încrezători pe viitor pentru că am și reușit să înscriem la fel de multe, iar așa sperăm ca pe viitor să începem să strângem ceva mai multe puncte”.

Adrian Stoicov (antrenor principal ACS Poli II): ”Am fost niște proști! Un meci pe care l-am avut la îndemână, în care am condus cu 1-0, am dominat, dar le-am făcut cadou aproape toate golurile, din 4 vreo 3… Azi am pierdut două puncte deși am dominat din toate punctele de vedere dar pe final s-a văzut lipsa de experiență, după ce am revenit de la 3-1 la 3-4. Contează, și am fost egalați în prelungiri. Voiam să efectuez cele două schimbări, nu le-am mai făcut, a căzut egalarea… Trebuie în schimb să învățăm din asemenea jocuri!”

În absența lui Ghighilicea, suspendat, și a lui Semenea respectiv Mihălceanu, gazda CS Millenium Giarmata s-a bazat astăzi pe Rusu – Florin Olariu, Soare, Maghici, Ciobănică – Artimon, Domșa (85, Mihai Olariu) – D. Codrea, Stoica (85, Popa), Călin (75, Corlățeanu) – Trifu – cpt.

Rezerve: Kalanyos, Petri, Ștefănescu, Leucă.

ACS Poli II: Smaranda – Filip, Neagu, Fridrich, Podină – Oprea, Bîrnoi – Vasi (35, Codrean), Sîntean (70, Popan), Mailat – Vraciu.

Rezerve: – / Andreici, Kokora.

ACS Poli II va juca tot în deplasare și în etapa a VIII-a, vinerea viitoare, la Rovinari, cu Pandurii II Târgu Jiu, pe când CS Millenium în județul vecin, la UTA BD II, sâmbăta.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.