Real Madrid câştigă în prelungiri Liga Campionilor: 4-1 (1-1) cu Atletico

Devenită weekend-ul trecut prima echipă care să cucerească titlul naţional în Spania în afară de Real Madrid şi Barcelona în ultimele două decenii, Atletico Madrid a fost din nou egalată în ultimele faze ale finalei competiţiei supreme a fotbalului european de club, aşa cum se întâmpla în urmă cu 40 de ani.

Atunci, madrilenii au ratat de puţin triumful în faţa lui Bayern, care avea să se impună clar în rejucare, iar sâmbătă seară, la Lisabona, au fost egalaţi în cel de-al treilea minut de prelungire din 5 ale primei finale de Cupa Campionilor Europeni şi Liga Campionilor disputată între grupări din acelaşi oraş, punctată de acordarea a 12 cartonaşe galbene de către olandezul Kuipers, dintre care 7 roş-alb-albaştrilor: Atletico Madrid – Real Madrid 1-4 după prelungiri (1-0; 1-1).

Diego Godin, autor al golului care a asigurat titlul în Spania în disputa cu Barcelona, a deschis scorul pentru Atletico în minutul 36, cu capul, în urma unui corner, pe când Diego Costa nu mai era deja în teren în 11-le lui Simeone, înlocuit fiind din minutul 9, cu Adrian Lopez, după ce accidentarea care i-a ameninţat alinierea în finală l-a împiedicat într-adevăr să joace.

Însă Sergio Ramos a egalat în cel de-al treilea minut de prelungiri iar Bale, Marcelo şi Ronaldo au marcat în cea de-a doua repriză de prelungiri, în minutele 110, 118 şi 120, ultimul, din penalty, golurile victoriei lui Real Madrid, care a câştigat astfel pentru a zecea oară trofeul întrecerii intercluburi numărul 1 din Europa, italianul Carlo Ancelotti reuşind performanţa pe banca unei a treia grupări diferite.

Acest articol a fost publicat în Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.