Remaniată pe bancă și în teren, CSM Lugoj rămâne însă la 0 în deplasare: 3-1 Unirea

CSM Lugoj a avut parte și de nopți albe în cea mai neagră pauză de iarnă din acest deceniu, una dintre grupările constant bune spre foarte bune ale seriei vestice în Liga 3 hibernând incomod pe penultima poziție a ierarhiei, ceea ce a trezit-o la realitate, în ideea să evite înghețul. L-a cooptat pe Călin Cojocaru, fript la ACS Poli în scurta trecere pe ”Electrica”, Ilie Rotariu i s-a alipit într-o nouă revenire pe Timiș, iar conform uzanțelor în eșalonul terț după Sărbători, remanierile de efectiv au fost cu atât mai mari, fără însă a modifica momentan rezultanta. După eșecurile afară din tur, un prim pas cu stângul și de Mărțișor, în Cetatea Marii Uniri, unde și cei din Alba au schimbat din plin: 3-1 (2-1).

Dureroase bătăi de cap pe malurile Timișului în primul sezon după trecerea antrenorului principal Cosmin Petruescu la ASU Politehnica, reculul fiind semnificativ iar CSM Lugoj confruntându-se cu serioase dificultăți în a se detașa de eticheta atașată în tur, ciucă a bătăilor pe teren advers… 3-0, 3-0, 5-1, 1-0, 5-1, 4-2, 4-0.

Un alt minus major, numărul redus al golurilor marcate, numai 10 în 15 apariții, penultima clasată sperând totuși la ceva în Alba, în condițiile în care nici ardelenii, pe 9 după sezonul de toamnă, n-au rupt gura târgului, complicându-și în schimb existența cu nu mai puțin de 7 remize, iar în plus fiind la rândul lor prinși în ițele unor nesănătos de numeroase schimbări în lot.

Chiar și așa, AFC Unirea 1924 a semnat întâiul succes acasă din 16 noiembrie 2018, atunci cu 2-0 în dauna Industriei Galda în etapa a 13-a, acum tot la două goluri diferență după ce își dubla avantajul în minutul 32, înjumătățit în prelungirile reprizei I, când oaspeții bănățeni s-au asigurat că măcar egalează numărul partidelor afară în care n-au înscris deloc. Totuși, același atacant David care era servit de marcatorul Davidaș și în prima parte, a spulberat spre mijlocul mitanului secund iluziile lugojenilor: 3-1 (2-1).

Nu doar Kiala, descins în iarnă în cercul ”violeților” de pe ”Știința” și redirecționat spre Lugoj, a completat în pauza de pregătire efectivul celor de la Clubul Sportiv Municipal, strângerea unui adevărat contingent străin reamintind de practici similare peste vară sau peste anotimpul rece în tabăra unei alte formații timișene care s-a căznit mult mai mult la mijlocul acestui deceniu prin catacombele seriei vestice din Liga 3, CS Nuova Mama Mia, experimentul exotic fiind însă lipsit de succes la roșu-negri.

Unii au și completat astăzi 11-le de start, ca de exemplu în avanposturi Muhammed, sosit din Ucraina, dar și Ankomah, de la Național Sebiș, respectiv Temitope și Dong-Hyun Kim, sosiți din Mali și Coreea de Sud, Kiala intrând apoi după mijlocul reprizei a II-a, iar alții au intrat în schemă, Bamba, adus din Malta, Suleiman din Belgia iar Bernard din Franța.

Și Unirea, lipsită de Fetița și Tat – suspendați, respectiv Mardare, Păcurar și Petruse, a avut străinul ei, italianul De Marco, alăturat antrenamentelor numai din preziua jocului, semn al nisipurilor mișcătoare de la nivelul Ligii 3, fugind pământul de sub picioarele fotbalului românesc.

Gazdele mai bine clasate n-au suferit însă urmări la capitolul rezultatului imediat, Davidaș deschizând scorul la colțul lung încă de la primul atac, din minutul 10, iar apoi centrându-i pentru 2-0 lui Andrei David, după care Hrudei a redus din handicap în prelungirile reprizei I, lat sub bară din careul mic dintr-o pasă recepționată de la Ankomah, din dreapta.

CSM Lugoj a căutat egalarea în sfertul de oră de după pauză, când Eugen Miculescu a reluat cu capul alături în minutul 52 iar în minutul 60 Ankomah a șutat de la 15 metri pe Sporea, însă ardelenii i-au tăiat vântul din pânze în minutul 65, când același Davidaș l-a încercat pe Filip, balonul respins de goalkeeper fiind expediat în plasă de David. ”Dublă”, 3-1.

Iar după-amiaza timișenilor a căpătat nuanțe și mai apăsate odată ce Ankomah a văzut cartonașul roșu pentru un atac dur la mijlocul terenului asupra lui Mazilu, Miculescu & Co rămânând în ultimele 13 minute în 10 jucători.

CSM Lugoj va juca etapa viitoare acasă tot cu o grupare din Alba, mai precis din Cugir, după care se va deplasa la Reșița, prima dintre cele 7 deplasări încă în program, pe când Unirea se pregătește de ieșirea la Hunedoara.

Lugojenii vor mai avea apoi de jucat afară și la Ghiroda, Ocna Mureș, Dumbrăvița, Cermei și la Deva respectiv Hunedoara, în etape consecutive, antepenultima respectiv penultima. Finele stagiunii, în jur de 25 mai, acasă cu cei din Giarmata.

*

Ilie Rotariu, antrenor secund al oaspeților, ne-a spus că ”după părerea mea a fost un joc slab! Victoria gazdelor pot spune că a fost meritată, chiar dacă jocul nu s-a ridicat la nivelul acestui eșalon. Pe lângă cele trei goluri marcate, ei au avut şi mai multe ocazii decât ai noştri. Sperăm să ne revenim însă în următoarele meciuri, pentru a ne îndeplini obiectivul, salvarea de la retrogradare”.

*

Unirea 1924: Sporea – Mazilu, Scrob, Potopea, Matei (min. 83, Lăutaru) – Giurgiu, Crișan (68, Bîrdea) – Davidaș, De Marco (90+1, Boboia), Selagea – David (86, Domșa).

Rezerve: Sîntoma – Zsigmond, V. Codrea.

Antrenor: Adrian Bicheși.

CSM Lugoj: Alexandru Filip  – Precupanu, Giuga, Eugen Miculescu, Daniel Filip – Hrudei (min. 70, Kiala), Kim (min. 66, Bogdan David), Temitope, Maier –  Ankomah, Muhammed.

Antrenori: Călin Cojocaru, Ilie Rotariu.

Pe bancă: Iovicin, Carabaș, Ursan, Mihoc, Rațiu.

Cartonașe galbene: Giurgiu 21 – Muhammed 60, Giuga 74.

Cartonaș roșu: Ankomah 77.

Arbitri: Anghelina (Câmpulung Muscel) – Tănase, Cosmescu (ambii din Pitești). Observatori: M. Zgovancu și S. Găman (ambii din Târgu Jiu).

Rezultatele zilei în C4 și programul celor 3 jocuri de mâine de la ora 15, plus clasamentul și țintarul etapei a XVII-a, de săptămâna viitoare, pe coloana datelor tehnice (foto: ziarulunirea.ro)

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , . Salvează legătura permanentă.