Rezerva Nanu dă lovitura în final pentru negrii Timişoarei din start cu om în plus, după două penalty-uri apărate de omul păianjen Nuno Claro: Gaz Metan Mediaş – ACS Poli 0-1

O fi vremea mai prielnică în 2014 pentru reînceperea campionatului deja în februarie dar, după două luni de pauză, fotbalul se arată a fi încă în vacanţă, Gaz Metan şi ACS Poli Timişoara nedovedindu-se conectate la ritmul competiţiei şi oferind un anost duel în ultimul joc al primei runde din acest an în Liga 1, marcat de eliminarea căpitanului-închizător al gazdei medieşene la chiar primul fault al partidei, în minutul 3, după care, spre deosebire de întâia deplasare din tur, tot în Ardeal, la CFR Cluj, unde încheiau cu 3 jucători în plus, alb-negrii de pe Bega au fructificat totuşi avantajul numeric, după mari emoţii şi cu noroc, la potou, când chiar nimeni nu se mai aştepta.

Florin Nanu: 3 puncte pentru ACS Poli, la Gaz Metan. 0-1 in minutul 89!

De fapt, şi marcatorul Florin Nanu, intrat în locul lui Trandu în minutul 60, a ridicat fâstâcit din umeri după lovitura dată în minutul 89, vole cu stângul din semifoarfecă, de la 5 metri, sosind la colţul lung pe centrarea lui Morariju de pe stânga şi reamintind că mai marca în ultimele 5 minute şi contra Astrei, atunci însă doar pentru a reduce din handicap.

O cu totul altă greutate ar putea avea însă la finalul sezonului acest gol pentru a treia victorie stagională în deplasare, după cele obţinute tot la limită la Săgeata şi “U” Cluj, însă şi paradele portarului lusitan Nuno Claro, care şi-a reamintit şi el că nu numai la alţi găzari, de la Petrolul, nu a primit gol nici măcar din penalty, apărând în minutele 71 şi 76, la 0-0, două lovituri de la 11 metri, pe colţuri diferite!

Ca şi în Gruia, la întâia ieşire după promovare, când amfitrionii rămâneau în inferioritate numerică déjà din prima parte, atunci în minutul 30, la 1-0 pentru timişoreni, şi în faţa ca şi goalelor tribune medieşene ACS Poli s-a văzut cu un om în plus în teren, după ce ex-utistul Cristian Todea, cu cotul drept, i-a spart lui Hasani arcada stângă, într-un duel aerian la 30 de metri de propria poartă: eliminare.

Însă, cu un singur gol marcat în precedentele 4 deplasări, prin Gorobsov, care egala puţin după pauză la Chiajna, şi cu jumătatea de măsură de a fi înscris în numai 5 din totalul celor 10 jocuri pe alte terenuri din Liga 1 în toamna lui 2013, ACS Poli n-a schimbat registrul ineficienţei şi n-a profitat de superioritatea numerică, mulţumindu-se cu un prim şi ultim unic şut pe poartă al întregii prime reprize, prin Trandu, repoziţionat în banda stângă, în minutul 27.

Cu 4 nume noi faţă de tur, şi anume fundaşii laterali Mera şi Morariju, precum şi Hasani, pereche a lui Gorobsov la centrul terenului, în centru-stânga, respectiv Staicu, cel mai avansat om al lui Aurel Şunda, întrucâtva în rolul absentului golgeter Szekely, suspendat, timişorenii, din nou în urâţelul echipament negru, au fost dornici şi darnici în efort, dar cu excepţia insistenţei pe flancul drept, unde Bărbuţ nu l-a dejucat însă pe Buzean, ambii fiind sancţionaţi cu galben în minutul 37, după care mignonul tânăr a fost trecut pe stânga şi apoi înlocuit la pauză cu Popovici, n-au periclitat cu adevărat poarta găzarilor în 10, adunând un total de 3 şuturi la poartă şi încă unul pe Pleşca, după pauză, prin Staicu, plus un corner. Bilanţ îmbunătăţit brusc de izbăvitorul gol de 3 puncte, mai importante ca orice, doar rezultatele rămânând în scripte, pe când jocul mai mult decât îndoielnic, având încă izul meciurilor de verificare, va fi repede uitat.

Multe n-ar mai fi de zis despre o întâlnire în care Gaz Metan n-a şutat măcar la poartă în prima parte, în care intra cu adevărat în careul portughezului abia în minutul 20, când un un-doi Dan – Bawab, de pe flancul drept, a scos în evidenţă că iordanianul ştie cu călcâiul, şi nimic mai mult, şuturile medieşenilor pe poartă coincizând de fapt cu penalty-urile apărate de Nuno Claro.

Pe-atunci, într-o ceva mai vie repriză secundă, sau măcar mai interesantă, trupa lui Dulca a dat semne că fie şi în inferioritate numerică ar putea răzbuna eşecul din tur, 2-1 pe Bega, şi asta mai ales datorită replicii inconsistente a negrilor Timişoarei, însă nu s-a descurcat nici măcar de la punct fix.

Mai întâi în minutul 71, când Mera l-a luat de după gât, în săritură pe linia careului mic, pe Trtovac, urmărind libera lui Buzean de la 22 de metri, dreapta, penalty pe care Bawab l-a executat jalnic, şi cu stângul, şi aproape de pe loc, fără elan, ci dintr-un pas, lusitanul intuindu-l lesne, pe umărul său stâng.

Iar apoi în minutul 76, când centralul Cojocaru a indicat punctul cu var la mâna lui Gorobsov, ochită din proximă apropiere de devierea cu călcâiul a ratangiului Bawab, încercând să prelungească un corner bătut pe colţul scurt, în careul mic. Ciprian Petre a schimbat colţul, în dreapta lui Nuno Claro, dar pisica de la Atlantic a fost la fel de intuitivă: tot 0-0.

Iar când unii exasperează în faţa propriei neputinţe, alimentată de frustrarea generată în start de eliminarea căpitanului, alţii punctează sec, Ahmetovic, abia intrat pe final, aşezându-i lui Morariju un balon bun de centrat din prima, de pe stânga, şi Nanu dovedind sânge rece în a scutura plasa dintr-o execuţie ce a părut a fi chiar pretenţioasă pentru modeştii executanţi de penalty-uri, devenind al cincilea marcator al Timişoarei pe alte terenuri, după Szekely, cu 4, Gorobsov, cu două, dintre care unul tot pe final, la Cluj, unde aducea victoria la redebutul lui Şunda pe bancă, respectiv Şeroni şi Boldea.

Modest, acesta este cuvântul de ordine al serii, aşa încât e de preferat evitarea îmbătării cu apă rece, căci Săgeata, cât de modestă o fi ea, ar putea împunge sâmbătă de la 6, pe « Dan Păltinişanu ».

*

Gaz Metan – ACS Poli 0-1 (0-0): Nanu (89)

Stadion Gaz Metan, luni 24 februarie, 20,30, spectatori: 800.

A marcat Nanu, în minutul 89, din semifoarfecă, din careul mic, de la colţul lung, vole sub bară, reluând centrarea lui Morariju de pe stânga, din alergare, servit fiind cu o pasă scurtă de Ahmetovic, la circulaţia balonului din zonă centrală spre flanc: 0-1.

Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Trtovac, Muth, Frăsinescu, Buzean – Todea – cpt., Tahar – Petre, Dan (79, Kumada), Avram (46, Romeo Roberto) – Bawab (85, Llullaku).

Pe bancă: Greab – Antic, Covaciu, Mach.

ACS Poli Timişoara: Nuno Claro – cpt. – Mera, Şeroni, Scutaru, Morariju – Bărbuţ (46, Popovici), Hasani, Gorobsov, Trandu (59, Nanu) – Boldea, Staicu (85, Ahmetovic).

Pe bancă: Pap – Dobrosavlevici, Poparadu, Nohai.

Cartonaşe galbene: Buzean (37), Tahar (74), Frăsinescu (90) – Bărbuţ (37), Staicu (50), Nuno Claro (68), Mera (71), Ahmetovic (90);

Cartonaşe roşii: Todea (minutul 3).

Arbitru: Adrian Cojocaru.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.