Rezultate, marcatori: etapa a VI-a în Campionatul Județean Timiș, liga a V-a

Ultima duminică a verii astronomice a programat o nouă rundă în Campionatul Județean Timiș al ligii a V-a, etapa a șasea din noul sezon. Mai jos, rezultatele și succinte detalii de la unele partide. Iar de săptămâna viitoare, rundele toamnei…

Rezultatele tehnice, și pe coloana clasamentelor secțiunii Fotbal.

În Seria I, lider este AS FC Unirea Jimbolia, cu 18 puncte, urmat de AS Gelu cu 16 puncte.

Tricoul 1 Iunie Timişoara – AS Avăntul Bobda 4-2 (1-1): Lucian Gheorghevici 3 goluri (unul din lovitură de la 11 metri) şi Alexandru Coşman, respectiv Loredan Marcov din 11 metri şi Flavius Orha. Din minutul 69, oaspeţii au rămas în 10 jucători, Liviu Zahorneanu fiind eliminat pentru cuvinte “dulci “adresate arbitrului.

Mureșul Cenad – Dacia Cărpiniş 1-1 (1-1). Goluri survenite pe seama portarilor, marcatori în… propria plasă. Cătălin Constantin, de la gazde, a deschis scorul în favoarea oaspeţilor în minutul 31, iar după trei minute Cristian Raniţă a egalat pentru localnici respingând mingea în propria poartă.

AS Dedy Viitorul Iecea Mare – Spartak Gottlob 7-0 (4-0).

Oaspeţii nu au contat în acest meci, precum s-a întâmplat şi în meciurile anterioare, încasând 4 goluri în primele 20 de minute. Marcatori, Darius Stroe – autor a 3 goluri şi Marius Simion. Iar după pauză a mai punctat din nou Simion, Mihai Braşoveanu înscriind alte două goluri.

Chinejana Chinezul Satchinez – Voinţa Valcani 2-2 (0-1).

Pentru oaspeţi au înscris Emanuel Michi şi Cristian Treistaru.

Alte rezultate: Biled – Sâmpetru Mare 1-4, Gelu – Unirea Sânnicolau Mare II 4-1, CS Sânandrei – Şandra 2-1 și Variaş – Unirea Jimbolia 1-2.

*

În Seria a II-a lider este AS Juventus Pişchia cu 18 puncte, iar pe locul secund CS Timişul Şag II cu 15 puncte.

CSC Ghiroda şi Giarmata Vii II – AS Juventus Pișchia 1-2 (1-1)

Gazdele au deschis scorul în minutul 36 prin Adrian Dobra, din lovitură de la 11 metri, acordată pentru henţul comis de Alin Munteanu în careu, iar în ultimul minut din prima repriză Bogdan Inoveanu a egalat, stabilind rezultatul la pauză. După numai 6 minute acelaşi Inoveanu a reuşit ”dubla”, menţinând-o pe Juventus și în continuare lider cu maxim de puncte.

ACS Galaxy Timişoara – Unirea Cerneteaz 3-3 (1-2): Claudiu Iordache, Narcis Damian şi Robert Foldi, respectiv Nenad Vlaicov, Deian Jivan şi Viorel Mihai. Elevii lui Adrian Gabor au ratat victoria, gazdele egalând în ultimele minute.

Alte rezultate: Banloc – Viitorul Bencecu de Jos 3-4, United Bencecu de Sus – Utvin 1-0, Deta 2 – Bulgăruş 3-0, CSC Dudeştii Noi – Fibiş 2-1, Şag 2 – Viitorul Iecea Mare 4-2, Uivar – Petroman 5-2.

*

În Seria a III-a, lider este CSC Bega Belinţ cu maxim de puncte – 18, secondat de AS Gloria Moşniţa Nouă cu 15 puncte. Iar pe locul trei cei din Bazoşu Vechi cu 14 puncte.

A.S. Recaș – CS Tormac 3-0 prin neprezentare.

Meciul nu s-a mai disputat datorită faptului că echipa oaspete a refuzat întrecerea, nefiind exclus ca gruparea din Tormac să devină prima care să arunce prosopul în noul sezon… În schimb gazdele au păstrat un moment de regulegere în memoria mamei jucătorului Dani Mona, trecută în nefiinţă în aceste zile de cumpănă – vezi foto.

AS Gloria Moşniţa Nouă – CSC Făget 4-1 (0-1).

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 15 prin Victor Oprea. După pauză, elevii lui Cristi Ochea au marcat de 4 ori, de 3 ori în numai cinci minute, prin Bogdan Andriucă în minutele 52, 56 și 77 iar Dan Roman în minutul 54.

Gazdele au folosit următorii jucători: Mercescu – Pale, Şuharu, Cazmir, Farcaş, Petre, Robson, Drăghia, Şchiopu, Andriucă, Roman. Au mai jucat: Mariş, Şerban, Ionel Corjescu, Andrei Crişan şi Alex Neag.

AS Boldur – AS Berini 2-1 (1-1).

La începutul meciului, echipa oaspete i-a urat golgheterul Darius Jorj ”Casă de piatră!”, tânărul serbând cununia civilă înaintea prânzului. Iar pe seară a înscris. Căci vizitatorii au deschis scorul în minutul 30 tocmai prin Darius Jorj, gazdele egalând în minutul 40 prin Renato Mitroi, scor cu care s-a încheiat prima repriză. În mitanul secund, localnicii au ratat o lovitură de la 11 metri, apărată de portarul Adi Chinezoni în minutul 75. Iar în minutul 90 gazdele au marcat golul victoriei prin Denis Jucu.

Echipa vizitatoare a rămas în 10 jucători din minutul 80, Răzvan Staicu fiind eliminat de pe teren pentru două cartonașe galbene.

În etapa anterioară, AS Berini – CS Phoenix 2 Buziaş 3-2 (1-1). Darius Jorj (min. 30, din lovitură de la 11 metri), Lucian Tătaru (min. 60) şi Darius Horoţan (min. 78) au marcat golurile victoriei gazdelor. În fotografie, bucuria golului victorios.

Olimpia Bucovăţ – CSC Bega Belinţ 1-2 (1-1). Au marcat: Daju Dragoş (min. 25), respectiv pentru învingători Viorel Socaci (min. 20 şi 90+3).

În ultimul minut de prelungiri s-a consumat cea mai controversată fază a meciului, un mijlocaş al oaspeţilor preluând mingea cu mâna și pasându-i lui Socaci, care a intrat în careu şi a marcat golul victoriei. Localnicii au protestat vehement dar inutil iar liderul a obţinut a sasea victorie în actualul campionat, rămânând cu maximum de puncte.

AS Bacova – AS Meget Remetea Mare 5-0 (2-0). Cu noul echipament, gazdele au reuşit o victorie la zero, dedicată celor doi antrenori care şi-au aniversat ziua de naştere: Mihai Obreja la 50 de primăveri iar Daniel Legradi 44 de ani. Au punctat: Sergiu Prundeanu – două goluri, Abel Şultz – două goluri şi sărbătoritul Mihai Obreja.

AS FC Bazoşu Vechi – Electrica Timişoara 5-0 (2-0). O nouă victorie pentru băieţii lui Flavius Buţă prin marcatorii Radu Cristian – 3 goluri (unul din lovitură de la 11 metri) şi Cosmin Codrean cu două goluri.

Alte rezultate: Timişul Hitiaş – Autoliv Lugoj 1-1 şi Buziaş 2 – Progresul Vucova 7-1.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.