Ripensia, desprinsă pe final în ultimul test înaintea deplasării la Buzău: 3-1 (1-1) la Dudeștii Vechi

După 4 săptămâni de la disputarea la început de iulie, pe 2 ale lunii, a amicalului cu CSU UVT, adjudecat cu 10-1 (3-0) pe arena ”Dan Păltinișanu”, Ripensia a încheiat astăzi la matineu meciurile de verificare din pregătirile estivale, în regim de deplasare, conform programului etapei I din Liga 2, în care roșu-galbenii vor juca sâmbăta viitoare de la ora 11 la Buzău. Iar timișorenii au completat amicalele cu o victorie conturată pe final, 1-3 (1-1) la Dudeștii Vechi, unde au deschis scorul.

A fost a cincea victorie a Ripensiei în cele 8 partide de verificare disputate în aceste 4 săptămâni, întâlniri în ordine cu CSU UVT, 10-1 și 0-2 (0-0) la Parța joi 7 iulie, UTA – de care a fost depășită sâmbătă 9 iulie la Sânicolau Mic cu 2-1, FC Hunedoara (3-1 pe ”Michael Klein” pentru gruparea din Liga 3), CSM Deva – de care bănățenii au dispus cu 5-0 la Simeria, CSC 1599 Șelimbăr – colegă de eșalon împotriva căreia ”Ripi” a răsturnat scorul pe teren neutru la 2-1, și CSC Dumbrăvița miercuri pe arena ”Dan Păltinișanu”, 4-2 (3-2).

Și astăzi Ripensia Timișoara a deschis scorul, învingând cu 3-1 în deplasare pe arena ”Hristo Stoichkov” la terța divizionară Pobeda Star Bîsnov, a șaptea și antepenultima în ultima ediție a Ligii 3 atât după sezonul regular cât și după faza play-out a Seriei 8, în prima campanie a celor din Dudeștii Vechi în eșalonul trei în urma accederii din divizia a patra, adjudecată anul trecut în Timiș după un campionat ”Daciada Stupid-19” cu doar 9 apariții comprimate în 3 săptămâni.

Iar de la testarea pe terenul ”bulgarilor”, la debutul oficial al ocupanților locului 12 în Liga 2 în fieful buzoienilor pe poziția a opta după sezonul regular, la un singur punct în urma ultimei formații calificate în play-off respectiv la 7 în fața timișorenilor, AS FC Buzău – Ripensia constituind una dintre cele 6 întâlniri de sâmbăta viitoare de la ora 11 din cadrul rundei inaugurale, etapă care va demara joi de la ora 18 cu partida Progresul 1944 Spartac București – Dinamo, urmată vineri de la ora 17 de meciul Unirea Slobozia – CS Minaur Baia Mare, și care se va încheia marți seară cu jocul CS al Armatei – Metaloglobus. Programul complet al primei etape în Liga 2, pe coloana datelor tehnice a secțiunii Fotbal.

Cele mai multe amicale Ripensia le-a disputat în compania echipelor din Liga 3, cifrate la trei, o întâlnire de verificare având-o cu prim-divizionara UTA iar câte două cu formații din Liga 2 respectiv Divizia D Timiș.

Completarea amicalelor, cu o victorie în fief-ul ”bulgarilor” care vor începe mai târziu campionatul Ligii 3, scorul fiind deschis în minutul 31 de Gavra cu un șut de la 22 de metri sub transversală: 0-1.

Lungu a egalat pentru Pobeda în minutele dinaintea pauzei (41), cu un șut la colțul scurt: 1-1.

Ripensia a efectuat 5 schimbări la pauză, dintre care 4 în câmp, iar încă una în primul sfert de oră al reprizei a II-a, nou intratul Agapie urmând a stabili rezultatul final, după care timișorenii au mai apelat la câte 3 modificări la mijlocul părții secunde respectiv în ultimul sfert de oră.

În care oaspeții au revenit în avantaj, mai exact în minutul 76. când Stoi a marcat din centrul careului după o deposedare în suprafața de pedeapsă adversă și o combinație cu Mihart, avantajul fiind dublat tocmai de juniorul Agapie cu un șut tare din careu: 1-3.

A fost al 26-lea gol marcat de Ripensia în cele 8 meciuri amicale jucate, față de cele 12 goluri primite. Se trece la partidele oficiale, cu 3 deplasări în primele 4 runde, în ordine la Buzău, nou-promovata din Baia Mare și Brașov, respectiv o singură apariție acasă, în etapa a II-a, cu Unirea Slobozia.

Ripensia s-a axat astăzi pe 22 de jucători la Dudeștii Vechi, și anume Toroc (minutul 46, Dobre; 83, Toroc) – Morariu (68, Zamfirescu), Lalić (46, A. Macrițchii; 82 Stoica), Țieranu (68, Rogac), Fridrich (46, Călin) – Ene (46, Mihart), Stoi (77, Gladun), Vidrăsan – Piftor (46, Mitrov), Gavra (56, Agapie), Mogoș (68, Chera).

Pobeda: Jianu – Lungu, Solomon, Miculescu, Anghel – Briciu, Budur, Paunchici – Gheju, Vasilcin, Vincu.

Au mai intrat: D. Bălace, Rus, Giuruțan,  Vegh.

* În Superliga, startul etapei a III-a s-a dat vineri, FC Argeș – U” Cluj 3-1 și Farul – Chindia 0-0, runda continuând sâmbătă seară cu FC Voluntari – UTA și CFR Cluj – CS Mioveni. Rezultatele și clasamentul la zi, pe coloana datelor tehnice a secțiunii Fotbal.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.