Ripensia încheie și mai rău pe zero seria săptămânală de 3 jocuri

După etapa a 33-a în Liga 2, în urmă cu două săptămâni, Ripensia Timișoara se apropia la numai 4 puncte de a șaptea clasată, CS Mioveni, suflându-i în ceafă de pe locul imediat următor. Au mai trecut alte 3 runde în eșalonul secund, programate într-o săptămână, iar ceea ce începea rău în weekend-ul anterior în Trivale, unde roș-galbenii cedau cu 2-1 ”violeților” lui FC Argeș în ultima fază, s-a încheiat și mai rău pentru bănățeni duminică la matineu, tot în Argeș, unde au marcat abia în prelungiri, depășiți fiind cu 4-1 (2-0) de CS Mioveni. Galben-verzi care s-au redesprins astfel la 10 puncte de elevii lui Pelici, în recul pe treapta a 12-a după cele 3 înfrângeri consecutive în regresie ca scoruri înregistrate, la unul, două și trei goluri handicap.

Ripensia a capotat lângă Pitești prin egalarea propriului record negativ de scor al sezonului, constând în pierderea jocurilor la o diferență de 3 goluri, 4-1 pentru gazdele pe a cărei bancă tehnică lua loc în trecut și Alexandru Pelici, după 0-3 acasă în etapa a V-a cu Academica Clinceni și 5-2 (2-1) pentru CS Pandurii Lignitul la Târgu Jiu în runda a opta, partidă din tur ce dădea pe-atunci semnalul celei de-a doua serii de 3 eșecuri în contul roș-galbenilor, depășiți ulterior și de Metaloglobus, acasă, cu 0-1, respectiv la Târgoviște, cu 4-2.

Deși diferența de scor a partidei din antepenultima etapă a returului este cam severă prin prisma jocului prestat de oponentele întâlnirii de la ora 11, timișorenii au încasat totuși la Mioveni de două ori mai multe goluri decât primeau cel mult în meciurile cu Pelici pe banca tehnică, cele din repriza I în prima jumătate a acesteia, al doilea din lovitură de la 11 metri, iar celelalte două, în ultimul sfert de oră, semnate de Balint.

Oboseala săptămânii cu intermediară, după jocul pierdut joi seară de la ora 20 acasă cu 0-2 cu Petrolul, pe fondul oboselii acumulate pe parcursul întregului sezon, duminică ajungând la cea de-a cincisprezecea partidă din returul din 2019, disputată în nici 3 luni de zile, s-a făcut resimțită în cel de-al treilea duel direct cu un oponent tot din Subcarpați, întoarcerea în Argeș după numai 9 zile fiind de rău augur: CS Mioveni – Ripensia Timișoara 4-1 (2-0).

Pe de altă parte, fie și pusă la colț într-o localitate în care se protestează, Ripensia și-a asigurat și matematic prezența pentru al treilea sezon la rând în Liga 2, deși cu numai 6 puncte avans în fața ocupantei primului loc de retrogradare, nou-promovata ACS Energeticianul, unica de pe pozițiile 16-20 care încă mai trage nădejde la rămânerea pe această scenă mai greu suportabilă. Șase puncte însă doar 4 trepte mai sus, iar dacă s-ar efectua o ierarhie a numărului golurilor marcate, Ripensia ar fi tocmai ultima deasupra liniei, cu 42 înscrise în 36 de etape, nu tocmai măgulitor pentru un club promotor al ideii fotbalului ofensiv, etalat de înaintași interbelici. Cutumele la finalizare au ciuntit și acestea totalul bănățenilor, marcatori în penultima lor deplasare a campionatului abia în prelungiri, dintr-o fază fixă, palidă consolare la 4-0. Lovitura liberă a fost executată de Călin Toma, intrat din minutul 77, ultimă înlocuire în decurs de zece minute la vizitatori, de la 18 metri, din zonă centrală, plasat peste zid, din transversală ricoșând după linia porții conform semnalizării asistentului, contestată de argeșeni dar validată de centralul Țiții din Șura Mică.

Prilejul reabilitării, în apariția finală acasă, cu ASC Daco-Getica, ex-prim-divizionari bucureșteni încă tremurând pe poziția imediat inferioară timișorenilor pentru rămânerea în Liga 2, iar apoi în ultima reprezentație a ediției, pe litoral, la nou-promovata ASSCS Farul, cu încă o treaptă mai jos și la egalitate de puncte cu cei din capitală, constănțeni așadar nu încă matematic salvați de la naufragiu.

Până una alta, dat fiind intervalul orar comprimat între meciul acasă de joi de la ora 20 cu prahovenii și deplasarea de duminică la ora 11 în Argeș, Pelici a efectuat tot alte 5 modificări de la joc la joc în unsprezecele de start al timișorenilor, completate de astă dată și între buturi, tânărul Dobre în locul lui Horațiu Moldovan, a unsprezecea sa titularizare în acest campionat, primele 10 fiind consemnate inclusiv până în runda de debut a returului, spre finele lui 2018, într-un 2-0 acasă cu brăilenii. Astăzi au mai fost titularizați ca noutăți față de garnitura de start de joi și Străuț, Chera, Stoica și Gueye, cu toții reveniți după o etapă, precum și Anghelina, reintrat în primul 11 după 4 asemenea absențe consecutive.

Însă rotația n-a dat roade, oaspeții fiind amenințați cu primirea golului încă din primele minute, din careul mic, iar la finele primului sfert de oră scoțând balonul din plasa propriei porți, la reușita căpitanului Cosmin Năstăsie pe sub Dobre, servit fiind de Măzărache. Faultat în suprafața de pedeapsă peste numai 5 minute, mijlocașul Rădescu transformând lovitura de la 11 metri în dreapta tânărului retitularizat după 16 etape, și care a atins în zadar balonul… 2-0. Nu era nici mijlocul reprizei I, finele acesteia aducând revirimentul Ripensiei, fără efect însă pe tabela de marcaj. Mai întâi Beța a respins șutul lui Stoica, căzut apoi în careu, tot în ultimele 5 minute ale mitanului, în duelul cu Kilyen, în urma căruia bănățenii au solicitat un penalty, după care Gueye l-a arcuit cu capul pe Croitoru la centrarea lui Popovici.

Timișorenii au abordat mai ofensiv partea secundă dar s-au lăsat surprinși, mai întâi fără a suferi consecințe ca scor, dar nu și spre final, când Valentin Balint, care prelua din minutul 61 rolul în avanposturi al lui Măzărache, a finalizat peste Dobre un contraatac purtat în minutul 78, puțin după ce Ripensia tocmai efectuase și cea de-a treia schimbare. Mai întâi intrase Dobie în locul lui Burdeț, la mijlocul reprizei a II-a, apoi Drăghici în cel al lui Popovici, iar Călin Toma în locul lui Stoica.

Meciul era de-acum jucat dar, după ce Croitoru s-a opus lui Drăghici, aproape de gol la marginea careului mic, vârful trimis în teren de gazde, același Balint, a semnat ”dubla” servit fiind de pe stânga de Stoica, trecând un minut mai apoi pe lângă hat-trick, în penultimul al partidei, când l-a luat la țintă pe Dobre.

Era oricum 4-0, reabilitare după ce argeșenii pierdeau precedentele două apariții acasă. În schimb a opta înfrângere în deplasare a timișorenilor, care în mai multe ieșiri n-au pierdut, câștigând respectiv remizând câte 5 partide pe teren advers.

În alte jocuri ale zilei în Liga 2, tot de la ora 11, Aerostar Bacău – Academica Clinceni 0-3, nou-promovații moldavi retrogradând la loc în Liga 3, precum și ACS Energeticianul – Pandurii 1-2, cu rocadă între cele două trupe de pe Jiu deasupra respectiv sub linia supraviețuirii, iar de la 12, Chindia – Metaloglobus 2-1, liderul târgoviștean asigurându-și astfel matematic măcar prezența la baraj.

*

CS Mioveni: Croitoru – Kilyen, Beța, Burnea, Stoica – M. Șerban, Boboc, Ișfan, C. Năstăsie – cpt. (minutul 86, Trașcu), Rădescu (71, Hergheligiu) – Măzărache (61, Balint).

Antrenor: Marius Stoica.

Rezerve: Sima – Alexe, Celea, Lazăr.

Ripensia: Dobre – Popa – cpt., Hecsko, Apro, Străuț – Burdeț (66, Dobie), Anghelina – Popovici (72, Drăghici), Stoica (77, Toma), Chera – Gueye.

Antrenor: Alexandru Pelici.

Rezerve: H. Moldovan – Stoi, Țieranu.

Arbitri: Țiții – Dobre, Catană.

Rezultatele etapei a 36-a în Liga 2, clasamentul și programul penultimei etape, a 37-a, pe coloana dreaptă. Runda se încheie luni cu jocurile Petrolul – ACS Poli, de la ora 18, și U Cluj – Sportul Snagov, de la 20:30.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , . Salvează legătura permanentă.