Ripensia, prim succes în noul sezon

Ceea ce n-a reușit pe ”Electrica” în primele două etape, remizând 3-3 cu Dunărea și 0-0 cu nou-promovații din Dej, Ripensia a izbutit astăzi de la ora 11 în deplasare în Avrigul sibian, și anume să câștige în premieră în ediția 2021/2 a Ligii 2, trecând de o formație sosită din Liga 3, CS Comunal Șelimbăr, împotriva căreia Denis Golda a înscris în cea de-a doua jumătate a fiecărei reprize: 0-2 (0-1).

Galben-roșii nu primesc așadar gol pentru al doilea meci la rând, merit și al portarului Ionuț Rus, care, spre finalul partidei, în minutul 88, la scorul de 0-2, a apărat lovitura de la 11 metri executată de Cîrstean, tras de tricou în careu de Țieranu, goalkeeper-ul respingând șutul iar Ciocâlteu ochind apoi bara laterală, în continuarea fazei.

Victorioasă pe teren advers abia la a cincea încercare în sezonul trecut, 1-2 în etapa a noua la Târgu Jiu cu CS Pandurii Lignitul, Ripensia a învins astăzi deja la prima ieșire din noul campionat, în al cărui sezon regular beneficiază de mai multe partide acasă decât în deplasare, în calitate de vizitatoare urmând a mai juca pe rând la CS al Armatei Steaua, Petrolul Ploiești, AFC Hermannstadt, Politehnica Timișoara, Unirea Constanța, Metaloglobus, urmașa lui ACS Șirineasa și Unirea Slobozia, în jur de 12 martie 2022.

Așadar încă alte numai 7 ieșiri în afara Timișoarei, prima fiind bifată cu succes în fief-ul unor sibieni victorioși acasă în runda inaugurală cu 3-1 într-un duel al nou-promovatelor cu Dacia Unirea Brăila, cei din Șelimbăr răsturnând atunci scorul, dar și cedând în runda a doua în deplasare la Slobozia, cu 2-0.

Acum mai în largul ei în deplasare, Ripensia a jucat eficient pe contraatac, taxându-i de două ori pe ardeleni, cu Denis Golda la finalizare, nimeni altul decât cel care marca în prelungirile rundei finale a sezonului regular trecut golul decisiv pentru evitarea barajului de supraviețuire în Liga 2.

Unul dintre cei 5 titulari etapă de etapă în noul campionat, alături de fundașul central Țieranu, căpitanul Coulibaly, Valerii Macrițchii și Piftor, Denis Golda a deschis astăzi scorul cu 7 minute înaintea pauzei, din pasa lui Mitrov, titularizat în premieră în sezonul în curs, și l-a majorat tot pe contră la intrarea în ultimul sfert de oră al întâlnirii, în condiții de inferioritate numerică, Ripensia rămânând din minutul 64 fără Sturzu, cartonaș roșu pentru o intrare cu piciorul sus.

După ce înlocuia 5 titularizați în formula de start în urma rundei inaugurale, și anume pe Morariu, Rogac, Fridrich, Stoica și Sokovic, apelând în schimb în etapa a II-a la Andrei Macrițchii, Lalic, Gladun, Rotea și Pădurariu, antrenorul principal Cosmin Petruescu a efectuat alte 4 modificări de la un meci la altul și pentru partida de astăzi, abordată și cu Sturzu, Taras și Mitrov – intrați sâmbăta trecută din postura de rezerve, dar și cu Fridrich, care nu juca deloc împotriva dejenilor, preferați lui Andrei Macrițchii, Gladun, Rotea și Pădurariu.

Autoare a patru victorii în deplasare în ediția anterioară a Ligii 2, pe rând la Târgu Jiu, Chiajna și Slatina – toate în turul sezonului regular, iar apoi cu 0-3 tot la retrogradata CS Pandurii Lignitul în play-out, în 24 aprilie 2021, Ripensia a obținut astfel întâiul succes afară în eșalonul secund după nici 4 luni, încurajator în perspectiva unei noi ”duble” tot în compania altor nou-promovate, acasă cu brașovenii spulberați astăzi sub Tâmpa de Unirea Slobozia și apoi la departamentalii din București.

Ripensia i-a surprins pe amfitrionii ardeleni spre finele unei prime reprize în care gazdele au fost mai active în plan ofensiv, initial prin a șuta de la distanță, ulterior prin a devein ceva mai incisive, însă fără precizie la finalizare. Exact a fost în schimb Denis Golda, finalizând un contraatac pe care i-a pasat Mitrov: 0-1 în minutul 38.

Comunal a forțat egalarea până la pauză însă slăbiciunile la finalizare i-au jucat din nou festa, neajuns manifestat și în partea a doua, în cele din urmă și din penalty.

Timișorenii au efectuat în schimb o dublă înlocuire în minutul 58, iar chiar dacă au rămas în numai zece jucători încă din minutul 64, și-au dublat avantajul peste alte zece minute, puțin după ce Petruescu mai apela la alte două modificări dintr-un foc, Vidrăsan și Gladun în locul lui Fridrich și Mitrov.

Nou-promovații au căutat golul de onoare, fără succes însă, deficiențele la finalizare trădându-le limitările cu care au urcat din Liga 3. Victorie timișoreană în deplasare, căreia nu-i pot deloc fi știrbite meritele, totuși în contextul în care nivelul valoric și calitativ al fotbalului jucat în Liga 2 nu poate fi altul decât slab, pe măsura calibrului general actual al sportului rege din Carpați, elocvent reliefat de insuccesele internaționale ale cluburilor românești în cupele europene dar și de ”tineret” pe tărâm nipon. Mai totul o apă și-un pământ…

Pe de altă parte, Ripensia se regăsește în sextetul echipelor încă neînvinse după 3 etape în Liga 2. Și urmează primirea brașovenilor, următoarele partide acasă în campionat până la finele lui octombrie fiind pe rând cu Astra, Concordia, Universitatea Cluj și cu cei din Buzău.

Primele rezultate ale etapei a III-a și programul rundelor 3-4 în Liga 2, pe coloana clasamentelor secțiunii Fotbal.

*

CS Comunal Șelimbăr: Vâtcă – Câmpean, Vișa, Crișan, Tătar, Curtean – cpt., Boboc, Ciocâlteu, Antone, Cîrstean, Roșu.

Rezerve la start: Gal – Vecerdea, Luca, Giura, Tineiu, Groza, Neacșa, Natea, Biatoumoussoka.

Antrenor: Eugen Beza.

SC FC Ripensia Timișoara: I. Rus – Sturzu, Țieranu, Lalic, Fridrich (minutul 72, Vidrăsan) – Coulibaly – cpt., V. Macrițchii (58, Morariu) – Piftor (87, Pădurariu), Taras (58, Stoi), Mitrov (72, Gladun) – Golda.

Rezerve: Mosoarcă – Rotea, Stoica, Ernest.

Antrenor: Cosmin Petruescu.

Arbitru: Dumitrache (Bucureşti); asistenți: Bălan (Dej) și Cîmpeanu (Cluj); rezervă: Dreve (Cluj). Observatori: Tamaș (Odorheiu Secuiesc) și Petre (Buzău).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.