România, calificată la U19, 1-3 cu sârbii în drum spre fiorduri

Într-o zi în care fotbalul „tricolor” s-a îmbătat cu apă rece pe seama ascensiunii a 11 poziţii în ierarhia FIFA doar mulţumită bietului succes contra Luxemburgului, vecinii sârbi i-au reamintit forului carpatin cam în ce ape se scaldă cu adevărat, reprezentativa României sub 19 ani, calificată din oficiu la turneul final european găzduit între 19 iulie şi 1 august în zona Bucureştiului, cedând la Timişoara în faţa omologilor de la sud-vest, scor 1-3.

Dacă România este calificată, ca gazdă a competiţiei, în schimb Serbia se pregăteşte de participarea în grupa a şasea a Turneului de Elită, ce va avea loc în Norvegia, între 28 aprilie şi 3 mai, când va da piept cu Ţara Galilor, Republica Moldova şi ţara gazdă, pentru unicul prim loc calificant la turneul final de la finele lunii iulie, şi care va reuni 8 reprezentative, constând şi în criteriu de calificare la turneul final al Campionatului Mondial sub 20 ani, disputat bienal. Rămâne de văzut dacă românii vor avea ocazia revanşei în faţa Serbiei, tocmai la turneul final, până atunci Burchel urmând a-şi testa din nou selecţionaţii într-un joc de verificare în 18 mai.

În meciul amical disputat miercuri la orele 14:00 pe stadionul „Ştiinţa”, băieţii antrenaţi de Lucian Burchel au făcut un meci bun, pasele s-au legat iar jocul în  mijloc a fost activ,  Romario Benzar încercând să creeze faze de atac, fără însă ca eforturile sale să dea roade.

Tot ce au reuşit „tricolorii” a constat într-un singur gol, cel de onoare, marcat de rezerva Sebastian Chitoşcă  în minutul 70, cu care au redus din handicap după ce sârbii marcaseră 3 goluri din acţiune, prin Goran Cavsic, în minutele 12 şi 21, respectiv Djordje Despotovic, în minutul 41.

Echipa de start a României: Radu Chiriţă – Andrei Peteleu, Lucian Murgoci, Sebastian Remeş, Romario Benzar, Nicolae Stanciu, Adrian Avramia, Pafrir Waleth, Adrian Markus, Alin Cârstocea şi Tiberiu Serediuc.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.