România – Insulele Feroe 2-0: debut în faza I a calificărilor la Euro U19

Alexandru Stoica a deschis scorul pentru reprezentativa sub 19 ani a României în al doilea minut de prelungiri al primei reprize din partida de debut în Grupa 11 a sportivilor selecționați de Andrei Spier în faza I a preliminariilor de calificare la Campionatul European sub 19 ani.

Iar Patrick-Mihai Petre, intrat în jocul cu Insulele Feroe în minutul 69, a dublat avantajul în minutul 82, 2-0 pentru România U19, care a urcat astfel pe primul loc al seriei patrulater după prima din cele 3 etape ce se mai dispută sâmbătă și marți în județul Bihor.

România găzduiește începând de astăzi, pe stadionul ”Iuliu Bodola” din Oradea, una dintre cele 13 serii de calificare din faza I a preliminariilor turneului final C.E. Euro U19 din anul 2016 din Germania, miza constituind-o calificarea de pe unul din primele două locuri în faza a doua, Turneul de Elită, premergător intrării între cele mai bune 8 naționale la categoria 1997 și mai mici.

Selecționerul Spier a abordat meciul de azi, de debut în grupă, de la ora 15, în alcătuirea Tordai – Pham, Duda, Ștefan R. Popa, Panait – cpt. – Chivari, Cojocaru – Stoica (79, C. Ene), Cicâldău, Vâlceanu (69, Petre) – Bota (62, David Popa), împotriva insularilor feroezi selecționați de antrenorul Klakstein mai rămânând pe bancă Pop – Rogoza, Drăghici și Hreniuc.

Selecționata sub 19 ani a României va mai juca în acest turneu sâmbătă de la ora 15, cu Andorra, și marți la ora 11, cu Elveția, tot pe stadionul orădean ”Iuliu Bodola”. Primele două clasate în fiecare din cele 13 grupe, plus ocupanta locului 3 cu cel mai bun punctaj acumulat în jocurile cu naționalele poziționate pe 1 și 2, se califică în Turul de Elită din primăvară, fază secundă a calificărilor la turneul final din Germania.

În primul joc al zilei, elvețienii pregătiți de Claude Ryf au învins cu 1-0 prin reușita închizătorului Harun Alpsoy, din minutul 3, contra selecționatei statului Andorra, după cornerul lui Gjorgjev. Nazzaro, de la învinși, a ratat un penalty în minutul 26, iar Pijuan a ochit bara elvețienilor în minutul 75, la puțin timp după ce câștigătorii rămâneau în inferioritate numerică, Alessandrini fiind eliminat în minutul 70 pentru două cartonașe galbene. Ca date tehnice, Elveția a avut 8-6 la capitolul șuturilor la poartă (2-2 pe poartă) și 4-1 la cornere, învingând în 11-le Enzler – Kastrati, Alessandrini, Obexer – Alpsoy, Arnold – cpt. – Gjorgjev, Alves, Manzambi – Zeqiri, Guillemenot, cu rezervele utilizate Loosli, Cani și Hefti.

Croația și Muntenegru, Anglia și Italia, Franța și Olanda, Cehia și Serbia respectiv Belgia și Suedia s-au clasat pe locurile 1-2 în cele 5 grupe din faza I preliminară ce și-au desăvârșit meciurile, calificându-se în Turul de Elită.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.