România U16, cu 4 titulari de la Tricolor11 Timișoara, 1-3 (1-0) cu Italia U15, în revanșă. În scenă intră România U19, la Turneul de Elită

Reprezentativa sub 16 ani a României a pierdut astăzi de la ora 10 cel de-al doilea joc în 48 de ore cu Italia U15, 1-3 după ce la pauză ”tricolorii” conduceau cu 1-0, peninsularii revanșându-se astfel după eșecul de marți cu 2-0.

Aflată în pregătiri pentru alinierea în toamnă în preliminariile Euro U17, selecționata condusă de Gabriel Manolache a încheiat cu o înfrângere ”dubla” cu italienii, împotriva cărora s-au regăsit astăzi la start 4 titulari provenind de la Tricolor11, din cadrul Centrului de Excelență Timișoara, și anume Țiereanu, Manolache, Popa și Onișa, marcator marți. Românii au intrat în cel de-al doilea meci cu 1. A. Cristea – 2. Ţiereanu, 4. Manolache, 5. Farcaş – cpt., 3. R. Popa – 6. Chiriac, 7. Kristof – 8. Onișa, 11. Demici (minutul 30, Horșia), 10. Măgureanu – 9. Sefer, la pauză fiind efectuate 6 schimbări, prin ieşirea lui Cristea, R. Popa, Chiriac, Kristof, Onişa și Măgureanu, înlocuiți cu Baumann – Patrice, Milea, Chera, Lazăr şi Istrătescu.

Gazdele au deschis scorul în minutul 2, printr-un autogol, la pasa trimisă spre propriul portar de Iglio, presat de Măgureanu, iar Italia U15 a egalat în minutul 48 prin Labriola, intrat pe teren după pauză. Mai apoi, Vergani a pătruns talonat fiind spre poarta lui Baumann și a trimis pe lângă goalkeeper-ul juniorilor români, 1-2 în minutul 60, rezultatul final fiind stabilit în primul minut de prelungiri, 1-3, prin Tonin, pe contraatac.

”Tricolorii” au mai efectuat câteva schimbări în ultimul sfert de oră, Trip, tot din Centrul de Excelență Timișoara, intrând în locul lui Sefer în minutul 67, când și Ivan i-a luat locul lui Ţiereanu, iar în minutul 78 Horşia a fost substituit cu Csegoldi.

La rând pe ordinea de zi și în actualitate intră reprezentativa sub 19 ani a României, în componență însă fără tineri provenind de la cluburi din Timișoara. În perioada 24-29 martie 2016, de săptămâna viitoare, naţionala U19 a României va participa la Turneul de Elită pentru calificarea la EURO 2016, jucând pe rând cu Cehia, în 24 martie de la ora 12 (ora României), cu Austria pe 26.03 (ora 16:30), iar pe 29 martie (ora 19), cu Slovacia. Din lotul de 20 de jucători convocat, doar 18 juniori vor fi selecționați pentru Turneul de Elită.

Sigla FRF.550x1000x0resized

Iată componența lărgită, în cantonament la Buftea, conform www.frf.ro: (portari) Arpad Örs Georgy Tordai – 11.03.1997 – FC Viitorul, Cătălin Suciu – 10.11.1998 – Unirea 1924 Alba Iulia, Florin Alexandru Vlase – 14.11.1997 – Concordia Chiajna II; (fundași) Florentin Pham Huy Tien – 02.03.1997 – Academica Clinceni, Alin Ilie Dudea – 06.06.1997 – Rapid CFR Suceava, Denis Ciobotariu – 10.06.1998 – Dinamo II, Marius Chelaru – 02.03.1997 – Metalurgistul Cugir, Răzvan Ştefan Popa – 04.01.1997 – Internazionale Milano, Dan Lucian Panait – 16.02.1997 – FC Viitorul II și Bogdan Constantin Niacşu – 25.09.1997 – AD Alcorcón; (mijlocași) Alin Mihai Manea – 09.01.1997 – CS U Craiova II, Dragoș Ştefan Cojocaru – 08.04.1997 – Anderlecht Bruxelles, Patrick Mihai Petre – 09.05.1997 – Dinamo II, Alexandru Cicâldău – 08.07.1997 – FC Viitorul II, Daniel Mih – 12.08.1997 – FC Ardealul Cluj, Robert Alexandru Vîlceanu – 29.03.1997 – FC Voluntari, Alexandru Iulian Stoica – 30.09.1997 – Dunărea Călăraşi și Daniel Dumitru Benzar – 30.12.1997 – Academica Clinceni; (atacanți) Theodor Constantin Botă – 24.05.1997 – Gloria Buzău și Cristian Ene – 29.07.1997 – FC Viitorul II.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.